Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalnızca Örgün Eğitimde Sosyoloji Okuyanların Bildiği 10 Durum

24bPAYLAŞIM

1. Şimdi Kaç Yıllık Oluyor Sosyoloji ?

Bunu duymaktan o kadar çok sıkılmışınızdır ki. ''Abi ben bıraktım öyle şeyleri sadece okuyorum gittiği yere kadar'' dememek içten bile değildir. Kısaca Sosyoloji 4 yıllık bir bölümdür :)

2. Anlaşılmak !

Okuduğunuz 4 yılın rahat 3 yılı çevrenizdeki insanlara Sosyolojinin ne olduğunu anlatmak ile geçer. Hala anlamak istemeyenler ise cabası :)

3. Marx, Weber, Durkheim !

4 sene boyunca bu üçlünün adını anne babanızın adından daha çok duyarsınız :)

4. Düşünmek !

1. Senenin sonunda Dünya artık bildiğiniz dünya değildir. Her şeye bakışınız değişir. Düşünmek başlıca eyleminiz olmuştur, otu boku düşünür hale gelirsiniz :)

5. Güven !

2. Senenin sonunda her şeyin altında bir çıkar aramaya başlarsınız. Size 'Seni seviyorum' diyene. 'Canım ben de seni' dersiniz ama ne çıkarı var diye düşünmeden edemezsiniz :)

6. Gözlem Yeteneği !

3. Senenin sonuda artık çok iyi bir gözlemcisinizdir. Her ortamda insanları gözlemler, ikili ilişkilerini eleştirmeye başlarsınız. Dayak yeme ihtimaliniz yüksek, çok dik değil çaktırmadan bakın :)

7. Mükemmeli Aramak !

4. Sene ile beraber eleştiri artık en yakın dostunuzdur. Her işi, olayı, nesneyi eleştirmeye başlarsınız. Tabi bu kadar değil :)

8. Anarşizm !

Okulda Anarşizmin yuvası olarak kabul görürsünüz. Kollektif bilince sahip oluşunuz ve eleştirmekten korkmamanız, dekanlığın size karşı hep teyakkuzda olmasının temel sebebidir :)

9. Farkında Olmak !

A.Ö.F. Sosyoloji okuyanların aksine,donanımlı ve bilinçli olarak okulunuzu bitirirsiniz. Çünkü siz Sosyolojiyi sadece okumak için değil, insanları anlamak için okumuşunuzdur :)

10. Şimdi Ne Olucan Sen ?

Nihayet okul biter! 4 sene deli gibi kitap okumuşunuzdur, tezler, saha çalışmaları, analizler,anketler, makaleler,sunumlar. Teorik ve pratik olarak hazırsınızdır lakin ülkemizde Sosyolog olmak o kadar kolay değildir. Olsanız bile hayalini kurduğunuz şekilde değildir.Adamlar da haklı kim yanında her işi eleştiren toplum için daha iyi hale getirmek isteyen birini ister ki. Zaten bunu için size gerek yoktur. Çünkü baştakiler her şeyi sizden daha iyi bilirler  :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mohache-yehnis

İlk yılım ve sezdiğim beni olumsuz düşüncelere saptırıyor. Öncelikle bu bölüme toplum bilimine ilgi duyduğumdan ve etrafımda ne olup bittiğini daha sistematik biçimde görmek/anlamak için geldim. Geldim ve gördüm ki lisede olduğu gibi bizleri sadece sınavlardan daha iyi not almak için yetiştiriyorlar. Ezber ve sınavdan ötesine gidemedik hala. İlk dönem bitmek üzere. Yüksek notlar almama rağmen hala faydalı bir şeyler öğrendiğimi ya da mevcut durumumdan farklı bir şeyler fark ettiğimi sanmıyorum. İlk yıl diye mi böyle bilmiyorum ama üst sınıflarda bundan farklı olduğunu söylemiyor. Hala bir akademisyen bile bir kitap önermedi. Ve mesleğe gelince... AKP hükumeti iktidarda kaldığı sürece boşuna ümitlenmeyin. (Gücü yerinde bir otorite neden sosyolog istesin ki? Ayağını kaydırabilecek birilerini neden ister ki?) Meslek arayarak zamanınızı boşa harcamayın. Mesleğinizi yaratın. Kitap yazın. Dergi, gazete kurma denemelerinde bulunun. Severek yapın. Bir şeyleri değiştirin.

hasan-kaygisiz

"Sosyoloji eğitimi alıp anarşist falan olmadıysan/değilsen, bi bok okumamışsın/anlamamışsın demektir" diye anlıyorum şindi. zort: makine mühendisi.

caner-dadak

Çoğu kişinin hak etmen okuduğu bir bölüm. Zira sosyoloji okumak için öncelikle kolektif bir bilince sahip olmak gerekir. Lakin özellikle benim okuduğum okulun sosyoloji bölümünde ne yazık ki böyle bir şey yok. Vize-finallerden önce konuları ezberle sınavlardan yüksek al sonra benden iyi sosyolog olur de. Bok olur! Sınıfta her söyleneni koşulsuz kabul etmeyle, not korkusuyla haklı bile olsa hocalara ses çıkartamamakla veya en basiti 4yıl boyunca toplumsal hiçbir olay içinde bulunmamakla senden bir sikim olmaz arkadaşım...

hsynarik

Okuduktan sonra kendince çıkarımlarda bulunmayı unutma..

phoeniks21

Aynen ben de okuduğum tüm süre boyuınca herkese anlattım ne okuduğumu:( 4 yıl okuduktan sonra insan kaynakları için gittiğim ünlü bir firmadaki görüşmede sosyolojiyi sordular nedir diye ne iş yaparsınız dediler 1 saat anlattım ama adamlar bana kasiyerlik teklif ettiler biz sosyılojiyi bilmiyoruz dediler ya hayatımın en kötü sürprizi bu oldu:(( neyse ki şimdi uzun bir bekleme sürecinden ve çeşitli iş denemelerinden sonra her ne kadar kendi mesleğimde çalışıyor görünsem de kendi işimzi yapamıyoruz proje de neymiş işine bak diyorlar kısaca toplum senin neyine tavrı oluşmuş işimizi yapamıyoruz boşuna okumuşuz diye düşünüyorum bazen:((((

Görüş Bildir