Türkiye'den Vatikan'a Sürpriz Davet

-

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen Papa Francesco’yu Expo 2015’teki Türkiye pavyonuna davet etti. Vatikan ise davete olumlu yanıt verdi.

Milano'da 1 Mayıs'ta açılışı yapılacak olan ve dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Expo fuarının 147 katılımcısı arasında Türkiye de yer alıyor. 

Bu kapsamda Milano'da, Türkiye pavyonunun tanıtımı için gerçekleştirilen basın toplantısında Expo 2015 Türkiye Komiseri Tarık Sönmez, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ve Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök,  İtalyan ve Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

DHA'dan Esma Çakır'ın aktardığı bilgiye göre, Türk heyetine yöneltilen sorulardan biri de, 12 Nisan’daki ayin sırasında Papa’nın yaptığı “soykırım” açıklamasının ardından Vatikan-Türkiye arasında yaşanan gerilime ilişkindi.

"Papa'yı ağırlamaktan memnuniyet duyarız"

Adnan Yıldırım ise buna, “Expo’daki Türkiye pavyonunda Papa’yı ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Eğer kişisel olarak O gelemezse, bir Vatikan delegasyonunu da misafir edebiliriz, böylece Türkiye’nin tarihsel medeniyet değerlerini tanıyabilirler” diye yanıt verdi. 

Vatikan: "Bu daveti zevkle kabul ederiz"

Vatikan’dan bu davete cevap ise sadece birkaç saat sonra geldi. Vatikan’ın Expo 2015 Komiseri ve Papalık Kültür Konseyi (Bakanlık seviyesinde) Başkanı Kardinal Gianfranco Ravasi, “Bakan yardımcısının (Adnan Yıldırım) sözlerini dikkatle okudum. Vatikan delegasyonu, Expo fuarı süresince düzenlenecek olan çeşitli etkinliklere katılacak. Açılışın ardından delegasyonumuz, Türkiye pavyonunu ziyaret etme davetini zevkle kabul edecektir.” dedi

Ancak Ravasi, Papa’nın Türkiye pavyonunu ziyareti için söz veremeyeceğini de ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir