Görüş Bildir

Ukrayna'da Barış Askıda: Debaltsevo Bombalanıyor

Haberler
> Ukrayna'da Barış Askıda: Debaltsevo Bombalanıyor

Ukrayna’da 15 Şubat’ta başlayan ateşkese rağmen, Rusya yanlısı ayrılıkçılar Debaltsevo şehrini almak için ağır silahlarla bombalamaya devam ediyor.

Ukrayna Terörle Mücadele Merkezi (ATO) sözcüsü Albay Andrey Lisenko yaptığı açıklamada, Debaltsevo’daki Ukrayna mevzilerine ayrılıkçıların mobil roket sistemi Grad'dan fırlatılan 20 füze düştüğünü bildirdi. Havan topları ve otomatik silahlarla aralıksız saldırıların devam ettiğini belirten Andrey Lisenko, Ukrayna askerlerinin saldırıları püskürttüğünü söyledi. Ukrayna ordusunun Minsk anlaşmasına mutabık kalarak bugünden itibaren ihtilaflı bölgeden ağır silahları çekmeye hazır olduğunu ifade Lisenko, aralıksız saldırılar nedeniyle Ukrayna askerleri ise konumlarını muhafaza etmeye çalıştığını ifade etti.

ATEŞKES 164 DEFA İHLAL EDİLDİ

15 Şubat’tan bu tarafa ateşkes anlaşmasının 164 defa ihlal edildiğine dikkat çeken Lisenko, son 24 saat içerisinde 5 Ukrayna askerinin öldüğünü 9’unun da yaralandığını bildirdi.

Dün gece saatlerinde şiddetlenen çatışmalar sonucunda Donetsk Valiliği ise Debaltsevo şehriyle iletişimin sabah saatlerinden itibaren kesildiğini, ağır silahlarla bombalanan şehirde ölü ve yaraların olduğunu açıklamıştı.

Kuzeybatısı haricinde Rusya ayrılıkçıları tarafından kuşatılan Debaltsevo tren istasyonu ve ulaşım yollarını ayrılıkçılar tarafından kuşatıldı. Ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Lugansk bölgelerinin arasında yer alan ve lojistik açıdan stratejik öneme haiz şehre Minsk’te varılan anlaşmaya karşın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri sokulmadı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV | CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?