Uyuşturucu Baronu Zindaşti İçin Ağırlaştırılmış Müebbet İstendi: İddianamede Kuzu'nun da Adı Geçiyor

 > 
292PAYLAŞIM

Başsavcılık, İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti, 14 adamı ve Emniyet’ten bilgi sızdıran 3 eski polis hakkında 'tasarlayarak kasten öldürme' iddiasının da olduğu 20’yi aşkın suçtan dava açtı. İddianamede, eski AKP milletvekili Burhan Kuzu’nun da adı geçiyor.

Burhan Kuzu'nun, Zindaşti'nin bırakılması için hâkim ve savcıları arayarak baskı yaptığı iddia ediliyordu. Zindaşti, tahliye olduktan sonra kayıplara karışmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti, adamları ve Emniyet’ten bilgi sızdıran emekli ve görevde olan bazı polisler hakkında 'Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek', 'tasarlayarak kasten öldürme', 'resmi belgede sahtecilik', 'adli görevi kötüye kullanmak' suçlamalarının içinde olduğu yaklaşık 20 suçtan dolayı iddianame düzenlendi. 

Zindaşti hakkında 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede eski AKP milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun da ismi yer aldı.

'Kuzu'yu arayacağım'

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olduğu öne sürülen Çetin Koç’un 4 Mayıs 2016’da Dubai’de öldürülmesi, medya patronu İran kökenli İngiliz Saeed Karimian ile Kuveytli ortağı Muhammed el Muhtari’nin 30 Nisan 2017’de Maslak’ta öldürülmesi ve Zindaşti’nin kızının öldürülmesine ilişkin firari olarak aranan İlhan Ünğan’ın 7 Nisan 2019’da Bağdat Caddesi’nde öldürülmesi olaylarıyla ilgili soruşturmayı tamamladı. 

Hazırlanan 152 sayfalık iddianamede 20 şüpheli yer alırken Zindaşti örgüt lideri olarak tanımlandı. 

Halen polislik görevini sürdüren E.K. ile emekli polisler E.K., F.Y., G.K. ve G.G. şüpheli olarak yer aldı.

Kuzu'nun adı iddianamedeki ifadelerde yer aldı

Sarıyer’de 25 Mart 2016 tarihinde, Zindaşti ve Ömer Erdal Akkartal arasındaki çatışma sonrası alınan ifadelerde eski AKP milletvekili Burhan Kuzu’nun da ismi geçiyor. 

Zindaşti’nin yeğeni Emel Dereli, ifadesinde, çatışmanın Aliye Uzun isimli şahsın, dayısı (Zindaşti) ile çektirdiği fotoğrafları sosyal medyasından paylaşması üzerine çıktığını ifade etti. 

Dereli ifadesinde, “Dayım ‘Fotoğrafı paylaştı bana şantaj yapıyor, ben Burhan Kuzu’yu arayacağım, AK Parti Beşiktaş İlçe Başkanı’nı arayarak Aliye’nin yaptığının ayıp olduğunu söyleyeceğim. Sen de Aliye’yi ara, eşim ile sorun yaşayacağımı söyleyip fotoğrafı kaldırmasını söyle’ dedi. Ben de dediği yönde Aliye’ye mesaj attım” dedi.

Zindaşti kimdi ve Burhan Kuzu ile nasıl ilişkilendiriliyordu?

Naci Şerifi Zindaşti ismi ilk olarak, 24 Eylül 2007’de İstanbul Büyükçekmece'de düzenlenen operasyonda 75 kilo eroinle yakalanıp tutuklanmasıyla gündeme gelmişti. 

Aynı yıl ‘FETÖ’den firari Zekeriya Öz’e bir ifade veren Zindaşti, ifade sonrasında ‘gizli tanık’ olma şartıyla serbest bırakılmıştı.

Zindaşti 6 Nisan 2018’de, adının karıştığı 10 cinayet ve ‘FETÖ’ bağlantısı sebebiyle yeniden tutuklanmıştı. 

6 ay sonra 11 Eylül 2018’de dönemin İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimi Cevdet Özcan’ın gece yarısı verdiği bir kararla tahliye edilmişti. 

Tahliyenin ardından Zindaşti adamları ile birlikte kayıplara karışmıştı.

Kuzu, tanımıyorum dediği Zindaşti ile aynı masada

Zindaşti’yi nüfuz kullanarak tahliye ettirmekle suçlanan Kuzu, iddia ilk ortaya atıldığında Zindaşti’yi tanımadığını söylemişti.

Daha sonra Kuzu'nun Zindaşti’yle yemek yerken çekilmiş fotoğrafı ortaya çıkmıştı.

HSK'nın soruşturma başlattığı yargı hâkim ve savcılar, ifadelerinde Kuzu’nun Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu dönemde Zindaşti’nin tahliyesi için kendilerini birçok kez aradığını öne sürmüştü. 👇

Burhan Kuzu'nun 'Tanımam' Dediği Uyuşturucu Baronunun Tahliyesi İçin Hâkim ve Savcıları Aradığı İddia Edildi - onedio.com
Burhan Kuzu'nun 'Tanımam' Dediği Uyuşturucu Baronunun Tahliyesi İçin Hâkim ve Savcıları Aradığı İddia Edildi - onedio.com

Kuzu hakkında 'nüfuz ticareti' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava da açılmıştı. 👇

Burhan Kuzu'nun 'Nüfuz Ticareti' Suçundan 5 Yıla Kadar Hapsi İstendi - onedio.com
Burhan Kuzu'nun 'Nüfuz Ticareti' Suçundan 5 Yıla Kadar Hapsi İstendi - onedio.com

Kuzu ise Zindaşti'nin "tutukluluğunun devamı ya da tahliye edilmesi yönünde görüş bildirmedim" diyerek hâkim ve savcılara baskı yaptığı iddialarını reddetmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir