Tusk: Mültecileri Siyasi Araç Olarak Kullanıyorlar

 > -

Başbakan Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ile görüştü. Ortak basın açıklamasında Tusk, "Bazı odaklar bu göç krizini bir siyasi araç olarak kullanıyorlar" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Ankara’da ortak basın açıklaması yaptı. Mülteciler için Türkiye ile AB’nin ortak eylem planı hakkında konuştuklarını anlatan Başbakan Davutoğlu ve AB Konseyi Başkanı Tusk'ın ziyaretinin zamanlamasının önemli olduğunu söyledi.

Gümrük Birliğinin yeni şartlara uyumlu kılınması için yeniden şekillendirilmesi, yeni bir muhteva kazanması gibi konuları da ele aldıklarını belirten Başbakan, "Ayrıca Suriye'deki durumu istismar eden, başka ülkelerden ekonomik çıkar niyetiyle gelen istismarcılar da var. Bu da dünyada bir sektör oluşturdu" dedi.

'İnsanlık suçu'

"İnsan kaçakçılığının her türlüsünün insanlık suçu olduğunu düşünüyoruz" diyen Başbakan, "Kimseyi aç, açıkta bırakmadık. Herkese kapılarımızı açtık. Bu bizim için destansıdır" diye devam etti.

Rusya ve Suriye rejiminin ihlallerinin ateşkesi kırılgan hale getirdiğine de değinen Davutoğlu, Türkiye’nin AB ile ortak mülteci eylem planına sadık kaldığını ve kalmaya devam edeceğini belirtti.

Pazartesi Brüksel’de yeniden bir araya geleceklerini söyleyen Başbakan, 7 Mart'taki Brüksel zirvesinin ardından 8 Mart'ta da İzmir’de Türkyie ile Yunanistan hükümetleri arasında üst düzey görüşme olacağını ifade etti.

'Kaçakçılık iş modeline dönüştü'

AB Konseyi Başkanı Tusk da Avrupa'ya gelen mültecilerin sayısı konusunda Türkiye ile rakamsal manada bir anlaşma yapmadıklarını ifade ederek, "Bizim için önemli olan yasadışı göç akımını azaltabilmek. İllegal yollardan girebilen göçmenleri azaltabilmek" dedi.

Asıl meselenin olguyla baş edebilmek olduğunu vurgulayan Tusk,  "İnsan kaçakçılığı bir iş modeline dönüşüyor. Biz bunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Hem Türkiye hem AB olarak bu süreçte her iki taraf da son derece önemli çalışmalar yürütüyor. Her iki taraf için de birkaç haftada bunu uygulayabilmek zor, talepkâr bir şey" dedi.

'Mülteciler siyasi araç olarak kullanılıyor'

Tusk, mültecileri geri göndermenin insan kaçakçılarının işini bozacağına da dikkat çekti. Tusk, gazetecilerden gelen bir soru üzerine, bazı odakların Suriyeli mültecileri siyasi hamlelere araç olarak kullandığını söyledi: 

"3-4 ay önce yanlış hatırlamıyorsam, AB parlamentosunda bir konuşma yaptım. Yeni, hibrit savaş gibi bir şeyle karşı karşıya olduğumuzu söyledim. Mültecileri siyasi araç olara kullanıyorlar demiştim. Bölgede bunu gözlemliyoruz. Bazı odaklar bu göç krizini bir siyasi araç olarak kulanıyorlar. Bir silah değil belki ama bir araç olarak kulanyorlar."

"Bizim için herşeyden önemlisi ateşkesin uygulanmasını takip edebilmek yani çatışmaların durmasını sağlamak" diyen Tusk, "İyimser olabilmek son derecek zor" ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir