Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi: Atatürk'e Hakaret Eden İnci'den 'Pişmanım' Savunması

 > 
762PAYLAŞIM

Anıtkabir'de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden ve bu görüntüleri sosyal medyada paylaşan Safiye İnci bugün hakim karşısındaydı. Duruşmada 'Pişmanım' diyen İnci'nin tahliye talebini kabul etmeyen mahkeme heyeti, tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

Safiye İnci'nin kaydettiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşması infial yaratmıştı.

Anıtkabir'de Atatürk'e Hakaret Etmişti: Safiye İnci Ankara'da Gözaltına Alındı - onedio.com
Anıtkabir'de Atatürk'e Hakaret Etmişti: Safiye İnci Ankara'da Gözaltına Alındı - onedio.com

Gelen tepkilerin ardından önce gözaltına alınan İnci, daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Atatürk'e Hakaret Eden Safiye İnci Tutuklandı - onedio.com
Atatürk'e Hakaret Eden Safiye İnci Tutuklandı - onedio.com

4 yıl 6 ay hapsi istenen Safiye İnci'nin yargılanmasına başlandı.

Ankara 28'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Safiye İnci, avukatı, ailesi ve Ankara Barosu adına avukat Selver Seçil Aykan katıldı. Ankara Barosu'nca dava dosyasına gönderilen dilekçeyle müdahillik talebinde bulunuldu. Sanık avukatı Bülent Demir, kurumun müdahillik talebinde bulunabilmesi için suçtan zarar görmesi gerektiğini, Ankara Barosu'nun suçtan nasıl zarar gördüğünü anlamadığını belirtip, müdahillik talebinin kabul edilmemesini istedi.

Avukat Demir'den 'kişisel kanaat' savunması.

Sanık avukatı Bülent Demir ise müvekkilinin suçsuz olduğunu, söz konusu videoda vicdani kanaatlerini dile getirdiğini öne sürerek, şunları söyledi:

"Müvekkilimin videoda sarf ettiği sözlerden 'Geldiğim için çok utanıyorum. Keşke gelmeseydim diyorum. Çok ısrar ettikleri için geldim, mecbur kıldıkları için' kısmı tamamen Safiye İnci'nin içinde bulunduğu haletiruhiyeyi gösteriyor. Kendiyle konuştuğu sözlerdir. Devamında, 'Atatürk'ü zerre kadar sevmiyorum' kısmı da tamamen kendi kişisel kanaatidir. Bu kanaati belirtmekte her Türk vatandaşı gibi özgürdür. Kimse bir kimseyi sevmeye zorlanamaz. Müvekkilim de Atatürk'ü sevmediğini ifade etmiştir, bu gayet doğaldır.

'Tam olarak ne söylediğimi hatırlamıyorum...'

Hakim Pınar Ergut, sanık Safiye İnci'ye hakkındaki suçlamaları hatırlatarak, sözlerini hatırlayıp hatırlamadığını sordu. İnci ise "Hakaret kastım yoktu. Bir anlık bir şeydi. Orada tam olarak ne söylediğimi hatırlamıyorum" diye yanıt verdi. 

Bunun üzerine hakim Ergut, sanığa savcılıkta verdiği ifadeleri ve söylediği sözleri okudu. İfadesinde yer alan sözleri söylediğini kabul eden sanık İnci, "Yaptığımdan dolayı pişmanım" dedi. Sanık avukatı Bülent Demir, savunmasını yaparken, müvekkilinin videodaki sözlerinin tamamını tekrarladı. Avukat Demir, "Müvekkilim suçsuzdur" dedi.

Mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Avukat Demir, ayrıca suçun oluşmadığını kaydederek, "Müvekkilim Atatürk'ü sevmeyen mütedeyyin bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Allah ve Peygamber'e bile küfredilen bir ülkede bu ceza sayılmazken, bir insanı sevmeye zorlamak ve bu nedenle cezaevine atmak akıl almaz bir durumdur. Müvekkilimin beraatini ve tahliyesi talep ediyorum" dedi.

Avukatın talebinin ardından mahkeme heyeti, sanık Safiye İnci'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir