Görüş Bildir
Haberler
Çin Aşısı ile Karşılaştırıldı: TURKOVAC Aşısının Faz-3 Sonuçları Açıklandı

Çin Aşısı ile Karşılaştırıldı: TURKOVAC Aşısının Faz-3 Sonuçları Açıklandı

Batuhan
12.01.2022 - 10:20

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İşte Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

'Turkovac adını almış olan Aşı çalışmalarını başarıyla tamamlamış ve uluslararası dergide yayınlanmıştır. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'ye teşekkür ediyoruz. Faz-1'de başarılı olmuşsa Faz-2'ye geçer. 31 Ekim 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında aşı FAZ 1 çalışmasını tamamlamış ve başarılı olmuştur.

Faz-2 çalışmalarına yüzlerce gönüllü katılır, yan etki daha da önemlidir. aşıyı sağlıklı kişilere veriyoruz, hiçbir hastalığı olmayan... Yan etkiler aşı çalışmalarında daha da önem kazanır.'

3 bine yakın vakada çalışmalar yapıldı

3 bine yakın vakada çalışmalar yapıldı

Turkovac 10 Şubat ile Nisan arasında yanılmıyorsam 3 bine yakın vakada çalışmalar değerlendirildi ve Faz-3'e geçmeye hak kazandı.

Faz-3'te gerçek hayata yakın, gerçek hayatta bir kola aşının kendisi, diğer kola da plasebo verip hayatlarına devam edecekler ve bunların kaçı hastalandı, esas baktığımız bu. 1000'in üzerinde rakamdan bahsediyoruz. Burada da aşı başarılı bulunmuşsa bütün bu çalışmalar bir bütün olarak ilgili kurumların ilgili komisyonları değerlendirildikten sonra uygulamaya alınıp alınmayacağına karar verilir.

Faz-3'te dedim ki bir kola aşı verilir, bir kola aşı vermedik. Bir sene bu çalışmaya başladığımızda ülkemizde de etkin aşılama çalışmaları başlamıştı. Deneyeceğiniz aşı bir kola yapılacak, karşısında da boş değil güvenilirliği ispatlanmış aşı koyacaksınız. Benim elimde etkinliği ispatlanmış aşı var, bunu kullanıyorum, yeni geliştirdiğim aşının da en az bunun kadar emniyetli olduğunu gösterirsem bu da kabulleniliyor.

Kıyas ürünümüz ikisinin de inaktif olması nedebiyle Coronavac'tır. Bir tarafta Coronavac var, diğer tarafta Turkovac var. Coronavac yapıldığında memlekette esas olan Wuhan suşuydu. Farklı varyantların olduğu dönemde ikisi birden test edildi.

İzlem süresi coronavac faz 3'ü 43 gün, Turkovac'ta bu süre 108 gündür.

22 Aralık 2021'de Turkovac'ın acil kullanım onayı aldığı ortaya çıktı. Biz de 23 Aralık'ta gönüllü çalışmasını durdurup değerlendirmemize başladık. Turkovac'la ilgili data Sağlık Bakanlığı'na akıyor. Orada bu işten sorumlu kişiler değerlendirme yaptılar. Bugün sizlerle 27 Aralık'ta yaptığımız son değerlendirmenin sonuçlarını paylaşacağız. Çalışma devam ediyor.

"Veri analizi yaptığımızda günlük vaka sayımız 24 binlere çıkmıştı"

"Veri analizi yaptığımızda günlük vaka sayımız 24 binlere çıkmıştı"

İşte Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver'in açıklamalarından öne çıkanlar:

'Gönüllülerimiz 18-55 yaş arası, Kovid hikayesi ya da daha önce aşılanma hikayesi olmayan kişiler. Veri analizi yaptığımızda günlük vaka sayımız 24 binlere çıkmıştı.

Şu anda 22 Haziran ile 27 Aralık tarihleri arasındaki gönüllülerin bulgularıdır. 1286 kişiye en az bir doz araştırma aşısı yaptık. Toplamda 2444 doz aşı yapmış olduk Turkovac ve Coronavac birlikte olmak üzere... 1182 gönüllü üzerinde etkinlik analizimizi yaptık. Merkez sayımızı 8'e kadar çıkardık. Gönüllülerimizin büyük kısmı erkek. Genç de gönüllü popülasyonumuz var.

Mutlak risk azalmasını yüzde 4.42 olarak bulduk. İki aşı arasında 2 kat fark oluştu. Evre 3 yan etkisi sadece kusma ile 1 kişide görüldü. Beklemediğimiz sistemik ya da lokal bir yan etki olmadı. Hastaneye yatan sadece 3 hasta vardı Turkovac kolunda. Hiçbirinin oksijen ihtiyacı olmadı, hepsi de hasar kalmadan sağlıklı şekilde taburcu olmuşlardı. Turkovac en az CoronaVac kadar güvenli ve etkin bir aşıdır. 1008 kişide toplam 68 Covid 19 vakasını saptadık. Bu vakaların 45'i CoronaVac, 23 tanesi Turkovac'taydı. Vaka oranı CoronaVac'ta yüzde 8,96, Turkovac'ta 4.55'ti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
11
4
4
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

Hani rakamlar... Hani sonuçlar... Hani oranlar... Hani faz1 faz2... Hani uluslararası yayın... Hani dünya sağlık örgütü değerlendirmesi... ... Neco söylüyor... Devamını Gör

Sevecenito

Aşıyı Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibi geliştirdi. Hiçbir hak talep etmediler. (bence gereksiz milli romantiklik cümlesi ama ; "Türk halkına armağan edi... Devamını Gör

Melih Ertaş

Biontech bile omicron için yeni aşı geliştirdiklerini söylüyor. Peki bu turkovac omicron varyantı için tekrar revize edilmesi gerekecek mi ?