Görüş Bildir
Haberler
Antalya Film Festivali'nde 'Onur' Gecesi

Antalya Film Festivali'nde 'Onur' Gecesi

ATKN
30.11.2015 - 00:35 Son Güncelleme: 30.11.2015 - 09:39

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, kırmızı halı ve açılış galası ile başladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sinema dünyasının ünlü isimleri, Cam Piramit'teki törene kırmızı halıdan geçerek geldi. Burcu Esmersoy'un sunuculuğunu üstlendiği gecede konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın iki hafta önce G20 Zirvesi ile ABD Başkanı Barack Obama'dan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kadar dünya liderlerine ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

İnsan sevgisini bilmeyenlerin hiçbir zaman vatan sevgisiyle bağdaştırılamayacağını ifade eden Türel, 'Bu sebeple sinema ve müziğin, sevgi, barış veinsanlık mesajına hiç olmadığı kadar ihtiyacı var. Savaşlara son verecek barış filmlerine ihtiyacımız var. Antalya her zaman barışın ve dostluğun şehri olacaktır. Festivallerimizde barış ve dostluk mesajımız olacak' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Açılışta, oyuncular Beste Bereket ve Murat Han, Uluslararası Yarışma Bölümü'nde yarışan 10 filmi sundu. Oyuncular Begüm Birgören ve Enis Arıkan da Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak 12 filmi tanıttı.

Galada, yönetmen Erden Kıral, sinema oyuncusu Ayşen Gruda ve sinema ve dizi oyuncusu Kayhan Yıldızoğlu'na 'Yaşam Boyu Onur' ödülleri verildi.

Gruda, 'Bütün dünya duysun, bu ödülü Aylan bebek için alıyorum. Onun anısına. Hırslı politikacı amcaları, hırslı politikacı teyzeleri yüzünden okula bile gidemeden aramızdan ayrılan Aylan bebek için alıyorum, bütün dünya duysun' dedi.

Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün diğer sahibi Kayhan Yıldızoğlu da ödülü, 68 yıllık meslek hayatında kendisiyle beraber olan tüm sanatçı arkadaşları adına aldığını kaydetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yıldızoğlu, 'Bu ödülün zerrelerinde, atomlarında onların sevgisi, değeri, enerjisi yaşıyor, bunu hissediyorum. Onları saygıyla anıyorum. Size de çok çok teşekkür ediyorum' diye konuştu. Sanatçı arkadaşlarının yıllarca sansürle uğraştığını belirten Yıldızoğlu, 'Akıl almaz engellemeler karşısında çok başarılı sanatçılarmış, onları saygıyla anıyorum' dedi.

Yıldırım Önal Anı Ödülü'nü bir yıl boyunca emanet olarak alan Tijen Par ise Yıldırım Önal'la Ankara Devlet Konservatuvarı'nda eğitim gördüğü yıllarda tanıştığını, mezun olduktan sonra ilk oyununda Önal'la birlikte oynadığını kaydetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Törende, Fransız sanatçı Catherine Deneuve, ünlü aktör Jeremy Irons ve ABD'li sanatçı Kathleen Turner'a 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' verildi.

Ödülünü almak için çıktığı sahnede konuşan Jeremy Irons, sözlerine Türkçe olarak 'Antalya'da olmaktan çok mutluyum' diyerek başladı.

Çok şanslı bir mesleğin üyesi olduğunu ifade eden Irons, hissettiklerini işine yansıtabilen ve büyük bir saygı gören mesleğe sahip olduğunu söyledi. Aslında dünyada çok daha önemli işler yapan insanların bulunduğunu kaydeden Irons, 'Ancak dünyanın dönmesini sağlamak için lütfen sinemaya gelmeye devam edin' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
5
3
2
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam