Türkiye'nin Kurlarla İlgili Yumuşak Karnı: Bakan Zeybekci 'Kabul Edilebilir Bulmuyorum' Dedi

 > -

Ekonomi Bakanı Zeybekci, büyüme tahminine ilişkin "Yıl boyu büyümemizi yüzde 6 ve üzerinde görüyoruz." dedi ve ayrıca enflasyonla mücadelede arzın önemine dikkat çekerek yeni önlemler alacaklarını duyurdu. Türkiye ekonomisinin sağlam adımlarla ilerlediğini vurgulayan Zeybekci "Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen ülkenin kurlarla ilgili yumuşak karnının olmasını kabul edilebilir bulmuyorum. Ama yaşanıyor mu? Var." diye konuştu. 

Bakan Zeybekci'nin AA Finans Editör Masası'nda yaptığı açıklamalarda, son dönemde yaşanan kur artışlarıyla ilgili yorumu öne çıktı.

'Türkiye'nin kurlarla ilgili yumuşak karnının olmasını kabul edilebilir bulmuyorum' 📹

Seçim kararının pozitif algılandığını, piyasalarda rahatlama yaşandığını söyleyen Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen yıl nisan sonu itibariyle 144 milyar dolar olan ihracat bugün 161,5 milyar dolar civarında. Türkiye, 1 yıl içinde 1 milyon 350 bin vatandaşını iş sahibi yaptı, işsizlik rakamlarını aşağı çekti. Turizmde yüzde 40 civarında bir artış var, 30 milyar dolar üzerinde gelir sağlanacak bir alan. Türkiye'de özel sektörün aldığı yatırım teşvik belgesinin parasal tutarı, geçen yıl yüzde 82 arttı. Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden 135 milyar liralık yatırım teşviklerini verdik. Bu yatırımların hemen hemen tamamı ya yabancı ya da yabancı ortaklı... Buna rağmen Türkiye bu haldeyken, ülkenin kurlarla ilgili yumuşak karnının olmasını kabul edilebilir bulmuyorum. Yüksek kur ne demek, rahatsız ediyor. Kurlardaki artış dünyadaki emtia enerji fiyatlarıyla çarpan etkisiyle bizim tüm değerlerimizi, enflasyonu etkiliyor. Enflasyonla mücadelede istediğimiz noktaya gelemedik bir türlü. Neden, en büyük etmenlerden birisi kur. Kurlardan kaynaklı maliyet atışının fiyatlara yansıması şeklinde görüyoruz bunları."

💵💶 📈 Ekonomi Bakanı "kur" açıklaması ile sosyal medyanın gündeminde...

Ayrıca bakınız 👇

Dolar Rekor Tazeledi: Peki Ülkeler Nasıl Önlem Alıyor? - onedio.com
Dolar Rekor Tazeledi: Peki Ülkeler Nasıl Önlem Alıyor? - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir