Ve Kılıçdaroğlu Gandhi’nin Rekorunu Kırdı: 23 Gün Önce Ankara’dan Başlayan Adalet Yürüyüşü İstanbul'da

-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Haziran'da Ankara, Güvenpark'tan başlattığı "Adalet Yürüyüşü" bugün 23'üncü gününde. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki kortej saat 11.00'de Çayırova mevkiinde bulunan İstanbul yazılı trafik tabelasının önünden geçerek İstanbul sınırlarına giriş yaptı. Kılıçdaroğlu bugüne kadar yaklaşık 390 kilometre yürüdü ve böylelikle Gandhi'nin 388 kilometrelik rekorunu kırmış oldu. 

Canlı yayında Habertürk muhabirine açıklama yapan Kılıçdaroğlu "Son derece mutluyum, güzel bir atmosferde adalet için yürüdük" dedi.

Kılıçdaroğlu kendisine uzatılan Habertürk mikrofonuna şöyle konuştu:

"Son derece mutluyum, güzel bir atmosferde ve gerçekten onbinlerle beraber yürüdük. Bu kadar güzel bir yürüyüşü gerçekleştirebileceğimi emin olun başlangıçta düşünememiştim. Halkın çok büyük desteği var. Kadınların, gençlerin çocukların, işçilerin büyük desteği var. Bu destek beni çok mutlu ediyor. Toplumun adalete susadığını görüyorum. Yaptığımız şeyin ne kadar önemli olduğunu bu yürüyüş ile fark ettim. Umuyorum bu ülkeye adaleti getireceğiz. Birlikte yaşayacağız, kardeşçe yaşayacağız. Adaletle yaşayacağız. Bu benim en büyük arzum ve bu arzumu gerçekleştirmek için yürümeye devam edeceğim."

Kılıçdaroğlu "Tam bulunduğumuz nokta Gandhi'nin rekorunun kırıldığı nokta, 390 kilometre yürümüş olduk, neler hissediyorsunuz?" sorusuna "Daha da mutluyum. Bir rekor olduğunu bilmiyordum, siz söylüyorsunuz bana. Eğer bir rekor kırdıysam, adalet için bir rekor kırdıysam, bu benim için bir onur. Gandhi'nin rekorunu kırmak daha da güzel bir şey. Çünkü Gandhi kendi toplumunun özgürlüğü için mücadele etti. Biz de kendi ülkemize adalet gelsin, huzur gelsin diyoruz" cevabını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu ve yürüyüşçüler İstanbul il sınırı tabelası önünde fotoğraf çektirdi

CHP lideri, yürüyüşe başlamadan önce bir açıklama yapmış ve Avrupa Parlamentosu'na seslenmişti 👇

"Bugün Kocaeli'den ayrılıyoruz. İstanbul'a giriyoruz. Son derece mutluyum, huzurluyum. Kimsenin burnu kanamadan uzun bir yolculuğu katedip İstanbul'a girmiş olacağız" dedi. Kılıçdaroğlu sözlerini "Ayın 9'unda, pazar günü bu yürüyüşü sonlandırmış olacağız. Ancak adalet arayışımız devam edecek. Buradan Avrupa Parlamentosu'na seslenmek isterim. Biz herkes için adalet istiyoruz, sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değildir. Türkiye'de bir adalet yürüyüşü yapıyoruz, 10 binler var. Referandum yaptık. Yüzde 50'den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin. Dolayısıyla AB ile ilişkilerin askıya alınması değil daha sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda umarım bizim adalet arayışımıza da destek vererek Türkiye'ye olan ilişkilerin devamı yönünde karar alırlar. Adalet sadece Türkiye için değil bütün insanlık için geçerli olan bir kavramdır. Avrupa Parlamentosu da adil davranarak Türkiye'ye olan ilişkileri sürdürme yönünde karar alır."

Kortej bugün toplamda 14.7 km yürüyecek...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir