Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzun ve Sağlıklı Bir İlşki İçin Altın Değerinde 13 Tavsiye

-

“Seviyorum seni ekmeği tuza banıp yer gibi
geceleyin ateşler içinde uyanarak
ağzımı dayayıp musluğa su içer gibi,
ağır posta paketini, neyin nesi belirsiz,
telaşlı, sevinçli, kuşkulu açar gibi,
seviyorum seni denizi uçakla ilk defa geçer gibi.
İstanbul’da yumuşacık kararırken ortalık
içimde kımıldanan bir şeyler gibi,
seviyorum seni “Yaşıyoruz çok şükür!” der gibi.”

demiş büyük şair. Ne büyük şey şu sevda! Peki bir ilişki için sevgi yeter mi? Bizce yetmez...

Uzun ve sağlıklı bir ilişki için altın değerindeki 13 önemli detayı sizler için derledik!

1. Gün içerisinde arayın.

Gün içerisinde onu arayın ve nasıl olduğunu sorun. Bir nedene ihtiyacınız olmasın. Unutmayın, onu aramak için en güzel neden onun sesini özlemenizdir. Arayın ve bunu ona söyleyin.

2. Küçük sürprizler yapın!

Özel bir gün olmasına ve büyük bir hediyeye gerek yok. Çünkü önemli olan aldığınız hediye veya bir günü hatırlamanız değil. En sıradan günde bile ona değer verdiğinizi göstermeniz çok daha değerli.

3. Kişisel özel alanlarına saygı duyun.

Herkesin kişisel bir özel alanı vardır, tıpkı sizin gibi. Bu alanlara saygı duyun ve girmemeye özen gösterin. Ne kadar yakın olsanız da karşınızdaki kişi bu alanına fazla müdahale edilmesini istemez. Siz bilmeseniz de bu durum onu rahatsız edecektir.

4. Güvenin, güvendiğinizi gösterin.

Karşınızdakinin özel alanına gösterdiğiniz saygı, ona olan güveninizi de gösterir. Ve unutmayın ki güvenilmek, en az sevilmek kadar önemlidir. Eğer karşınızdaki kişiye güvendiğinizi göstermezseniz, kendisini kötü hissetmesine neden olursunuz. Bu durum da fazlasıyla ilişkinize yansır.

5. Aranızdaki problemleri konuşun.

Her ilişkide olduğu gibi sizinkinde de bir takım problemler olacak. Bunları konuşmaktan korkmayın. Bu konuşmalar tartışmaya dönüşse bile, birbirinize olan sevginiz tüm sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

6. Fikirlerini dinleyin, ona destek olun.

Her söylediğini beğenmeyebilir, her fikrine katılmayabilirsiniz. Fakat bunlar için onu suçlamayın. Önce kendisini anlatmasına izin verin, gerçekten dinleyin. Kendi düşüncelerinizi söyledikten sonra kararına saygı duyduğunuzu ve her zaman onun yanında olacağınızı söyleyin. Ve olun...

7. İlişkinizde suçlu aramayın, çözüm odaklı düşünün.

Yaşanan sorunlarda suçlu aramayın. Unutmayın ki suçlamak, sizi kutuplaştırır. Eğer çözüm odaklı düşünürseniz her zaman daha yapıcı olursunuz. Bu da ilişkinizi güçlendirir.

8. Görüşmek için boş zamanlarınızı beklemeyin.

Planlarınızı yaparken onun için özel olarak vakit ayırın. Unutmayın ki sevdiğiniz insan, boş zamanlarınıza ertelenemeyecek kadar değerli. Ve tabii ki, o boş zaman hiç gelmeyebilir de...

9. Vereceğiniz kararlardan önce fikrini alın.

Vereceğiniz her karardan önce onun da fikrini sorun. Sizin bakamayacağınız, baksanız da göremeyebileceğiniz ama onun görebildiği alanlar olduğunu unutmayın.

10. Size karşı davranışlarını kendinize göre değil, ona göre değerlendirin.

Farklı karakterlere sahip olabilir, sevginizi değişik yollarla gösteriyor olabilirsiniz. Sevgilinizin size karşı olan tavrını her zaman kendi bakış açınıza göre değil, onun bakış açısına göre değerlendirin. O da böyle seviyor olabilir...

11. Özür dilemekten, hatanızı kabul etmekten korkmayın.

Hata yapmak sizi küçültmez fakat hatanızı kabul edip özür dilemek sizi daha güçlü yapar. Özür dilemekten, hatanızı kabul etmekten korkmayın. Sevgiliniz sizi bunun için küçük görüyorsa, zaten pek de "sevgili" sayılmaz.

12. Değerlerine saygılı olun.

Herkes gibi sevgilinizin de önemsediği değerler var. Bu ailesi de olabilir tuttuğu takım da. Onun değerlerini değiştirmeye, onları aşağılamaya çalışmayın. Sonuçta sevgilinizi oluşturan değerlerdir onlar...

13. Değiştirmeye çalışmayın.

Onu nasıl tanıdıysanız bırakın öyle kalsın, değiştirmeye çalışmayın. Sonuçta siz onu böyle sevdiniz.

BONUS: Peki sizce bir sevgiyi uzun ve güzel kılan şey nedir?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Saygıdır. Saygı bittiği an sevgi de biter

tanidikgelenyabanci

Sadakâttir!

asivemavii__

değiştirmeye çalışılıyorsa, zaten sevilmemiştir.

Görüş Bildir