Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye ve İsrail Heyetleri Yeniden Bir Araya Geldi: Dışişleri'nden 'Uzlaşma' Açıklaması

 > -

Mavi Marmara saldırısından sonra bozulan Türkiye-İsrail ilişkilerinin yeniden normalleştirilmesi için iki ülke arasında yürütülen görüşmeler çerçevesinde, Türk ve İsrailli yetkililer dün tekrar bir araya geldi. Türkiye ve İsrail heyetlerinin Londra'daki buluşmasından 'uzlaşma' çıktı. Dışişleri, anlaşmanın 'çok yakında' yapılacak bir sonraki toplantıda sonuçlandırılması için tarafların uzlaştığını açıkladı.

Haberi İsrail gazetesi Haaretz duyurmuş, Türk ve İsrailli yetkililerin tekrar bir araya gelerek Mavi Marmara saldırısı sonrası bozulan ilişkilerin onarılması kapsamında görüşmeleri sürdüreceği belirtilmişti. 

Haberde ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun son açıklamalarında umutlu konuşmalarına yer verilmişti.

Dışişleri: 'Heyetler, mutabakat metninin nihai hâle getirilmesi ve farklılıkların giderilmesi yönünde ilerleme sağladı'

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı'nın Özel Temsilcisi Joseph Ciechanover ve İsrail Milli Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Jacob Nagel'in başkanlıklarındaki Türk ve İsrail heyetleri Londra'da biraraya gelmiştir" denildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Heyetler, mutabakat metninin nihai hâle getirilmesi ve farklılıkların giderilmesi yönünde ilerleme sağlamışlar ve anlaşmanın çok yakında gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıda sonuçlandırılması hususunda uzlaşıya varmışlardır."

Erdoğan 'Temenni ederim ki, nisan ortasında tarafların yapacağı görüşmelerle buradan olumlu bir neticeyi sağlayabiliriz' demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington'da Brookings Enstitüsü'nde düzenlenen panelde Türkiye-İsrail ilişkileri hakkında, "Temenni ederim ki, nisan ayı ortasında tarafların yapacağı görüşmelerle buradan olumlu bir neticeyi sağlayabiliriz" demişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu da, Türkiye ile İsrail arasında yakında bir görüşme daha olacağını ve bu görüşmenin iki ülke ilişkilerinin düzelmesi için olumlu sonuçlar doğuracağını ümit ettiğini söylemişti.

'Normalleşme görüşmeleri' sıklaştı

Mavi Marmara saldırısı sonrası iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler maslahatgüzar seviyesine gerilemişti. Başbakan Netanyahu'nun Mart 2013'te ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin ilk şartı olan resmi özür dilemesinin ardından iki ülke arasında görüşmeler başladı. 

Haziran 2015'te Dore Gold ve Feridun Sinirlioğlu'nun Roma'da bir araya gelmesinin ardından heyetler arası görüşmeler sıklaştı. Gold-Sinirlioğlu görüşmesinin ardından konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "İlişkilerin normalleşmesi adına iki ülkenin görüşmesi çok normal. Bir konuda anlaşma sağlandı. Ancak bizim istediğimiz iki konuda top karşı tarafta. Biz onlardan cevap bekliyoruz" demişti. Netanyahu da Şubat ayında “Tüm komşularımızla normalleşme isteriz fakat bu çift yönlü bir yoldur” açıklaması yapmıştı.

Şubat ayında da İsrail ve Türkiye heyetleri, İsviçre'nin Cenevre kentinde yeniden bir araya gelmişti.

Türkiye ile İsrail Yeniden Görüşüyor - onedio.com
Türkiye ile İsrail Yeniden Görüşüyor - onedio.com

Ablukayı kırmak için yola çıkmıştı

Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010’da uluslararası sularda İsrail’in düzenlediği ve dokuz Türk’ün öldürülmesiyle sonuçlanan saldırıdan sonra Ankara-Tel Aviv ilişkileri kopma noktasına geldi.

Saldırının ardından Tel Aviv'deki büyükelçisini çeken Türkiye, ilişkilerin normalleşmesi için resmi özür, öldürülenler ve yaralananlar için tazminat ve Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılmasını şart koştu.

Mart 2013’te Netanyahu, o dönem başbakan olan Erdoğan’ı telefonla arayarak özür diledi. Resmi özür yazılı olarak da açıklandı. Ardından Türkiye ile İsrail arasında Gazze ablukasının kalkması ve tazminat için görüşmeler başladı. Görüşmeleri Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu yürüttü.

DHA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanGazzeİsrailİsviçreRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir