Varank Dış Yardımlar İçin 'BM'de Oy Veriyorlar' Dedi, Muhalefetten 'Rüşvet' Tepkisi Geldi

 > 
2PAYLAŞIM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muhalefet milletvekillerinin diğer ülkelere yapılan yardımları eleştirmesi üzerine, "Burada verdiğimiz rakamlar 3 milyon 5 milyon ama o ülkelerin uluslar arası arenada, BM'de birer oyu var" diye yanıt verdi. Muhalefetten bu açıklamalara "rüşvet" tepkisi geldi.

TBMM'de muhalefet milletvekillerinin ekonomik krize dikkat çekerek yabancı ülkelere yapışan yardımları eleştirmesine yanıt veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın kullandığı ifadeler yeni bir tartışmayı doğurdu. 

Varank, salgının yaşandığını ve dünyanın daha önce hiç karşılaşmadığı bir musibet döneminde yabancı ülkelerle dayanışma gösterilmesinin eleştirilmesini anlamakta zorlandığını söyledi.

Türkiye'deki büyükelçilerin, parlamentodaki konuşmaları rapor edip ülkelerine gönderdiklerini vurgulayan Varank, "Burada konuştuğumuz rakamlar gerçekten çok küçük rakamlar ama uluslararası ilişkilerde bunların etkisi çok büyük. Bu ülkelerin hepsinin Birleşmiş Milletlerde birer oyu var, bizim bunlarla ticari ilişkilerimiz var, uluslararası alanda beraber hareket etmemiz gereken alanlar var. Sorumlu bir siyaset göstermek ve burada, parlamentoda yabancı ülkelerle ilgili, özellikle yardımlar konusunda konuşurken çok hassas konuşmamız gerekir" dedi.

CHP'den "rüşvet" tepkisi

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Varank'ın, yurt dışına gönderilen yardımlarla ilgili, "Bu yardımların uluslararası ilişkilerde etkisi çok büyük. Bu ülkelerin hepsinin BM'de bir oyu var." şeklindeki sözlerini aktararak, "Bir ülkenin onuruyla oynanıyor. 'Parayı veriyoruz, BM'de oy kullandırıyoruz' diyorsunuz. Somali Büyükelçisi bunu duysa ne diyecek? Anlıyoruz ki BM'de oy kullansınlar diye bu ülkelere para veriyorsunuz." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik de Bakan Varank'ın ifadelerine tepki gösterdi...

Varank: "Tükiye'ye faydası olacak ilişkiler yürütüyoruz"

Eleştirileri yanıtlayan Varank, "Yabancı ülkelere yapılan yardımlarla ilgili 'rüşvet karşılığı oy' ifadesi kullanıldı. Bu çok çirkin bir ifade. Kabilelerle muhatap olmuyoruz, muhatap olduğumuz bağımsız devletler ve BM'de eşit oyları var. Biz, çıkarlarımız doğrultusunda eşit ilişki kuruyoruz. Müttefiklerimize destek vermeyecek miyiz? İnsanlık yararına ihtiyacı olan ülkelere yardım ediyoruz ama ülkelerle eşit ilişkiler üzerine ilişki kuruyoruz. 'Parayı vereyim, oy versin' gibi basit bir anlayışla uluslararası ilişki yürütülür mü? İleride Türkiye'ye faydası olacak ilişkiler yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir