Venezuela Krizi: Avrupa Ülkeleri Guaidó'yu Geçici Devlet Başkanı Olarak Tanımaya Başladı

 > -

İspanya, İngiltere, İsveç, Avusturya, Danimarka, Fransa, Portekiz, Almanya ve Hollanda, muhalefet lideri Juan Guaidó'yu geçici Venezuela devlet başkanı olarak tanıdı.

AB üyesi ülkeler, Nicolás Maduro'ya 4 Şubat'a kadar süre vermişti.

Hükümet karşıtı protestoların sürdüğü Venezuela'da kriz derinleşiyor. Muhalefet lideri Juan Guaidó destekçileri, meydanları terk etmiyor.

Ülkede yaşanan bu krizle ilgili, AB üyesi 28 ülke, 4 Şubat'a kadar erken seçime gidilmesi için devlet başkanı Nicolás Maduro'ya süre vermii ve seçime gidilmediği takdirde muhalefet lideri Guaido'ya destek verileceğini açıklamıştı.

9 AB ülkesi, Guaidó'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Maduro'ya verilen sürenin sona ermesi ile birlikte, AB üyesi 9 ülke muhalefet lideri Guaidó'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdı.

Juan Guaidó'yu tanıyan ülkeler arasında İspanya, İngiltere, İsveç, Avusturya, Danimarka, Fransa, Portekiz, Almanya ve Hollanda yer aldı.

Rusya, Guaidó'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyan ülkelere tepki gösterdi.

Rusya'dan, AB ülkelerinin bu kararına tepki geldi. Rusya devlet başkanı Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, yaptığı açıklamada kararı 'iktidarın yasa dışı olarak ele geçirilmesini meşrulaştırma' olarak tanımladı.

Maduro: 'Seçimler 2024'te yapılacak. Avrupa'nın ne dediği umurumuzda değil'

Yaşanan gelişmelere karşı, Nicolás Maduro devlet televizyonuna verdiği mülakatta 'ultimtomlara boyun eğmeyiz' mesajı vererek, "Seçimler 2024'te yapılacak. Avrupa'nın ne dediği umurumuzda değil" ifadesini kullandı.

Maduro, 'Ülke iç savaşa gidebilir mi?' sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

Bugün kimse bu soruya net bir yanıt veremez. Her şey kuzeydeki imparatorluk (ABD) ile müttefiklerinin delilik ve saldırganlık düzeyine bağlı olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir