Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalnızca Bursa'da En İyisini Yiyebileceğiniz 18 Muhteşem Lezzet

 > 
32bPAYLAŞIM

Artık her yemeği her yerde bulabiliyoruz. Ancak bazı lezzetler var ki, bir kez yediniz mi başka hiçbir yeri beğenmiyor, hep o lezzeti arayıp duruyorsunuz.

1. İskender

En meşhuru ile başlayalım. İskender'i Türkiye'nin her yerinde yiyebilirsiniz, hatta Bursa'da da adım başı bir iskenderci ile karşılaşmanız mümkün. Ancak bir tanesi var ki... Eski garajın karşısındaki ara sokakta, minicik bir Uludağ Kebapçısı! Geç kalmayın, saat 3-4 civarında iskender tükenir. 

burada

2. Dilber Dudağı

Eski Bursalı'lar hatırlar belki... Eskiden pazar yerinde Cemal Usta vardı, arabasında satardı ev yapımı dilber dudağını. Onun kadar güzelini yapan, tanımadım daha! Şimdilerde Ulus Pastanesi'nde bayram öncesinde çıkıyor bu güzel tatlı.

3. Marşal Pasta

Heykel'de Ulus Pastanesi'ni bilenler, mutlaka Marşall Pasta'dan yemişlerdir. 1928'den beri aynı yerde durur koca çınar...

burada

4. Tahinli Pide

Çocukken adını taanlı pide, sandığım enfes lezzet! Her yer dener, ama bence kimse Muradiye'deki İnanç Fırın kadar iyi değildir bu konuda.

burada

5. Mihaliç Peyniri

Çocukken dedemden öğrenmiştim peynir seçmeyi. Ne kadar iri delikli olursa, o kadar güzel olur bu peynir. Esas yeri de Bursa, Karacabey'dir. Bir de eski Bursalılar malıç peyniri derler. :)

burada

6. Susamlı Çubuk

Susamlı çubuk deyip geçmeyin! Mahkeme Fırını'ndan bir kez yedikten sonra, bir daha tadını unutacak mısınız bakalım...

burada

7. Cevizli Lokum

Benim favorim, Çekirge Acemler'deki Aksu Fırını'dır. Ama daha çok yer sayılabilir. Yeter ki, cevizli lokum dendiğinde aynen bu fotoğraftaki gibi gelsin önüme...

burada

8. Supangle

Her yerde supangle yiyebilirsiniz. Ama benim gibi tatlı konusunda hassassanız, supangleyi Kafkas Pastanesi'nden yemenizi tavsiye ederim. Türkiye'nin başka hiçbir yerinde o kadar güzel supangle yemedim... 

Kafkas Pastanesi'ne Bursa'da her semtte ulaşabilirsiniz.

9. Kestane Şekeri

Kafkas Pastenesi demişken, kestane şekerini söylemeden geçmek olmaz.

10. İnegöl Köfte

İnegöl'de mutlaka daha güzeli vardır, ancak ben Bursa merkezden Çiçek Izgara'yı tavsiye derim. :)

burada

11. Dağ Çileği

Uludağ'ın eteklerinde yetişen dağ çilekleri! Hele bir de reçelini yapardı anneannelerimiz...

12. Kemalpaşa Tatlısı

Bursa'nın Kemalpaşa ilçesinden Güvenal Peynir Tatlısı, yemeden dönenin kaşığı kırılsın!

burada

13. Şeftali

Ağzımın suyu akıyor halen her hatırladığımda. İstanbul'da, Ankara'da falan semt pazarlarında satılan "Bursa Şeftalisiéne aldanmayın sakın. Bahçesinden kopan şeftali gibi gelmiyor oralara... :/

14. Cantık

Pideyi her yerde yersiniz, cantık ise sadece Bursa! Yer önermek gerekirse, Kayhan'da Pidecioğlu'nda mutlaka yemelisiniz, derim.

burada

15. Pideli Köfte

Ne var onda, evde bile yaparım demeyin. Kayhan'da Yeşil Izgara Pideli Köfte'ye bir uğrarsanız, farkı görebilirsiniz. :)

burada

16. Bursa Simidi

Her yerin simidi kendine özeldir. Ankara'da yediğinizi İstanbul'da, İstanbul'da yediğinizi Bursa'da yiyemezsiniz. Ben mesela, Bursa Abdal'da, Taş fırın Simit'ten alınmış bir simidi, hiçbir yerin simidine değişmem...

burada

17. Sucuk Ekmek

Bursa dersek, Uludağ da demek gerek. Uludağ'a gidiyorsak da dağ yolunda Sarı Alan'da bir mola verelim. Pala Bıyık Cemal'de bir sucuk ekmek yemeden yola devam etmek olmaz!

burada

18. Kestane kebap, yemesi sevap!

Kestane şekeriyle bu kadar ünlenmiş bir şehrin, her köşebaşında bulunan kestane arabası da oluyor tabi. Ben yemem demeyin, bir arabadan deneyin. :)

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gurmex

Meşhur Bursa Yemekleri.. Benzerine rastlayamayacağınız bir kaynak..

lemi-90

Doğanbey TOKİ konutları yenmez ama görmeden gitmeyin bu mimariyi !

gurmex

Bursa'da Nerede Ne Yenir? konusuna da biz el atalım istedik :) Bursa'da İskender Nerede Yenir? Bursa'da Cantık Nerede Yenir? Bursa'da Pideli Köfte Nerede Yenir? Bursa'da Tahinli Pide Nerede Yenir?

nisa-kaynar

iskender uludağ kebapçısında yenmez. heykeldeki teyyare kültür merkezinin hizasındaki kebapçıda yenir. zaten önünde her daim sıra vardır. buradan da anlayabilirsiniz lezzetini

mert-seker

Tam aynı şeyi düşünmüştüm,eski mavi bina ve ek olarakta tophanedeki iskenderi de tavsiye ederim ilkokula gelmeden kale denen şeyi geçince,taksi durağının karşısı.Bilen bilir :)

nisa-kaynar

Orayı biliyorum görmüştüm ama hiç gitmedim. giderim oraya :)

Gizli Kullanıcı

Uludağ Kebapçısı en pahalı menüye sahip şehir dışında çok ünlüler bu yüzden garajdaki mekanlarını sabit tutuyorlar. Ben lükste sıraya karşıyım. O kadar para ödeyip o dar sokakta pide kuyruğunda bekler gibi bekleyenleri gördükçe hiç gidesim gelmiyor. Kebapçı İskender her zaman favorim. Onun da fiyatı yüksek ama şıralarının kalitesini başka hiçbir yerde bulamazsınız. Sizin tarifinizle aynı yer mi bilmiyorum.

nilay-oktem-durukan

Bir de süt helvamızı atlamışlar. Hasır önü ve hayat lokantları süper yapar. Tarifi de var

Görüş Bildir