Görüş Bildir
Haberler
Venezuela'da 17 Yıl Sonra İlk Kez 'Sağ' Başa Geldi

Venezuela'da 17 Yıl Sonra İlk Kez 'Sağ' Başa Geldi

FreiGeist
07.12.2015 - 14:18

Venezuela'da yapılan genel seçimlerde sağcı muhalefet partisi tarihi bir zafer kazanarak Sosyalist Parti'nin 17 yıllık iktidarını sona erdirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ülkede dün yapılan seçimlerle, Meclis’te Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun liderliğindeki Sosyalistler’in 17 yıldır süren hâkimiyeti sona erdi.

Güney Amerika ülkesi Venezuela'da pazar günü gerçekleşen seçimlerde sağcı muhalifler Demokratik Birlik Masası (MUD), meclisteki 147 sandalyenin 99'unu kazandı. 1999'dan bu yana iktidarda olan efsane lider Hugo Chavez'in Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) 46 sandalyede kaldı.

Maduro, yenilgiyi kabul etti...

Maduro, yenilgiyi kabul etti...

Ulusa yaptığı seslenişte yenilgiyi kabullenen Maduro, sonuçlardan hükümetine karşı yürütülen 'ekonomik savaşı' sorumlu tuttu.

MUD koalisyonunun önemli isimlerinden ve eski Devlet Başkanı adayı Henrique Capriles, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Sonuçlar beklediğimiz gibi. Venezuela kazandı. Bunun geri dönüşü yok' dedi.

Binlerce insan protesto etmişti...

Binlerce insan protesto etmişti...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Venezuela'yı 14 yıl boyunca yöneten Hugo Chavez, kansere karşı yaklaşık iki yıl boyunca sürdürdüğü mücadeleyi Mart 2013'te kaybetmiş ve 58 yaşında yaşamını yitirmişti.

Aynı yılın Nisan ayında yapılan başkanlık seçimlerinde Maduro oyların yüzde 50,7'sini alarak Devlet Başkanı seçilmişti.

Ancak ülkede artan enflasyon, yüksek suç oranı ve işsizlik 4 Şubat 2014'te patlak verdi ve Maduro karşıtı binlerce insan sokağa döküldü. Ülkede 2013 yılında enflasyon yüzde 56 artmıştı.

Haftalarca süren protestolar sırasında çıkan çatışmalarda 35'ten fazla insan hayatını kaybetti.

Eski bir otobüs şöförü ve sendika aktivisti olan Maduro, daha önce uzun süre Chavez'in en yakın danışmanlarından biri olmuş ve altı yıl boyunca Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

Business HT ve BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
26
13
4
4
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam