30 Yıl Sonra Nasıl Seyahat Edeceğiz? İşte Ulaşımın Geleceğine Dair 6 Heyecan Verici Tahmin

 > -
Abone ol

Ulaşım teknolojiden en çok yararlanılan ama en az değişen alanlardan biri: Günümüzde kullandığımız pek çok taşıt yüzyıllardır kullanılan araçların gelişmiş hali. Ancak önümüzdeki 30 yıl içinde ulaşımda çok daha hızlı bir değişim bekleniyor. 

İşte Tech Insider sitesine göre 2045 yılında görebileceğimiz 6 heyecan verici ulaşım teknolojisi

1. Hyperloop

SPACEX ve Tesla Motors’un patronu Elon Musk’ın Hyperloop adı verilen karada tüplü ulaşım projesi 2016’da start alıyor. Amerika California’da hayata geçirilecek olan proje ile saatte 900 kilometre hızla ulaşım sağlanacak.

Sistem birbirlerinden 100 veya 200 metre mesafede bulunan sütunlar ile bağlanan neredeyse yerçekimsiz tüplerde vakum teknolojisiyle ilerleyecek kapsüllere dayanıyor.

Güneş panelleri ve rüzgâr türbinlerinden sağlanacak enerji sayesinde yakıt maliyetinin de çok az olacağı söylenen proje, hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından beşinci ulaşım biçimi olacak.

2. Hipersonik jetler

2040'larda gökyüzünde görmeye başlayacağımız hipersonik jetler ilk başta halkın değil, süper zenginlerin ulaşım aracı olacak gibi duruyor.

ABD Patent Ofisi şimdiden Londora'dan New York'a 1 saatte gitmeye sağlayacak bir jetin patentini onayladı.

3. Uçan arabalar

Geçen yıl tanıtılan uçan araba modeli Aeromobil 3.0 yakın gelecekte Jetgiller'de olduğu gibi seyahat edebileceğimiz umutlarını artırmıştı.

Ancak Pearson'a göre yakında daha sık göremeye başlayabileceğimiz uçan arabaların çok tercih edilen bir ulaşım aracı haline gelmesi güvenlik endişeleri nedeniyle biraz zaman alabilir.

4. Sürücüsüz kapsüller

Pearson'ın en heyecan verici tahminlerinden biri de "sürücüsüz kapsüller". Fütürolojiste göre, yakında telefonlarımızla kontrol edebileceğimiz ucuz çelikten yapılmış kutularla seyahat mümkün olacak.

5. Uzay istasyonu gökdelenler

2045 yılına geldiğimizde gökyüzüne mümkün olduğunca yakın uzay istasyonları yapmak isteyen uzay bilimciler süper uzun binalar inşa edebilirler.

Böylece uzaya gitmek de daha verimli hale gelebilir.

6. Penceresiz uçaklar

Uçakların önümüzdeki 30 yıl boyunca çok daha hızlı gelişeceğini söyleyen Pearson'a göre, daha hızlı olmalarını sağlamak içi yeni uçaklara pencere koyulmayabilir.

Böylece uçaklar hem daha hızlı hem de daha güçlü olur. Eski pencerelerin yerini de sanal gerçeklik teknolojis kullanılan sanal pencereler alabilir.

Business HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir