Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vefatının 13. Yılında Bosna-Hersek'in İlk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'den 17 Ögreti

 > -

1. "Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın."

2. "Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler."

3. "Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına."

4. "Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız. Kin ve intikam peşinde koşmayacağız."

5. "Sanat için soyunana alkış tutanlar Allah için giyinene neden zulmeder?"

6. 

"Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor. Ruhumuza, akılımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız? Küçük ve kırılgan bir insanda bile insanlığa katkıda bulunabilecek büyük bir ruh bulunabilir. Gücümüz, bilimimiz, edebiyatımız nerede? Nerede buluşlarımız, küllî iyiliğe katkılarımız?"

7. "İnsan şahsiyetini alçaltan, onu eşyayla bir tutan herşey gayri insanidir."

8. "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

9. "Sırplar bizim öğretmenimiz değiller."

Bir gün askerlerden birinin gelip kendisine "onlar bizim kadınlarımıza tecavüz ediyorlar, onlar bizim kadınlarımızı, yaşlılarımızı ve çocuklarımızı öldürüyorlar. Buna bigane kalmamalıyız" demesi üzerine

10. 

11. 

"Dünya üzerindeki Müslümanların vaziyetini düşündüğümde ilk sorum hep şu olur: Acaba hak ettiğimiz kaderi mi yaşıyoruz, acaba vaziyetimiz ve mağlubiyetlerimiz konusunda daima başkaları mı suçlu? Eğer biz suçluysak -ki ben böyle olduğu kanatindeyim- yapmamız gereken neyi yapmadık, yahut yapmamamız gereken neyi yaptık? Bana göre bunlar, bizim imrenilmeyecek vaziyetimizle ilgili iki kaçınılmaz sorudur."

12. "Bu adil bir barış olmayabilir; fakat süren bir savaştan daha iyidir."

Bosna savaşını bitiren Dayton anlaşmasını imzalarken

13. 

"İnsanlar daima bir şeyler kutluyor, ayin yapıyorlar. Kutlama yapılmaksızın duramazlar. Sâni 'Teâlâ'ya ibadet etmezlerse, O'nun eserine ibadet ederler. Hâlık Teâlâ'ya secde etmezlerse mahlukata secde ederler. Tüm fark budur, ama esaslıdır."

14. 

"Kadınların ev dışında istihdamı ve üretime katılması yönündeki ısrarlı baskının psikolojik bir şekli de vardır: Bu, doğum yapmak, çocuk yetiştirmek ve aileye bakmak yoluyla kadının evde ürettiği iktisadi değerlerin tanınmamasından oluşur. Günde 10-12 saatini eve ayıran bu işçi, bu ev hanımı, istatistiklerimiz tarafından işsiz olarak sunulur ve "çalışmayan unsur" başlığı altında tasnif edilir. Hepimiz bir kadının ne kadar meşgul olduğunu bilir, ama aynı zamanda görmezden geliriz. Kadının çalışmasının bu şekilde gözardı edilişi, evi terkedip ailesine sırtını dönmesi için ona yapılan baskının bir başka ve bu kez ahlaki bir şekildir. İslam kültürü diğer yöne gitmek zorundadır. Bunun başlangıcı da, annenin ev hanımının işinin tanınması olacaktır."

15. "Kaybedenlere karşı duyduğumuz sempati asla aklımızdan kaynaklanmamaktadır,Bu sadece öldükten sonra anlayabileceğimiz yani bu dünyaya ait olmayan bir duygudur."

16. "Ben Müslümanım ve Müslüman olarak kalmaya kararlıyım. Bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü İslam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesidir."

17. "Allah'a yemin ederim ki biz köle olmayacağız."

Mezar taşının en altında.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paazen

15te çok fazla Atatürk'e benzemiyor mu?

ozgur-dirim-ozkan

Kendisi duymasın bunu, zira Atatürk'ü hiç sevmezdi...

Gizli Kullanıcı

Allah gani gani rahmet eylesin.

enk-capital

Kimdir nasıl biridir, tanımam. Çoğu sözü iyi güzel. Ama gerçekten iyi işler mi yapmış bunu ancak bi Bosnalıdan öğrenebiliriz.

fatih-samil1

Şimdi İslam düşmanı ne kadar adam varsa bu adamın üzerinden İslam'a sövecektir. Şöyle yorumları okudum da, bu kadar düşmanımız da adama nefret kustuysa gerçekten iyi bir şeyler yapmıştır. Kafirin sövdüğü Müslüman iyi Müslümandır, sevdiği Müslüman kendini yoklasın. Çok yaşa Bilge Kral!

amerika-milliyetcisi

Müslüman olmasi zerre umrumda degil özellikle sagci birine benziyor kendi dinini övmekler falan filanda.. İdeoloji ve politik olarak tam bir Avrupanin yüz karasi ve türk arap sevici bir haindir.

fatih-samil1

İsmin de öyle söylüyor.

amerika-milliyetcisi

Off Murat gibi yobaz troller yetmedi birde sen mi çıktın ? Müsrik..

fatih-samil1

Bozulmak zoruna gidiyorsa yorum yapma. Amerikan soytarısı. İkiyüzlülüğün simgesi haline gelmiş bir ülkenin soytarılığı ortamlarda pahalıya mal olur.

amerika-milliyetcisi

Yürü git Pakistan veledi. Seni bir daha yorumumun altinda görmiyeyim. Bu devlet senin gibiler için fazla şerefli zaten sevmediginiz için dogru olaniz

fatih-samil1

Ulan yazana bak. Bu kadar mal adam görmedim. Devlet de bizim. Bu yüzden senin gibiler kapağı amerikaya atmaya devam edecek.

amerika-milliyetcisi

Amerikaya kapak atmak mi ? Ulan cocuk ben bu ülkede dogup büyüdüm egitildim askerlik yaptim. Ne kapak atmasindan bahsediyorsun salak ? Ayrica Devlet derken türkiye yi kastetmemistim :)

fatih-samil1

Sanki genelkurmay başkanı olarak askerlik yaptı. . Adamdaki havaya bak. Çocuk diyor. Sizin gibi adamlar takipte kalsın daha bunlar iyi günleriniz. Sabun gibi eriyorsunuz.

amerika-milliyetcisi

Off bu bizim eriyor halimiz ise senin gibiler cayir cayir yaniyor kocum.

fatih-samil1

Hala anlamadın mı, Tarih tekerrür ediyor. Yaptıklarınızı teker teker yok ediyoruz. Atatürk zamanında biz muhaliftik, ağzımıza sıçtınız. Her türlü İslamî değeri aşağıladınız. Şimdi sıra bizde. O yüzden biz sizden bir iki kişi sallandırmadıkça, kesinlikle daha merhametliyiz. Buna emin olabilirsin.

amerika-milliyetcisi

Yav he he. Sana sunu söylim. Cok saygi duydugum bir liderdir Mustafa Kemal. Tarihinizde ondan daha büyük bir adam gelmedi asla da gelmeyecek. Ne Fatih ne Yavuz Ne Tayyip. Rezil durumdasiniz. Ayrica öyle laflarda kullanma. Biz kimsenin agzina ..... dık. İslam ülkeme ve devletimin menfati önünde durmadigi sürece saygi duydugum bir ideoloji ama karsisinda ise zerre umrumda olmayan bir dindir.

emrah-akinli

Senin gb ler ile mücadele etmiş dava adamı, sen ise din düşmanı bir cesetsin

amerika-milliyetcisi

Senin gibi müşrik bir kahpe olmaktansa yürüyen bir ölü olmayi tercih ederim. Bu Millet kimleri gördü ancak hepsini tarihe gömdü bunun gibi şerefsizler gibi. Bak bu gun kim hatirliyor ölüm yıl dönümünü kendileri ve senin gibiler dşında

Görüş Bildir