Yandan Gülümsemesiyle İçimizi Isıtan, 'Kadın' Dizisinin Hatice'si Bennu Yıldırımlar

6.9bPAYLAŞIM

Reyting rekorları kıran Kadın dizisinin Hatice'sini bugün yazmak istedik. Biz onu en çok Yaprak Dökümü'yle tanımış olsak da o aslında yıllardır tiyatro sahnesinin tozunu yutmuş bir sanatçı. Bakalım Bennu Yıldırımlar kimmiş? 

Keyifli okumalar!

İstanbul doğumlu olan Bennu Yıldırımlar, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünde okurken İstanbul Şehir Tiyatrosu bünyesine katıldı.

1990-1991 sezonunda İngiltere'de Westminster Adult Education Institute'te tiyatro eğitimi de aldı.

Biz her ne kadar onu televizyon dizilerindeki performanslarıyla tanıyor olsak da o, üniversite hayatından şu ana kadar tiyatro sahnesinin tozunu yutmuş bir sanatçı.

Kendisi İstanbul Şehir Tiyatroları'nda tam tamına 15 oyunda başarılı bir şekilde oynadı.

Üç Kızkardeş – Anton Çehov, Bir Atın Öyküsü – Tolstoy, Saygılı Yosma – Jean-Paul Sartre (Lizzie) gibi birçok oyunda yer aldı.

Yıldırımlar televizyon dünyasına 1988 yılında adım atmış olsa da 1993 yılında yayına giren "Süper Baba" dizisinde Elif olarak adını duyurdu.

Dizi 1997 yılında sona erdi. Bennu Yıldırımlar'la birlikte Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam de başrolleri paylaşıyordu. Hatırladınız değil mi? Döneminin en çok sevilen dizisiydi.

Ve o unutulmaz aile dramını anlatan "Yaprak Dökümü" dizisinde de Fikret karakterine can verdi. Donuk ve pasif bir rolle oyunculuğunu bizce çok iyi şekilde gösterdi.

Maki (Iraz), Aynalar (Gül), Şapkadan Babam Çıktı, Bir Tatlı Huzur, Tek Celse, Hiç Yoktan Aşk (Nurgül), Kopgel Taksi, Utanmaz Adam, Kördüğüm dizilerinde de yer aldı.

Kanal D'nin komedi türündeki "Umutsuz Ev Kadınları" dizisinde de Nermin karakteriyle televizyon oyunculuğunda da ne kadar başarılı olduğunu gösterdi.

Kendine has yandan gülüşüyle yılların güzelliğinden hiçbir şey eksiltemediği bir kadın oyuncu o.

Bir davette verdikleri pozlarıyla epey gündem olan Ahlat Ağacı filminde de yer almıştı. Yıldırımlar'ın görünmesini Murat Cemcir yanlışlıkla da olsa engellemişti. Hatırlarsınız...

Tabii kendileri daha sonra esprili bir dille bu poza cevap verdi.

Son zamanlarda televizyon izleyicisini ekranlara kitleyen "Kadın" dizisinde Hatice isminde bir anneyi canlandırıyor. İzleyici tarafından ilk zamanlar sevilmese de şu sıralar izleyicilerin kalbini kazanmış durumda...

"Kızı Bahar'ı arkadasında bırakarak Enver isimli bir adamla kaçıyor ve Enver'den Şirin isminde bir kızı oluyor. Yıllar sonra Bahar'la karşılaşıyor ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor."

Tüm bu performansların da elbette ki ödülü olacaktı. 2008 yılında 35. Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması'nda 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünün sahibi oldu.

Sadece bu kadar değil tabii ki de! Ankara Film Festivali - Ağrı'ya Dönüş, Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü, Bedia, Muvahhit Ödülü, Bir Atın Öyküsü, İsmet Küntay Ödülü, Huzur, Sadri Alışık Ödülleri - Kaç Para Kaç, Lions Tiyatro Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü - Saygılı Yosma

Çok yakından tanıdığımız oyuncu Bülent Emin Yarar ile de 1995 yılından beri evliler. Çiftin Ada isminde bir kızları da var.

Tiyatro oyunculuğu ve televizyon oyunculuğu arasında dağlar kadar fark olsa da Bennu Yıldırımlar her ikisinde de başarılı olmayı başarmış ender kadın sanatçılardan biri.

Umarız ki güzel performasıyla bizleri oyunculuğundan mahrum bırakmaz! Başarılar Bennu Yıldırım, seviliyorsun.❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

şeker kadın

heineken

Yandan gülümseme ne lan!? Övecek konu bulamadınız mı? - Aşkııooom ben güzel miyim? +... - ? + Çok güzel yandan gülümsüyorsun. - ???

deryailurophile

bi an için kıvancın eşi sandım, her ikisinin de suratında aynı yorgun ifade var

rhamahir

Byzantine diye bir bilgisayar oyununda da vardı kendisi. Üsküdar'da görüyorum bazen yürüyüş yaparken.

_oishii_

Bir sen bir de Goncagül Sunar.. bayılıyorum

Görüş Bildir