Görüş Bildir
Haberler
Üniversite Kafesinde Tartışma Yaratan Uyarı: ‘Genel Ahlaka Uymayan Giremez’

etiket Üniversite Kafesinde Tartışma Yaratan Uyarı: ‘Genel Ahlaka Uymayan Giremez’

Emre Ordu
13.12.2019 - 17:26 Son Güncelleme: 13.12.2019 - 22:21

Artuklu Üniversitesi kampüsünde belediye bünyesinde açılan kafeye 'Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır’ asıldı. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi veren HDP'li vekil Ebru Günay, kafe işletmecisinin kadın öğrencileri erkek öğrencilerle selamlaşmasından ve oturma şekillerinden dolayı uyardığını da ifade etti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'den Ali Özgür İnan'ın aktardığı habere göre, Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Gençlik Merkezi bünyesinde açıldığı öğrenilen Genç Kafe ismindeki kafeye iddiaya göre işletmeci tarafından “ahlak kuralları” adında bir afiş asıldı. Afişte “Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır” ifadeleri yer verildi.

İşletmeci öğrencileri uyarıyor iddiası

İşletmeci öğrencileri uyarıyor iddiası

İddialar bununla da sınırlı değil. Sürekli göz hapsine alınarak taciz edildiklerini dile getiren öğrenciler kafe işletmecisinin, kadın öğrencileri erkek öğrencilerle selamlaşma ve oturma şekillerinden dolayı uyardığını da dile getiriyor.

HDP'li Günay soru önergesi verdi

HDP'li Günay soru önergesi verdi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Öğrenciler sosyal medya üzerinden afişe tepki gösterirken, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Günay’ın TBMM’ye sunduğu önergede şu sorular yer aldı:

  • 1. Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan Genç Kafe'ye “Ahlak Kuralları” adı altındaki afiş kim tarafından asılmıştır?

  • 2. Üniversite kampüsünde bulunan bir kafeye asılan söz konusu afişle amaçlanan nedir ve bahsedilen “Ahlak Kuralları” nelerdir?

  • 3. Kadın öğrencileri uyaran kafe işletmecisi hakkında gerekli işlem başlatılacak mıdır?

  • 4. Üniversitelerde, yurtlarda ve okullarda uygulanan bu tür kurallar ve bu yaklaşım toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yaratan, pekiştiren ve büyüten bir durum değil midir? Bakanlığınız toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek amacıyla ne tür çalışmalar yapmaktadır?

  • 5. Kadına yönelik şiddetin artmasına sebep olacak bu afişin toplatılması için atacağınız adımlar nelerdir?

Soru önergesini sosyal medya hesabından da paylaşan Günay, “Artuklu Üniversitesi’nde Bulunan Genç Kafe’ye Asılan “Ahlak Kuralları” Afişi toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirir ve kadına yönelik şiddetin artmasına sebep olur” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
354
84
55
35
16
11
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sema candelen

Ogrenciler de mal degilse o kafeye girmez isletmeci de para yerine o afisi alir gotune sokar diye umuyorum!

Tahir Boz

Gençliğinde bir bira içmemiş, bir kızın elini tutmamış, hiç aşık olmamış, kendine güveni olmayan ne kadar hödük varsa yönetici oldu, kendi yapamadıkları ne v... Devamını Gör

portside

Genel ahlak kurallarına tecavüzcü, sapık,hırsız, rüşvet veren, tacizci giriyor mu? Yoksa sadece biraz sevgiye mi gıcıklık?