Vücudumuz ile İlgili Sık Sık Duyduğumuz Hangi Tavsiyelerin Asılsız Olduğunu Biliyor musunuz?

-

Hepimiz annelerimizden, ninelerimizden, komşu Ayten teyzeden ve hatta arkadaşlarımızdan sağlık ile ilgili birçok öneri duymuşuzdur. Yıllardan beri gelmiş birçok inanış aslında gerçeğe yakın olsa da, yanlış sebeplerden dolayı bize anlatılmıştır. İşte bu yarı uydurma yarı mantıklı bilgileri sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/788674...

Soğukta ıslak saçla dışarı çıkmak bizi hasta eder mi?

"Soğuk algınlığı herhangi bir zamanda vücudumuza girebilen virüslerden kaynaklanabilir. Buna yaz mevsimi de dahildir. Bu tip durumları soğuk dönemler ile ilişkilendirmemizin tek sebebi aslında kalabalık insan gruplarının birlikte kapalı alanlarda daha fazla bulunması ve virüslerin birbirine daha kolay bulaşabilmesidir."

Egzersiz yapmazsak kas yağa döner!

Kas dokusu ve yağ dokusu birbirinden farklı şeylerdir, biri diğerine dönüşmeleri imkansızdır. 

Aslında vücudunuzu daha 'fit' hale getirmek, vücuttaki yağ ve kas oranını değiştirmekten geçer. Egzersiz yapmayı bırakırsanız, bu oran değişir fakat elde ettiğiniz kaslar bir anda yağa dönüşmez. 

"Egzersiz yaptığınız zaman kas hücreleri hipertrofi yapar yani büyür ve çoğalırlar. Eğer egzersiz yapmaya ara verirseniz ya da tamamen bırakırsanız kas hücreleriniz küçülür, başka bir hücreye dönüşüp yağ haline gelmezler."

Günde bir bardak kırmızı şarap size iyi gelir.

"Bu mit genellikle, günde bir bardak şarap içen kişilere yapılan gözlemler sonucu oluşmuş fakat bu insanların diğer alışkanlıkları göz önünde bulundurulmamıştır. Son yıllarda alkolün etkileri konusunda yapılan çalışmalarda kanser riski ortaya çıkmış ve haftalık önerilen alkol miktarı düşürülmüştür."

Güneşte önce biraz bronzlaşırsanız artık güneş yanığı ihtimaliniz ortadan kalkar.

"Önce güneşte biraz bronzlaşmanın sizi güneş yanığından koruması konusunda hiçbir kanıt bulunmuyor. SPF güneş koruması yerine geçmez."

Bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız çünkü bilim insanları SPF güneş koruması olmadan bronzlaşmanın kanser riskine sürekli olarak dikkat çekiyorlar.

Gece sütyen ile uyumak meme kanserine yol açabilir.

Geceleri sütyen ile uyumak sizi rahatsız edebilir ya da gereksiz bir alışkanlık olabilir ama vücudunuza ciddi bir zarar veremez.

"Bu yanlış bilinen gerçek aslında uzun süre önce çürütüldü. Bu mit geçmişte Amerika'da yapılan, ve sütyen takmanın memelerdeki lenf drenajını tıkayabileceğini savunan bir araştırma üzerine kurulmuştu. Fakat diğer araştırmalar iki farklı araştırma grubu arasında herhangi bir değişiklik görememiştir."

Gece geç saatte yemek yemek kilo aldırır.

Özellikle ünlüler akşam 7'den sonra yemek yemedikleri konusunda birçok tavsiyede bulunur, peki akşamları yemek yemek aslında neye sebep olur?

"Eğer akşam geç saatte yemek yemek insanları şişmanlatsaydı, İspanya ve Akdeniz ülkeleri ölümcül seviyede obez insanlarla dolu olurdu. Bu yanlış bilinen gerçeği destekleyecek hiçbir araştırma bulunmuyor. Saat kaçta yerseniz yiyin, kalori kaloridir ve vücuda aynı etkiyi yapacaktır. Geceleri geç yemek mide yanması yapabilir, o kadar."

Parmaklarınızı kütletmek kireçlenmeye sebep olur.

"Parmaklardan çıkan kütürt sesi aslında eklemde biriken oksijen, nitrojen ve karbon dioksit salınmasından kaynaklıdır. Aslında eklemlerinize gaz çıkarttırırsınız. Bu da artrit riskini arttırmaz."

C Vitamini soğuk algınlığını önler.

C Vitaminin sağlık bakımından faydalarını saymakla bitmez. Ciltteki kırışıklıkları azaltır, yüksek tansiyonu düşürür, kanser konusunda da faydaları vardır. 

Fakat C vitamini bir virüs kapmanızı önleyemez. 

"C vitamini bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur fakat bir virüsle savaşmanıza yardımcı olamaz."

WiFi kanser yapar.

"Bu konu hakkında da elimizde herhangi bir kanıt bulunmuyor. WiFi'dan gelen dalgalar kanser riskini artıran radyasyon dalgaları ile aynı tipte değildir. İnsan dokusuna direkt olarak etki edemez. WiFi dalgalarının hücrelerde herhangi bir değişikliğe ya da kansere sebep olduğu konusunda herhangi bir araştırma bulunmuyor."

Bazı meyve suları vücuttan toksik madde atılmasına yardımcı olur.

TV'de bol bol gördüğümüz detoks meyve suları gerçekten vücuttaki kirli maddeleri temizliyor mu?

"Vücudumuz sindirim, karaciğer, akciğer ve böbrek sistemleri sayesinde kendi detoksunu kendisi yapmaktadır. Bu tür meyve sularında daha az kalori ve daha az yağ olur. Yani kilo vermemize yardımcı olabilirler fakat detoks etkileri malesef olamaz."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umit-beynel

Islak saçla soğuk havaya çıkarsanız evet grip olmazsınız ama sinüzit olursunuz. En hafifinden burnunuz akmaya başlar. Bunun bilimsel açıklamasını uzun uzun buraya yazmayacağım. Sinüslerin soğuğa nasıl tepki verdiğini filan... Gece yemek yerseniz kilo almazsınız belki ama kilo vermek istiyorsanız muhakkak akşam 7den sonra yemeği bırakmalısınız, çünkü akşam 7den sonra metobolizmanız yavaşlar, buna bağlı olarak vücudunuzun yağ yakımı da yavaşlar...

asibirmimar

oha bi dakika harbiden gece yemek kilo aldırmıyor mu :O

Gizli Kullanıcı

Günlük kalori ihtiyacından fazlasını almak kilo aldırır, daha azını almak kilo kaybettirir. Saat kaçta yediğinizin bir önemi yoktur. İnsanlar günlük ihtiyacı kadarını alıp, daha sonra yatmadan önce bir ekmek daha yediği için gece yemek yemenin kilo aldırdığını zannediyor.

ugur-erol5

egzersiz yaparsanız bölgesel yağ yakabilirsiniz diyetisyenler böyle bir şey yok dese de bizzat ben 3 aydır deniyorum çalışıyor. hareket ettiriln bölgede kan akışı çoğalıyor vücut kolay ulaşabildiği yerden yakıyormuş yağlı yerleri çalıştırarak buraya kan akışını hızlandırıp oradaki yağları yakabilirsiniz

anginapektoris

Vücut bütün anlamıyla hayatta kalmak üzerine varlığını sürdürür. Yağları vücut bölgesel olarak kendi düzenine göre azaltır. Sizin nereyi daha fazla çalıştırdığınız ile alakalı değil. Sizinkini denk gelmiş ve işinize yarayan bir durum oluşmuş. Ama kesinlikle şurayı çalıştırayım yaksın gibi bir düşünce doğru değildir. Hatta kas dokusu yağ dokusuna göre daha fazla yer kapladığı ve daha fazla enerji tükettiği için vücut ilk olarak kas dokusundan vazgeçecektir. Ve bunu ilk olarak daha az çalışan kas grupları arasından gerçekleştirir. Yani siz bir bölgeyi çalıştırarak diğer bölgelerde yer alan kasları hedef gösteriyorsunuz. En sağlıklı kilo verme şekli düzgün bir diyet ile dengeli ve mümkün olduğunca tüm kas gruplarını belirli bir oranda çalıştırmaktan geçer. Televizyon da ki şaklabanlar harici uzmanları dinleyiniz. 😊

Görüş Bildir