Ucuz Aldığınızı Sanıp Aldanmayın! Silinerek Değiştirilen Son Tüketim Tarihleri Sizi Sağlığınızdan Edebilir

-

Ucuza aldığınızı düşündüğünüz gıda ürünlerinin son tüketim tarihi çoktan geçmiş olabilir!

Öncelikle gıdaların üzerinde gördüğümüz "Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi"ni, "SKT/STT" (Son Tüketim Tarihi) ile karıştırmamak gerek.

TETT, ürünler uygun şekilde muhafaza edildiğinde, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarih. Bu belirtilen tarih geçtikten sonra ürünlerin kalitesi ve besin değeri azalmaya başlar ancak ürünün kullanılamayacağı anlamına gelmez.

Son kullanma tarihi olarak da bilinen son tüketim tarihi ise özellikle gıda ürünleri için oldukça önemli.

Türk Gıda Koteksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme yönetmeliği, son tüketim tarihini; "mikrobiyolojik açıdan kolay bozulabilen ve bu nedenle insan sağlığı açısından kısa süre içerisinde tehlike oluşturması muhtemel olan gıdaların tüketilebileceği son tarihi" olarak belirlemiştir.

Ürünlerin üzerinde yazan bu tarihlerden sonra kesinlikle tüketilmemesi ve satılmaması gerekir.

Ancak bazı uygun fiyat garantisi veren marketlerde bulunan ve indirime giren ürünlerin aslında son tüketim tarihleri geçmiş olabiliyor.

Büyük puntolarla yazılan son tüketim tarihlerinin bulunduğu paket görsellerine photoshopla değişiklikler yapıldığında doğru tarihin orada, küçük şekilde yazılı olduğu görülüyor.

@denetlecomtr

Bu durum gittikçe çoğalmaya ve sosyal medyada da konu olmaya başladı.

İnsan sağlığıyla oynanan bu duruma tanıklık ederseniz hemen şikayette bulunun.

Henüz marketler mi, markalar tarafından mı yapıldığı belli olmayan bu tuzağa düşmemek için özellikle gıda ürünleri alırken dikkatli olmaya çalışın.

  • Çok büyük puntolu son tüketim tarihi baskısı olan ambalajları satın almayın.

  • Bazı silindiği düşünülen tarihler gözle görülebildiğinden ambalajları iyice kontrol edin.

  • Üretim tarihi ileri bir tarihi gösteren ürünleri satın almayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
liar

Çok büyük orospu çocuğusunuz.

kemal-kabal

Ya aslında imkanınız varsa paket ürün almayın ama mecbur alıyoruz...

haticenur-aman

hep firmalara atılmış suç , evet büyük oranda haklısınız ama bizzat yapmak zorunda bırakıldığım bi olayı anlatıcam ülkenin büyük zincirlerinde olan bimde kasiyer olarak çalıştığım bi dönem var skt ürünleri ne kadar iade dönerse mağaza sorumlusu o kadar az prim alıyordu o primi kazanmak için çoğu ürünün üstüne tester parfümleri sıkarak tarihleri değiştirirlerdi ve evet bu yüzden işten ayrıldım!

r2d2

Marketler bununla uğraşmaz.. Gıda da çalıştığım dönemden biliyorum, son tüketim tarihi yaklaşan ürünler fabrikaya geri iade edilir. Marketler bu ürünlerin değişimini yaptırırlar. (özellikle zincir marketler) Böylelikle fabrikanın iade alanına getirilirler.. Sonrası ironik çünkü silme ve yeniden basma işlemi fabrikanın son çıkış bant sisteminde lazerle olur. Bunları genelde fabrikalar yok ederler ama büyük olanları. Kobi potansiyelinde ki gıda fabrikaları ne yapıyor hiç bilmiyorum. Şahsen benim çalıştığım fabrika iadeleri yok eder, hatalı baskı olanları da (mesela meyveli yoğurt ambalajına, normal yoğurt doldurulması gibi) işçilere dağıtırdı. Bu arada son kullanma tarihleri de ironiktir. Mesela bazı ülkeler ithal gıda da 12 ay raf ömrü şartı ararlar, bazıları 18, bazıları 6 ay ararlar.. İşte bu son kullanma tarihi ülkelerin şart koştuğu raf ömrüne göre yazılır :D Ben ihracat kısmındaydım iç piyasadan haberim yok..

ercy

Allah'ınız yok mu lan sizin???

mailer-daemon

var allahları olduğu için durum böyle zaten

Görüş Bildir