Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uyuyamayanlar! Amerikan Askerlerinin Geliştirdiği Teknikle 120 Saniyede Uykuya Dalmak Mümkün

2.9bPAYLAŞIM

Gündelik hayattaki uyku problemleriniz elbette önemli, ama durum ordu gibi kritik noktalarda baş gösterince elbette ciddi önlemler alınmak zorunda kalındı...

Ordular için uyku her zaman hayati bir mevzuydu. İkinci Dünya Savaşı esnasında askerler uykusuzluktan kendilerini vuracak seviyeye gelince bu konuda ciddi bir çalışma başlatıldı.

Askerler gece, gündüz, tümsek, çukur demeden fırsat buldukları an uyuyabilmeliydi. Bu sebeple savaş öncesi eğitim birimi, geliştirdiği özel teknikle 2 dakika içinde askerlere uykuya dalmayı öğretti. 6 haftalık çalıştaylar sonunda askerlerin %96'sı başarılı bir şekilde uykuya dalmaya başlamıştı. 

Teknik oldukça kolay. Siz de istediğiniz ortamda deneyebilirsiniz.

Askerler tekniği sandalye üzerinde öğrendiler. Çünkü ihtiyaç duyulan tek şey, vücudun tamamen serbest bırakabileceği bir pozisyondu. Sandalye, bir kayanın üzeri ya da bir ağacın dibi... Fark etmez.

Başlayalım. Süreç yukarıdan aşağıya doğru ilerliyor.

Önce yüzünüzü rahatlatmanız gerekiyor. Kaşlarınızı çatmayı ya da dudaklarınızı sıkmayı bırakın. Yüzünüzdeki bütün kasları serbest bırakana kadar yavaşça nefes alıp vermeye devam edin.

Sonra omuzlara geçiyoruz...

Omuzlarınızı mümkün olduğunca serbest bırakın. Bırakın düşsünler. Ardından kollara geçin. Kollarınızı kucağınızın üzerine bırakmanız gerekiyor. Bu yine de tamamen serbest oldukları anlamına gelmez. Kollarınızı tamamen bırakmalısınız. Önce güçlü olan tarafınızdan başlayın. Ardından diğer kolunuzu tamamen serbest bırakın.

Bacaklara geldik.

Aynı işlemi bacaklar için uygulayacağız. Kasıklarınızdan başlayıp parmak uçlarınıza kadar bacaklarınızı serbest bırakmaya çalışın. Kasılmalar kesinlikle olmasın. Bacaklarınızı hissetmeyene kadar yapın bunu.

Geldik yolun sonuna. Şimdi kafayı serbest bırakma zamanı.

Burada kafa kaslarından değil de, düşüncelerden bahsediyoruz tabii ki. Zor bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Düşünceler kafanıza hunharca hücum ediyor olabilir. Tek yapmanız gereken düz bir zemin düşünmek. Kafanızda hızlıca dönüp duran görüntüleri yavaşlatın ve durdurun. Eğer yapamıyorsanız en az 10 saniye boyunca içinizden "Düşünme, düşünme, düşünme, düşünme" diyin. Bu yardımcı olacaktır.

Bütün bunları başarıyla yaparsanız ve bu şekilde 10 saniye kalmayı başarabilirseniz, büyük ihtimalle uykuya dalacaksınız.

Olayı gözünüzde büyütmemeniz ve mümkün olduğunca 'serbest' bir hal almak önemli. Gerisi zaten geliyor. 

İyi uykular 😴💤

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omer-kucur

Hergün uyku ilacı içsem zararı olurmu acaba ? Panik atak oluyorum bazı geceler uyuyamıyorum.

ural-berk-dalgakiran1

Ben inandım.

yakuza-48

Ben onlara duble duble bindirim uyumada,rekorumu bile kıramazlar valla,onlar nal toplarlar :D

suranurcemrek

bundan bi tık sonrası astral seyahat zaten

kaos_77

yabancılarda durum yukardaki gibi olabilir Türkiye de durum çok farklı, acemi birliğindeyiz 45 dakika ders 15 dakika mola, mola düdüğü çalar asker olduğu yere bırakıverir kendini tüfeğini yastık yapar, ders düdüğü çalınca kalkanların birbirine gördüğü rüyaları anlattığına şahidim. insan ayakta uyuyabiliyor ben 20 dadikalık parçalar halinde uyuyabiliyordum ayakta uyuyan çok asker ile karşılaştım, bunu yapmak çok basit, 5.30 da kalkıyorsun yatak, tuvalet, mıntıka, kahvaltı, sabah eğitimi, ordan hertürlü angarya işe git, öğlen yemeği, ya eğitim ya angarya iş, akşam yemeği 30 dakika mola, gece eğitimi yada iş, 23.00 dönüş, 23.05 uykuya dalış, 23,40 nöbete kalkış 00.00--03.00 nöbeti, 03.30 nöbetten dönüş 03.40 uyuyuş, 05.30 sabah yataktan kaldıırlma. bu düzenle 1 ay sonra yürüyen ölü zombi oluyorsun. elinde tüfek dimdik ayakta rüya görmeye başlamışsın.

klemenjero

savaş, çatışma zamanlarında olan uykusuzluk nedeniyle geliştirilmiş sanırım bu sistem. gördükleri yaşadıkları yüzünden uyuyamadıkları için.

Görüş Bildir