Türkiye Raporu'ndan Toplumumuza Dair İlginç Bir Araştırma: Evde Bulaşıkları Kim Yıkıyor?

-
Abone ol

Araştırmaya göre, ev işlerinin cinsiyeti olmayacağı konusundaki tüm teşvikler boşa çıkmış görünüyor...

Kaynak: https://www.turkiyeraporu.com/bulak

Kadınlar toplumun gözünde temizliğin değişmez sorumluları olarak görülmeye devam ederken, Türkiye Raporu durumun ehemmiyetini daha açık bir şekilde ortaya koyan dikkate değer bir araştırma yayınladı.

12 ilden 1537 kişinin karıldığı anketler ile katılımcılara "Evinizde bulaşıkları kim yıkıyor veya makineye kim yerleştiriyor?" sorusunu yöneltildi.

İş bölümüne daha açık bir alan olduğu için bulaşığın seçildiği belirtilirken, 2019 verilerine göre Türkiye'deki evlerin %92'sinin bulaşık makinesi sahibi olduğunu söylemekte de fayda var. Yani bu araştırmaya makineye bulaşık yerleştirmek de dahil.

Hane ayrıntılarına girilmeden sonuçlara bakıldığında, kadınların %79,1'inin "Kendim yıkıyorum" yanıtını seçerken, erkeklerde bu oranın yalnızca %12,1 olduğu görülüyor.

Bulaşıkları kendisi yıkayan erkeklerin %53,1'i ise bekar, haliyle "Yalnızca eşim yıkıyor" diyen %54,6'ya dahil değiller. Diğer yandan, kadınlarda "Yalnızca eşim yıkıyor" yanıtını verenlerin oranı %2,9.

Evdeki bulaşıklardan yalnızca eve gelen yardımcının sorumlu olduğunu belirtenlerin oranı ise yalnızca %0,4. “Eşim ve yardımcı” ve “annem ve yardımcı” yanıtlarıyla beraber bu oran %0,9 seviyesine ulaşmakta.

Araştırmanın ortaya çıkardığı diğer bir ilginç nokta ise erkeklerin %21,2'sinin bulaşıkları yalnızca annesinin yıkadığını belirtmesi.

Katılımcılar arasında eşiyle beraber ailesiyle yaşayan erkekler olsa da, "Yalnızca annem" yanıtını verenlerin %98,3'ünün bekar olması, toplumda "gelin rolünün" değişmediğini ve annelerin ancak bir gelinin varlığıyla rahatladığını ortaya çıkarıyor. Evde geliniyle yaşayanların %59,2'sinin gelini de dahil eden cevaplar vermesi de bu durumu destekliyor. Katılımcılar arasında damadı ile yaşayan ise yok.

Araştırmada bulaşıkları birden fazla kişinin yıkadığını belirten yanıtlar da var.

Katılımcıların %5,2'si evde iş birliği olduğunu söylerken, katılımcıların kızını kapsayan yanıtlar %2,8, oğullarını kapsayan yanıtlar ise %0,5 seviyesinde kalıyor. Bu da gelecekte erişkin olacak çocukların ev düzenleri hakkında bizlere fikir veriyor.

Yanıtlar cinsiyetlere göre yanıtlandığında ise büyük resim ortaya çıkıyor. Hanelerin %85,7'sinde bulaşığı yalnızca kadınlar, %8'inde ise sadece erkekler yıkıyor. İş bölümü olan hanelerin sayısı ise yalnızca %5,9.

Maalesef, Türkiye'de kadınların iş gücüne katkı sağlaması, ev hayatında aynı karşılığı bulmuyor. 9 milyondan fazla ekonomik bağımsızlığa sahip kadın, ev işlerinin yalnızca çok küçük bir bölümünü erkeklerle paylaşıyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın diğer araştırmalarına göz atmak için turkiyeraporu.com adresini ziyaret edebilirsiniz. İstanbul Ekonomi Araştırma, şu ana kadar kendi kaynaklarıyla yaptığı tüm kamuoyu araştırmalarını, aksi belirtilmediği sürece, Türkiye çapında 12 ilde 1537 kişi ile yapıyor ve %95 güven aralığı ve +/- 2.5 hata payı ile istatistik olarak anlamlı olan sonuçları halka açık olarak paylaşıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyo

Evde ben yıkıyorum. Şaka şaka makine yıkıyor. Tepsileri, tencereleri her şeyi makineye atarım.

aysegul-yigit

ay tabii ki makine yıkıyor. onu da eşim yerleştiriyor

portlekgoz

her insan bir dönem bekar evinde kalmalı. öbür türlü ev sorumluluğu denen şey özellikle erkeklerde yeterince gelişemiyor

ocreatus

Ortaklaşa yıkıyoruz

birinci-tekil-birey

%5,9 'luk dilimdeyiz biz.

Görüş Bildir