Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter'daki Sahte 'Apple Türkiye' Hesaplarına Dikkat

 > 
111PAYLAŞIM

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da 'sözde' çekiliş düzenleyerek Apple ürünü dağıttığını söyleyen dolandırıcılar, kullanıcı adına "L" harfi yerine büyük ı (I) yazarak hesabın "AppleTurkiye" gibi gözükmesini sağlıyor ve Apple Türkiye adını kullanıyor.

'Harf kandırmacası' sayesinde çok sayıda Twitter kullanıcısı, "appiturkiye" hesabını gerçek Apple Türkiye hesabı zannediyor. 

Çekiliş düzenleyerek MacBook ya da iPhone dağıttığını öne süren dolandırıcılar, Apple Türkiye adıyla açtıkları hesabın kullanıcı adında, "L" harfi yerine "büyük ı" kullanıyor ve "AppIeTurkiye" olarak gözükmesini sağlıyor.

Böylece binlerce kişi, dolandırıcıların kontrolündeki hesabın gerçekten bir çekiliş düzenlediğini düşünerek, sahte hesabın paylaşımlarını RT yapıyor ve yayılmasına aracılık etmiş oluyor.

Kullanıcılar;

  • Apple Türkiye'nin Twitter üzerinden çekiliş ile ürün dağıtmayacağı,

  • Düzenlenecek çekilişler için Milli Piyango'dan izin alınması ve bunun belirtilmesi gerektiği,

  • Apple gibi şirketlerin, metinlerinde Türkçe kullanımı ile ilgili hata ("6 şubat da") yapmasının mümkün olmadığı,

  • Bu olayda dolandırıcıların tek amacının takipçi sayılarını artırmak ve yeterli sayıya ulaştıklarında kullanıcı adını değiştirmek olduğu

konusunda uyarılıyor ve bu ile benzer hesaplara dikkat etmeleri öneriliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir