Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üç Ayların Başlangıcı ile Kaç Gün Oruç Tutulur? Üç Aylarda Yapılacak İbadetler Nelerdir? (Regaip Kandili)

0PAYLAŞIM

25 Şubat 2020 itibarıyla üç aylar başladı. Recep ayının başlaması ile birlikte üç ayların başlangıcı oruç tutmak ile ilgili merak edilenleri ve üç aylarda yapılacak ibadetleri sizler için derledik.

Tüm İslam alemine bol bereketli, sağlıklı ve huzurlu üç aylar diliyoruz!

Üç ayların başlangıcı ne zaman?

Üç aylar 2020 yılında 25 Şubat itibarıyla başladı. Ramazan'ın habercisi olan Recep ayı ile birlikte Regaip kandilini de 27 Şubat Perşembe günü eda edeceğiz.

Üç aylar başladıktan sonra oruç tutulur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konuyla ilgili açıklaması şu şekilde oldu. 

"Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir." kurul.diyanet.gov.tr

Üç aylarda önemli ve manevi hazzı yüksek günler nelerdir?

Üç ayların başlangıcı ile Recep ayı da başlamış oluyor. Daha sonra Şaban ve Ramazan ayı birbirini takip eder. Hz. Muhammed Şaban ayı için bu ay "Ümmetimizin ayıdır" diye belirtmiştir. Peygamberimizin Şaban ayında da oruç tuttuğu bilinmektedir. 

Recep ayının ilk cuma gecesi Regaip kandilidir. Bu sene 27 Şubat Perşembe günü olacak.

Üç aylarda yapılabilecek ibadetler nelerdir?

  • Daha önce kılınmayan namazlar için kaza namazları kılınabilir.

  • Peygamber efendimizin sünnetlerini takip edebiliriz. Her ayın 13, 14, 15'i, ayın dolunay şekliyle olduğu günlerde oruç tutmak da Peygamberimizin sünnetleri arasındadır.

  • Oruç tutmak da sünnetler arasında yer alır. Ancak nafile ibadetler(farz olmayan ibadetler) arasında yer alır. 

  • Kuran-ı Kerim okumak da üç aylarda yapılan etkinlikler arasında yer almaktadır. 

  • Dileyen ve gücü yeten din kardeşlerimiz adak kurbanı kesebilirler.

  • Üç aylarda kırgınlar barışmalı ve insanların kusurlarını gözler önüne çıkarmamalı, dedikodu ve kötü düşünceler, art niyetli hareketler ile etrafımıza vesvese vermemeliyiz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir