Varank: 'Tasarım Kümelenmesi'ni Kasım Ayında Açacağız'

 > 
0PAYLAŞIM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bilişim Vadisi'nde tasarım stüdyoları, iş geliştirme merkezi, prototip atölyesi yapılarının olacağı Tasarım Kümelenmesi'ni kasımda açacağız" dedi.

Bakan Varank, video konferans yöntemiyle 13'üncü İstanbul Moda Konferansı'na katıldı. Burada konuşan Varank, hazır giyim sektörünün, 40 senedir Türk sanayisinin medarı iftiharı olduğunu söyledi. Varank, "Dolayısıyla şunu çok net söyleyebilirim. Hazır giyim sektörü; her türlü koşulda zamanın ruhuna seslendi ve ekonomik değer oluşturmaya devam etti. Sektör geçtiğimiz sene 16,5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Başka bir ifadeyle imalat sanayi sektörleri arasında, en fazla net ihracatı hazır giyimde yapıyoruz. Tabi bununla birlikte dünyada da söz sahibiyiz. Hazır giyim sektörümüz, 2019'da dünyanın en büyük altıncı ihracatçısı oldu. Bu ihracatın katma değeri de yüksek. Toplam ihracatımızın kilogram başına ortalama birim fiyatı 1,3 dolarken, hazır giyim sektöründe bu fiyat 13,2 dolar olarak gerçekleşti. Sektörün istihdam performansı da özel bir parantezi hak ediyor. 1 milyonun üzerinde emekçi, doğrudan tekstil ve hazır giyim sektöründe çalışıyor. Kadın istihdamının oranı ise yüzde 68" diye konuştu.

"KOBİ'ler, kurumsal firmalar bu atölyeden faydalanabilecek"

Bakan Varank, hazır giyim sektöründeki üstünlüğü daha üst basamaklara taşımak için dünyada ses getiren çığır açıcı işlere odaklanmak gerektiğini söyledi. Sektörün gelişme alanlarını iyi okuyup, zamanlı adımlar atılması gerektiğini belirten Varank, şöyle konuştu: 

"İçinden geçtiğimiz bu dönem bize yeni fırsatlar sunuyor. Covid ile birlikte değişime uğrayan küresel değer zincirlerinden daha çok pay almaya odaklanmalıyız. Buna giden yol; moda tasarımı ve markalaşma odaklı hareket etmekten geçiyor. İşte tam da bu ihtiyaçtan hareketle Bakanlık olarak stratejik bir adım atıyoruz. Bilişim Vadisi bünyesinde Tasarım Kümelenmesi kuracağız. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, inşallah kasım ayında Bilişim Vadisi'nde bu merkezin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu kümede; tasarım stüdyoları, iş geliştirme merkezi, prototip üretim atölyesi, sergi alanı gibi yapılar kurarak, tasarımla sanayiyi güçlü etkileşime geçireceğiz. Tasarım stüdyolarına, multidisipliner becerileri olan profesyonel tasarımcıları çekmek istiyoruz. Tekstilden hazır giyime, akıllı teknolojilerden grafiksel arayüz tasarımına kadar farklı alanlarda çözümler sunan kabiliyetleri sanayiyle buluşturacağız. İş geliştirme merkezinde, yeni mezun tasarımcılara işlerini olgunlaştırana kadar ev sahipliği yapacağız. Prototip üretim atölyemiz herkese hizmet verecek. Yani bireysel girişimciler, lise ve üniversite öğrencileri, ürün tasarımcıları, KOBİ'ler, kurumsal firmalar bu atölyeden faydalanabilecek. Tasarım kümelenmesi, dijitalleşme ve elektronik ticaretin sunduğu imkânlarla, geliştirilen ürünlerin daha geniş pazarlara ulaşmasına katkı sağlayacak."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir