Vasiyeti Yerine Getirildi: Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı'nda Eşi Bülent Ecevit'in Yanına Defnedildi

 > 
18PAYLAŞIM

Demokratik Sol Parti'nin Kurucu Genel Başkanı, eski Başbakan Bülent Ecevit'in 97 yaşında hayatını kaybeden eşi Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlandı. Siyaset dünyasından çok sayıda ismin katıldığı cenaze töreninin ardından Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı'nda eşi Bülent Ecevit'in yanına defnedildi.

İki gün önce tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Rahşan Ecevit için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğluAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere eski bakanlar, siyasi parti mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Taziyeleri Rahşan Ecevit'in kardeşi Asude Aral kabul etti.

Törene katılamayan Meral Akşener ve Binali Yıldırım çelenk gönderdi.

Kılıçdaroğlu: Tüm dünyaya örnek oldular

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine yaptığı açıklamada, siyaset dünyasının önemli bir aktörünü sonsuzluğa yolcu ettiklerini belirterek, herkesin derin üzüntü içerisinde olduğunu söyledi.

Ecevit çiftinin demokrasi, hukuk, liyakat, siyasette temizlik, dürüstlük açısından mücadele süreci başlattığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sadece Türkiye değil, bütün dünyaya örnek davranışlar sergilediler. Onların hakça  düzenini, insanca yaşamını bugün de arıyoruz ve aramaya devam da edeceğiz. Birlikte mücadele ettiler, birlikte yol yürüdüler, birlikte hapse girdiler. İşçilerin, yoksulların haklarını birlikte aradılar, aramaya devam ediyoruz. Onların bıraktığı ilkeler, bizim bugün için de sürdürmeye çalıştığımız ilkelerdir."

Meclis'te grubu olan, olmayan tüm partilerin yaşanan acı karşısında ortak hareket ettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, bunun kendileri için de değerli olduğunu dile getirdi.

Memleketinden toprak gönderildi

Öte yandan Rahşan Ecevit’in mezarına konulmak üzere, memleketi Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinden de toprak gönderildiği belirtildi.

Yasal düzenleme yapılmıştı

Rahşan Ecevit’in eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilebilmesi için TBMM’de temsil edilen siyasi partiler ortak girişimle yasal düzenleme yapmıştı.

Bülent Ecevit’in yanına defnedildi

Rahşan Ecevit, Kocatepe Camii’ndeki törenin ardından Devlet Mezarlığı’nda eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir