Unutmayın ki Onlara Hiçbir Şey Olmaz: Müzik Dünyasında Taciz ve Benzeri Suçlara Karışan Güçlü Erkekler Hakkında Konuşmalıyız!

78PAYLAŞIM

Müzik dünyası için neden bir #metoo hareketi başlamıyor?

Popüler müzik dünyasında bugüne dek onlarca skandal ve adli olay gördük.

Chris Brown'ın eski sevgilisi Rihanna'ya uyguladığı şiddet hala hafızalarda.

Pek çok müzisyenin adı tacize, tecavüze, pedofiliye karıştı.

Tyga'nın 14 yaşında bir genç kıza yazdığı taciz mesajları ortaya çıkmıştı. O dönem birlikte olduğu Kylie Jenner'la da ilişkileri Kylie henüz reşit değilken başlamıştı.

Müzik dünyasında bu gibi örnekleri anlatmaya sayfalar yetmez. Ancak sonuca baktığımızda genellikle bu ünlü isimlere, kariyerlerine en ufak bir toz konmadığını görüyoruz.

Bir dönemin ünlü şarkıcısı R. Kelly, hayatını genç yaşta kaybeden ünlü yıldız Aaliyah ile evlendiğinde genç yıldız 15 yaşındaydı. Bunun gibi pek çok olayı bilinmesine rağmen suçlu bulunması yıllar aldı. Şu an tarafından tacize uğrayan kadınların bir araya gelmesiyle dosyası açıldı, suçlu bulundu ve şu an şarkıları pek çok platformdan kaldırıldı.

Son günlerin en popüler isimlerinden 6ix9ine, koronavirüs sebebiyle iki yıldır yattığı ceza evinden erken tahliye oldu.

TROLLZ - 6ix9ine & Nicki Minaj ile gündemde olan 6ix9ine, pek çok suçtan iki yıldır ceza evinde yatıyordu. Çetecilikten, 13 yaşında bir kızla birlikte olmasına kadar onlarca suça karışan rap yıldızının uzun süre hapisten çıkamayacağı düşünülürken itirafçılığı seçmesi ve pandemi süreci ile sadece iki yıl hapiste kalmış oldu. Hapis süreci popülaritesini de artırdı.

Kesha'nın ünlü prodüktör Dr. Luke için açtığı dava unutuldu bile.

Müzik dünyasının zirvesindeki isimlerden biriyken plak şirketinden ayrılmak istediği ve uğradığı tacizleri anlattığı için Dr. Luke ile davalık olmuş ve bağımsızlığını kazansa da, eski popülerliğini kaybetti. Sanki gizli bir el onu en popülerler sahnesinden sildi.

Dr. Luke ise başarısına başarı katmaya devam ediyor.

Bu taciz davalarından sonra yaptığı liste birincisi olan ilk şarkısı Doja Cat - Say So şu an her yerde çalınıyor. Kısacası taciz iddiaları prodüktörün ününe ün kattı.

Örneklerin sonu yok, ancak görünen o ki müzik dünyasında taciz ve benzeri kadın düşmanı suçları işleyen erkeklere hiçbir şey olmuyor.

Hepsi de müzikal başarılarına başarı ekliyor. Belki bu iddiaların bazılarına iftira gözüyle bakılıyor; yine de bu tacizi açıklayan kadınlar neden eskisi kadar güçlü olmuyor sorusuna cevap vermiyor.

Müzik, diğer sanatlara kıyasla o kadar güçlü ki; insanlar birinin özel hayatını tasvip etmese dahi müziğinden vazgeçemiyor.

Of Mice & Men eski üyesi Austin Carlile taciz suçlamalarıyla karşılaşmıştı. Kişiler tacizi ve diğer suçları kabul etse dahi, dinleyiciler müziğini dinlemeyi sevdiği kişileri desteklemeyi sürdürüyor. Bu da onların popülerliğini artırıyor.

Bu konuyu daha önce ele almıştık 👇

Müzisyenin Karakteri, Görüşleri ve Özel Hayatı Müzik Dinlerken Ne Kadar Etkili? - onedio.com
Müzisyenin Karakteri, Görüşleri ve Özel Hayatı Müzik Dinlerken Ne Kadar Etkili? - onedio.com

Dünyada durum böyleyken ülkemizde de müzik endüstrisinde bu anlamda örgütlenmeyi beklemek biraz hayalcilik kalıyor.

Müzik sektörü çalışanı Burçin Durna'nın bu çağrısına pek çok kadın karşılık verdi; ama özelden.

Çünkü ispatın zor, karşı tarafın güçlü olduğu taciz durumlarında her şekilde sonunda bir şekilde kadının suçlu çıkacağı ortada. Dünyaca ünlü bir şarkıcı bile haklılığını ispat edemezken, sıradan bir sektör çalışanı ne yapabilir?

Kadınlar hala korkuyor, çekiniyor; en önemlisi de hiçbir şey olmayacağını öngörebiliyor.

İnsanlar çeşitli bahanelerle hala tacizi inkar etmeyi sürdürse de, gerçekte neler olduğunu en iyi kadınlar biliyor.

İster Amerika'da yaşayan dünyaca ünlü bir şarkıcı olun, ister Türkiye'de yaşayan kendi halinde biri. Tacizin her sektörde ve her ülkede erkeklerin yanına kalması konusunu nasıl çözeceğiz?

Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sezen_kose

abi, şu sixnine ı topluma geri sokmak ne kadar sağlıklı sizce??

tintin

Bu içerikte keşke Nicki Minaj'ın tecavüzcü var pedofil abisini defalarca cezadan kurtardığından da bahsetseydiniz.

Gizli Kullanıcı

Kesha'nın olayına hiç inanmadım. Sözleşmesi bitmeden farklı bir yapımcıyla çalışmak istediği için böyle bir iddia ortaya attığını düşünüyorum. Benim gibi kimse iddiasını gerçekçi bulmadığı için müzik piyasasından silindi. İddia gerçek olsaydı Me too hareketi onunla başlardı. Olay sadece Harvey Weinstein'la ilgili değildi çünkü. Maalesef bu tür durumları kendi çıkarları için kullanan çok kadın var. Onlar yüzünden gerekten tacize ve tecavüze uğrayan insanlar kendilerine inanılmayacağı korkusuyla seslerini çıkaramıyorlar :( Şu kadın beyanı esastır saçmalığını bırakın artık :( Bunu bir feminist olarak söylüyorum :(

tintin

Önceki yorumlarını baz alarak söylüyorum sen feministsen ben maskülistim.

Gizli Kullanıcı

Feminizm hakkında bi bok bilmediğine göre hayır sen feminist değilsin. Salağın tekisin sadece.

Gizli Kullanıcı

Senin gibi feminizmi erkek düşmanlığı sanan, kadınların erkeklerden üstün olduğu düşüncesi üzerine kurulu olduğunu düşünenlere kezo feminist deniyor. Bundan sonra öyle söylersin. Ben kezo feministim.

tintin

Sen varken salaklığı üstüme alınamam sende daha iyi duruyor. Feminist değil, maskülistim dedim zaten. Senin yorumlarını baz alarak sana "sen feminist sen ben maskülistim" yorumumdan feminizm hakkında demeç vermişim gibi benim olmadığı halde benim olduğunu inandırmaya çalıştığın ya da kendini inandırdığın düşünceye sayıp sövüyorsun. Bunun bir tık üstü şizofreni kardeş dikkat et.

Görüş Bildir