Görüş Bildir
Haberler
WSJ'nin İddiası: Prens Selman, Erdoğan'dan Kaşıkçı Cinayetini Gündeme Getirmemesini İstedi

WSJ'nin İddiası: Prens Selman, Erdoğan'dan Kaşıkçı Cinayetini Gündeme Getirmemesini İstedi

Son dönemde Türkiye Orta Doğu ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye çalışırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Selman arasında bir görüşmenin de yakında gerçekleşeceği öne sürüldü. Ayrıca Selman'ın Erdoğan'dan Kaşıkçı cinayeti hakkında bir isteği olduğu iddia edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri’nin fiili lideri El-Nahyan’ın Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkileri iyileştirme çabası sonrasında dikkat çeken iddialar ortaya atılıyor…

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, geçen hafta yakın zamanlarda Katar’a giden Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın az kalsın görüşeceğini fakat programların uyuşmadığını yazdı.

Kaşıkçı cinayetinden sonra 2018’de gerçekleşen küresel zirvede Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iletişim kurmaktan kaçınmıştı.

Kaşıkçı cinayetinden sonra 2018’de gerçekleşen küresel zirvede Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iletişim kurmaktan kaçınmıştı.

Katar yönetiminin Suudi Arabistan ile Türkiye arasında arabuluculuk yaptığını aktaran gazete detayları okurlarına aktardı. Gazete, “Katar’ın Suudi Arabistan ve Türkiye’yi bir araya getirme çabalarını yakından bilen kişiler, daha önce görüşmesi hayal bile edilemeyen Selman ve Erdoğan’ın görüşmesi için uğraştığını söyledi. Bu durum da bölgeyi  yıllarca bölen gerilimde bir çözüme ulaşılabileceğinin sinyali oldu” yorumunu yaptı.

'Amaç ilişkilerin tamiri değil'

'Amaç ilişkilerin tamiri değil'

Geçen hafta Doha’da Katarlı yetkililerin iki adamı bir araya getirme planlarının başarısız olduğunu aktaran Wall Street Journal, “Konuyla ilgisi olan kişiler, yetkililerin gelecek haftalarda uygun bir zaman ve yer için bakındıklarını da söyledi” ifadesine yer verdi.

Wall Street Journal, özellikle ABD Başkanı olarak seçilen Joe Biden’dan sonra bölgede bir belirsizlik olduğuna dikkat çekerken, Afganistan’dan çekildikten sonra ABD’nin Orta Doğu’daki rolünü de azaltmaya başladığını hatırlattı.

Gazete, bölgede diyalog umudunun “ilişkilerin tamir edilmesi” olmadığını fakat kritik bir gelişme yaşanması durumunda iletişim kanallarını iyileştirmek olduğunu öne sürdü.

Kaşıkçı cinayeti hakkında isteği var

Kaşıkçı cinayeti hakkında isteği var

Wall Street Journal’ın haberinde, “Erdoğan ve Selman’ın görüşmesi Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerine zarar veren sorunları arkada bırakmak için bir şans. Bunlar arasında 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı da var. Konuyla ilgili bilgisi olan Suudi ve Katarlı yetkililer, Selman’ın Erdoğan’ın bir daha Kaşıkçı cinayetiyle ilgili konuyu gündeme getirmemesinin sözünü istediğini söyledi” ifadesi yer aldı.

Gazete, Erdoğan’ın bu konuda ne yanıt verdiğini aktarmazken, “Sayın Erdoğan’ın istediği jeopolitikten ziyade para olabilir. Döviz krizinin pençesindeki Türkiye’de Erdoğan ekonomik dalgıç halatı arıyor” yorumunu yaptı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
4
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gibicibicis

Sen istiyor duj verecek yuz dalır.

Seçim kaybedilince gidilecek yer belli oldu sanırım

Selam Öabakan

amk yaratığı bu müslümanım der birde cami yapınca cinayetler unutulacak sanıyorlar