Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye ve Rusya Halep İçin Yarın Olağanüstü Toplanıyor

17PAYLAŞIM

Türk ve Rus yetkililer, Halep'teki son durumu görüşmek için çarşamba günü bir araya gelecek.

Reuters'ın üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırarak paylaştığı habere göre Türkiye ile Rusya, Halep'teki durumu değerlendirmek için çarşamba günü görüşecek.

Görüşmede, Halep'te muhalifler ve siviller için bir koridor açılması ve ateşkes konuları değerlendirilecek.

Kentte kontrolü ele geçiren Suriye ordusunun sivil katliamı yaptığı yönündeki iddialar, Twitter'da #HalepteKatliamVar etiketiyle paylaşılmıştı.

Suriye Ordusu Halep'te Zaferini İlan Etti: #HalepteKatliamVar Etiketi Gündem - onedio.com
Suriye Ordusu Halep'te Zaferini İlan Etti: #HalepteKatliamVar Etiketi Gündem - onedio.com

Öte yandan Türkiye'nin Halep'teki muhaliflerin tahliyesi için, ABD, İran, Rusya, Avrupa Birliği ve Körfez ülkeleriyle beraber çalışacağı ifade edildi.

Görüşmeye MİT ve Dışişleri yetkililerini de katılacağı aktarılıyor.

Çavuşoğlu: 'Halep için herkes sussa, biz susmayacağız'

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep ile ilgili "Sivil halkın Halep'ten boşaltılması için ateşkesin sağlanması lazım" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Halep'te ve Suriye'de zulmün durması için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. Bu bağlamda hem Suriye ile yakından ilgilenen tüm ülkelerle hem de İran ve Rusya başta olmak üzere diğer aktör ülkelerle ikili düzeyde temaslarda ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüme ulaşılması için çok gayret sarf ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hep somut önerilerle gittik ama maalesef birçok ülkenin samimi olmadığını da gördük, Halep'i yalnız bıraktığını da gördük, ateşkes sözü verilmesine rağmen Halep'i zalimce bombalamaya devam ettiğini de gördük. Özellikle sivil halkın buradan boşaltılması için ateşkesin sağlanması lazım. Özellikle hastaneler hedef alındı ki insanlar tedavilerini göremesin. Yani vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep'te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep'te görebiliyoruz.

Vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep'te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep'te görebiliyoruz. Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız. "

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir