Uçak Fobisi Olan Uzak Dursun; Tarihin En Korkunç 8 Uçak Kazası

0PAYLAŞIM

Uçak yolculuğu, seyahat türleri arasında en güvenli seçenek olarak biliniyor. Bunun nedeni uçak kazalarının diğer araç kazalarına oranla oldukça az olması. Fakat bu bilgiye rağmen uçak yolculuklarından korkan insan sayısı oldukça fazla. Neden mi? Çünkü uçak kazalarının sayısı az olsa da kaza esnasında hayatını kaybedenlerin sayısı çok olduğu için bu durum insanı dehşete düşürüyor. Fobinizi tetiklemek gibi olmasın ama tarihin en ölümcül uçak kazalarını sizler için listeledik.

8. 1979 Chicago

1979 yılında Chicago O'hare'den Los Angeles'a havalanan uçağın mürettebatı, kalkıştan hemen sonra uçakta bir sorun olduğunu fark etti ve çok kısa bir süre sonra uçak, sol motoru koptuğu için yere çakıldı. Kazanın sebebi kalkış öncesi gerekli teknik işlemlerin yapılmamış olmasıydı. Bu kazada 13 mürettebat ve 258 yolcu hayatını kaybetti.

7. 1988 Lockerbie

1988 yılında Londra'dan New York'a doğru ilerleyen uçak İskoçya Lockerbie kasabasına düştü. Sebebi tamamen politik görünen kazanın Kaddafi'nin emriyle mi gerçekleştirildiği halen tartışma konusu ancak maalesef bu kazada 17'si kasaba sakini olmak üzere 275 kişi hayatını kaybetti.

6. 1988 İran uçağı

1988 yılında İran'dan havalanan yolcu uçağı ABD'nin Basra Körfez filosu tarafından vurularak düşürüldü. Yine politik sebepli bir facia olan bu kazada 290 kişi hayatını kaybetti ve uçak havada vurulduğu için çoğu yolcunun bedenine ulaşılamadı.

5. 1980 Riyad

1980 yılında Riyad'dan havalanan bir yolcu uçağı, kargo bölümünde çıkan yangın nedeniyle hızla piste geri döndü ancak yangın ekibinin geç gelişi, motorların geç durdurulması ve acil çıkış kapılarının açılmaması gibi olabilecek tüm kötü senaryolar yaşandı. 14'ü mürettebat, 301 kişi hayatını kaybetti.

4. 1985 Toronto Uçağı

Hindistan Havayolları'na ait uçak Toronto'dan Delhi'ye doğru havalandı. Uçak İrlanda üzerindeyken teröristlerin koyduğu bomba nedeniyle bu kez tam anlamıyla havaya uçtu. Uçak büyük olduğu için 329 kişi yaşamını yitirdi.

3. 1996 Çarpışması

1996 yılında ancak filmlerde görülen bir kaza gerçekleşti. Suudi Arabistan merkezli havayolları uçağı ile Kazakistan merkezli havayolları uçağı havada çarpıştı. Çarpışmanın sebebinin basitliği ise kan dondurucuydu. Kazak mürettebatın İngilizcesi yetersizdi ve kuleyi yanış anlamıştı. Bu kazada maalesef 349 kişi öldü.

2. 1985 Takamagahara

1985 yılında Tokyo'dan Oslo'ya gitmek üzere havalanan uçak tamamen teknik bakım hatası nedeniyle Takamagahara Dağı'na çarptı. Uçak kazası tarihindeki en ölümcül ikinci kaza kabul edilen bu faciada 4 kişi kurtulurken 520 kişi öldü.

1. 1977 Tenerife

Uçak kazası tarihinin birinci sırasında ise KLM ve Pan Am uçaklarının Tenerife Havalimanı'nda çarpışması yer alıyor. İletişim yetersizliği ve yoğun sisten kaynaklanan kazada 583 kişi hayatını kaybetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tren

Demiryolu ulaşımını bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü tercih ediyorum. Tamam, tren kazaları hiç olmuyor değil ancak havayolu ve denizyolu kazalarıyla karşılaştırınca ölüm ve yaralanma olayları çok az kalmaktadır. Üstelik ucuz olması bonusu.

Görüş Bildir