Taciz Olarak Görülmeyen Ama Kesinlikle Taciz Olan 13 Şey

-
Abone ol

Taciz, yalnızca fiziksel-cinsel şiddet biçimi değildir. Kişi ile fiziksel temasta bulunmadan rızaya dayalı olmayan söz, tavır ve davranış biçimleri de tacizdir. Psikolojik/duygusal taciz, siber taciz, sözlü taciz, ekonomik taciz ve mental tacizi içeren türlü eylemler diğer taciz biçimleri gibi elbette tacizdir. İşte taciz olarak görülmeyen ama aslında taciz olan 13 şey!

1. İstenmeyen fiziksel temas

İstenmeyen kucaklaşma, öpüşme, dokunma ve her türlü fiziksel temas tacizdir. Tecavüz kültürünün ürünüdür.

2. Israr

İstenmeyen bir görüşme, ilişki, arkadaşlık, dostluk; fiziksel ve duygusal yakınlaşma için ısrar etmek tacizdir.

3. Bakışlarla durmaksızın izlemek

Toplu taşımalarda, cafelerde ve toplum içindeki hemen hemen her yerde sıkça maruz kalınan taciz biçimidir.

4. Stalk

Sosyal medya vesilesiyle masum gibi gösterilmeye çalışılsa da başka bir hayatı uzaktan izlemek, üzerinde göz gezdirmek o kişiye ve hayata yapılmış bir saldırıdır. Oldukça tehlikelidir. Tacizdir.

5. Birinin habersizce fotoğrafını çekmek

Kişinin bedenine yapılmış bir saldırı, ihlaldir; tacizdir.

6. Birinin peşi sıra ıslık çalmak ve laf atmak

Bu eylemlerin şaka vb. olması söz konusu bile değildir. Birinin peşi sıra ıslık çalmak ve laf atmak sözlü tacizdir.

7. ‘Hayır’ cevabının ‘hayır’ demek olmadığını; naz, kapris olduğunu veya yumuşatılabileceğini düşünüyorsanız

Bu da tacizdir. Hayır, hayır demektir. Başka hiçbir anlamı yoktur. Naz veya kapris değildir; yumuşatılamaz, pazarlığı yoktur, geri döndürülemez.

8. Cinsel içerikli şaka yapmak ve cinsel içerikli görsel göstermek

Kişiyi istenmeyen cinsel şakalara, tekliflere, cinsel içerikli görsellere maruz bırakmak elbette tacizdir.

9. Korkutarak, küçük düşürerek, sindirilerek ya da düşmanca bir ortam yaratarak kişinin hayatını olumsuz etkilemek

Kişi üzerine kasten yapılan bu eylemler duygusal/psikolojik tacizdir.

10. Sosyal medya aracılığıyla kişiye küfretmek, hakaret etmek; kişinin fotoğraflarını rızası dışında paylaşmak

Çünkü siber taciz diye bir şey var ve son dönemde en çok maruz kalınan taciz biçimlerinden biri. Sosyal medyadaki bu söz konusu eylemler de tacizdir.

11. Ayrıldığı/ayrılacağı için karşı tarafın kendine zarar vermekle kişiyi tehdit etmesi

Bu duygusal manipülasyon yöntemiyle karşı tarafa uygulanan duygusal tacizdir. İstenilmeyen bir hayatta zorlamalar ve tehditlerle bulunmak tacizdir.

12. Kişiye yemek ısmarlamanın, hediye almanın ya da herhangi bir şeyini ödemenin şu veya bu şekilde size geri döneceğini düşünmek

Bir gece yemeğe çıkarılan birinin, o gece sizinle beraber olması gerektiği düşüncesiyle başlayan taciz biçimi. Bir kişi için kendi iradenizle gerçekleştirdiğiniz bir eylemin karşılığını beklemeyin. Kimsenin size herhangi bir borcu yok!

13. İlişki içerisinde bulunduğunuz kişiyi, kişinin hayatındaki diğer insanlardan kasıtlı olarak mahrum bırakmak ve görüşmesini engellemek

Kişinin hayatı üzerinde baskı kurarak sevdiklerinden uzaklaştıran ve yalnızlaştıran duygusal/psikolojik taciz biçimidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cenksen515

Taciz, Tecavüz, Kadın Bedeni ve Küfür / Düşünceler #1 Uzun zamandır aslında hepimizin rahatsız olduğu konular hakkında farkındalık yaratmak adına birşeyler söylemek istedim. Bu konuda sizinde görüşlerinizi okumak isterim videonun altına yapacağınız yorumlarda. Kanala abone olmanız ve videoyu paylaşmanız desteğiniz çok önemli. Umarım bu konularda bir farkındalık oluşturabiliriz.

enk-capital

13'ü daha çok kadınlar erkeklere yapıyo. Özellikle evlendikten sonra kocalarına bekar arkadaşlarıyla görüşmeyi yasaklıyolar. Hatta biraz dominant kadınlar kocalarının kendi ailesiyle bile görüşmesini yasaklıyo. Neler gördü bu gözler! Bakıyorum, daha düne kadar el ense göte parmak olduğum adam bi anda bi soğumuş değişmiş. Sonunda biri döküldü tabi: "Abi x senle görüşmemi istemiyo. Evde hır gür çıksın istemiyorum." Helal! Eyvallah! En azından öbürleri gibi karşımda kıvranmadan dürüstçe anlattı meramını. Niyeyse listeden ilk çıkarılan da ben oluyorum. Demek ki herifler de dünden razı beni silmeye. Eşlerini bahane ediyolar.

garden_gnome

Bunlara ek olarak: Kadin is arkadaslariniza "bugun cok guzelsin,""senin gibi guzel bir kadin..." vs vs. demek. Yani is ortaminda kadinin yaptigi ise degil, fiziksel gorunumune ya da kiyafetine gore yorum yapmak. Olumlu oldugunu dusunseniz de bunlar hep taciz arkadaslar, fiziksel gorunumle ilgili yorumlarinizi is arkadaslariniz disindaki kisilere saklayin. Kadinlar da erkeklere ayni sekilde fiziksel gorunumle ilgili yorum yapmamali isyerinde.

unknown_member

#12 bir taciz değil bence. İnsan bir beklenti içinde olabilir. Beklentiler insan iradesi dışında gerçekleşir. Ha, bu beklenti yüzünden tacize kalkışabilir ama herhangi bir eylemde bulunmazsa sıkıntı yok.

therewasauser

Bazen gözler refleks gibi bir yere dönebiliyor.Ama hatayı fark etmek ve o gözleri başka yere çevirmek gerekir

Görüş Bildir