Görüş Bildir
Haberler
Uzmanlardan 'Çocuklar Sokakta Oynasın' Tavsiyesi: 'Televizyon ve Tabletler Körlük Tehlikesi Yaratabilir'

Uzmanlardan 'Çocuklar Sokakta Oynasın' Tavsiyesi: 'Televizyon ve Tabletler Körlük Tehlikesi Yaratabilir'

Emre Ordu
18.12.2017 - 23:12 Son Güncelleme: 19.12.2017 - 08:39

Sürekli olarak telefon, tablet ve televizyon ekranına bakmak, ayrıca yeterince gün ışığına çıkmamak... Hollandalı uzmanlara göre çocuklar ve gençler bu sebeplerle yakın bir gelecekte göz bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Rotterdam Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Caroline Klaver'e göre, gün boyu telefon, tablet ya da kitaba yakından bakan çocukların doğal göz yapısı bozuluyor. Normalde yuvarlak olan göz bebekleri, oval şekle dönüşüyor.

Bunun sonucu da gözün arkasında ışığı yakalayan hücreler hasar görüyor. Hollandalı Profesör, bunun 'geri dönüşü olmayan bir süreç' olduğunu söylüyor.

Klaver, duyarlı hücrelerin kaybı konusunda hiçbir şey yapamadıklarını vurgulayarak, 'Bu hücreler kaybolursa kişi görme engelli olacak. Okuyamayacak, artık yüzleri tanıyamayacak' diyor.

"20 - 20 - 2 klavuzu"

"20 - 20 - 2 klavuzu"

Hollandalı göz sağlığı uzmanları, göz sorunlarını önlemek için, '20 - 20 - 2 klavuzu' adı verilen bir formül öneriyor.

Bunun anlamı şu; '20 dakika boyunca kitap, tablet ya da telefona baktıktan sonra 20 saniye ara verip, gözünüzü dinlendirin. Günde en az 2 saat dışarı çıkın.'

Hollanda Göz Fonu Müdürü Mulder, çocuklardaki göz sağlığı sorunlarını 'görünmeyen bir salgın' olarak adlandırıyor ve bunun ciddiye alınması gereken bir tehlike olduğuna işaret ediyor.

"20 yaş ve üzeri gençlerin yarısının miyop"

"20 yaş ve üzeri gençlerin yarısının miyop"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Oftalmoloji uzmanı Klaver bunun herkeste aynı olmadığını, 'Objektif gücü - 6' olan insanlar arasında körlük riskinin daha yüksek olduğunun da altını çiziyor.

Hollanda Göz Fonu da, aynı kaygıları taşıyor. Göz Fonu Müdürü Edith Mulder, şu anda 20 yaş ve üzeri gençlerin yarısının miyop olduğuna işaret ederek, böyle giderse sorunun daha da artacağı endişesini dile getiriyor.

Fona göre, göz derecesi ne kadar eksiye giderse kör olma olasılığı o kadar artıyor.

Ayrıca Hollanda Göz Fonu, geçen Mayıs'tan itibaren, çocukların daha fazla sokakta oynaması için bir kampanya başlattı.

"Çocuklar günde en 2 saat sokakta oynamalı"

"Çocuklar günde en 2 saat sokakta oynamalı"

Prof. Dr. Caroline Klaver, gün ışığının göz sağlığı için son oldukça önemli olduğuna işaret ediyor. Çünkü vücut, gün ışığı sayesinde gözün yuvarlak kalmasını ve hücrelerin bozulmamasını sağlayan dopamin maddesi üretiyor.

Klaver, okul saatlerinde çocukların en az 1 saat dışarıda oynamasını öneriyor. Bazı okulların teneffüs sürelerini kısaltmasını eleştiren Hollandalı uzman, 'Çocuklar yeterince dışarıya çıkmazsa bu ciddi miyop gelişimine zemin hazırlar' diyor.

Caroline Klaver'e göre bu küresel bir sorun ve dünyada okulu bırakan çocukların büyük bölümü göz sorununa sahip.

Hollandalı profesör, çözüm için çocukların ekran ve kitap başından uzaklaşıp günde en az 2 saat sokakta oynamasının şart olduğunu söylüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
8
5
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

çocuklar zaten sokakta oynasa şu oç youtuberlar bu denli gözümüzün önünde olmayacak zaten.

Olta Balıkçısı

Çocuğu salacak sokak kalmadı ki. Her taraf ya bina ya otopark. Bide sokaklar it uğursuz doldu acaba çocuğa bişey olurmu korkusu var.

yesilsenol

tamam çocuklar disarda oynasin da disarisi guvenli mi? sapik serefsiz doldu.