Suriye Ordusu Halep'te Zaferini İlan Etti: #HalepteKatliamVar Etiketi Gündem

 > 
354PAYLAŞIM

Suriye Ordusu akşam saatlerinde, uzun süredir muhaliflerin kontrolündeki Halep kentinde kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Ordunun zafer ilanını yerel televizyon kanallarından duyan halkın sokaklara çıkarak kutlamalara başladığı belirtildi. Öte yandan kentte kontrolü ele geçiren ordunun sivil katliamı yaptığı yönünde iddialar var. Türkiye'deki Twitter kullanıcıları bu iddialarla ilgili #HalepteKatliamVar etiketiyle paylaşımlar yapıyor...

Suriye Ordusu son dönemde, uzun süredir muhaliflerin kontrolündeki Halep'te kentinde Rusya'nın da hava desteğiyle önemli bir ilerleme kaydetti.

Son bir kaç aydır neredeyse her gün hava saldırılarının düzenlendiği kentte sadece 15 Kasım'dan bu yana 900'e yakın sivilin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Muhalifler topraklarının yüzde 90'ını kaybetmişti

Suriye Ordusu, pazartesi günü muhaliflerin denetimindeki Şeyh Said bölgesini de ele geçirdiğini duyurmuştu.

Muhaliflerin bu kayıpla beraber kentte kontrol altında tuttuğu toprakların yüzde 90'ını rejime kaptırdığı ve kentin her an rejim güçlerinin eline geçebileceği belirtilmişti.

Bugün de devam eden hava saldırılarının görüntüleri

Suriye Ordusu akşam saatlerinde zaferini ilan etti

Sputnik'in aktardığına göre akşam saatlerinde rejim güçleri, kentte kontrolü tamamen ele geçirdiklerini duyurarak zafer ilan etti. 

Suriye resmi televizyonu SANA da, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın orduyu başarılarından dolayı tebrik ettiğini duyurdu.

Haleplilerin sokaklarda kutlama görüntüleri paylaşıldı

@LizziePhelan

#HalepteKatliamVar: "Rejim sivilleri infaz ediyor" iddası

Ancak Suriye Ordusu ve Şii milis güçlerinin kentte sivilleri katletmeye başladığı yönünde haberler aktarılmaya başlandı.

Anadolu Ajansı,  Halep'in doğu kesimlerinde çok sayıda sivilin öldürüldüğü bilgisini paylaşarak, bir görgü tanığının "Şii milisler 4 kadınla 9 çocuğu diri diri yaktığını, 67 erkeği de kurşuna dizdi" ifadelerine yer verdi.

Bunun üzerine Twitter'da #HalepteKatliamVar etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı.

Protesto için Rus Konsolosluğu önünde toplananlar "Halep Rusya'ya mezar olacak" sloganları atıyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 'katliam' iddialarıyla ilgili uyarıda bulundu

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir