Yağmur Hasadı ve Gri Su... Kuraklıkla Birlikte Alternatif Kaynaklar Gündemde

0PAYLAŞIM

Kuraklıkla birlikte barajlarda doluluk oranının düşmesi alternatif kaynakları gündeme getirdi. Yağmur hasadı ve gri su kullanımıyla şebeke suyundan yüzde 40 tasarruf sağlanabileceği belirtiliyor.

Türkiye'de barajlardaki su seviyesinin yağış azlığı nedeniyle düşmesi, evsel atık suyun arıtılmasından elde edilen gri suyun kullanımı ve yağmur suyu gibi alternatif su kaynaklarını gündeme getirdi.

"Toplamda şebeke suyundan yüzde 40 tasarruf sağlayabiliriz"

Ayazağa Yerleşkesinde uyguladığı yağmur hasadı yöntemiyle örnek olan İTÜ, kampüse kurulan yağmur suyu bahçeleri ile zemine uygulanan geçirimli betondan süzülerek doğal yöntemlerle arıtılan ve gölette toplana suyu, temizlikte ve çevre sulamasında kullanıyor.

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Gül Tanık, "Gri suyun yeniden kullanımıyla yüzde 30, yağmur suyu hasadıyla elde edilen suyun çeşitli alanlarda kullanımıyla da en az yüzde 10 olmak üzere toplamda şebeke suyundan yüzde 40 tasarruf sağlayabiliriz. Bu hem barajlarımızın üzerindeki yükü azaltır hem de suyu ciddi oranda verimli ve etkin kullanmış oluruz" dedi.

"Bu sistem, kente de uygulanabilir bir model"

İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayriye Eşbah Tuncay ise, "Peyzaj mimarlığı uygulamalarında yeşilin de devreye sokularak yapılması gereken yöntemler kapsamında birtakım alternatiflerimiz var. Bunlardan biri, İTÜ kampüsünde uyguladığımız yağmur bahçesi. Bu sistem, kente de uygulanabilir bir model. Buradaki ana felsefe yağmur suyu hasadı" ifadelerini kullandı.

Gri su nedir?

Gri su, foseptik atığı dışında duştan, küvetten, lavabolardan vb. toplanan evsel atık suya verilen addır. Gri su, içme suyu kalitesinde olmayan geri kazanılmış su olarak tabir ediliyor.

Patron Çıldırdı! ABD'de Kovid-19 Aşısını Yaptırana Esrarlı Sigara Bedava - onedio.com
Patron Çıldırdı! ABD'de Kovid-19 Aşısını Yaptırana Esrarlı Sigara Bedava - onedio.com
Geçen Yıl Toplam 16 Bakanlıktan 14’ü Başlangıç Ödeneğini Aştı - onedio.com
Geçen Yıl Toplam 16 Bakanlıktan 14’ü Başlangıç Ödeneğini Aştı - onedio.com
Wall Street Journal Yazdı: 'Trump Yeni Parti Kuruyor' - onedio.com
Wall Street Journal Yazdı: 'Trump Yeni Parti Kuruyor' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir