Türkiye’deki Turu Sırasında Taciz Edilen Gezgin Kadın Yaşadıklarını Anlattı: “You, Me, Sex Diye Tuhaf Bir Teklifte Bulundular"

4.2bPAYLAŞIM

Bisikletli gezgin Frances Grier İngiltere’den Çin’e giden rotası üzerindeki Türkiye’de tacize uğradığını Instagram hesabında anlattı.

Kaynak: https://www.instagram.com/gobibike/

Frances Grier, İngiltere’den yola çıktı ve Çin’e doğru bir rota çizerek bisikletiyle ülke ülke gezmeye başladı.

Gezdiği ülke ve şehirleri Instagram hesabından paylaşan Frances Grier, Türkiye’deki turu sırasında karşılaştıklarını anlattı. Türkiye’de karşılaştığı bazı erkeklerin kendisini taciz ettiğini söyledi, korku dolu anlar yaşadığını belirterek sabah saatlerinde bile yola çıkmanın cesaret istediğini yazdı.

“Son iki günde üç erkek beni yol üzerinde durdurup ‘You. Me. Sex' diye tuhaf bir teklifte bulundu.”

İngiliz gezgin tek başına bir kadın olarak dünyayı gezmenin olumsuz yönleri bulunduğunu ve istemediği korkutucu tecrübeler yaşadığını söyledi. Yola çıkarken yıkmak istediği önyargıların gerçeğe dönüştüğünde uykularını kaçırdığını belirtti ve yaşadıklarını anlattı: “Son iki günde üç erkek beni yol üzerinde durdurup ‘You. Me. Sex’ d,ye garip bir teklifte bulundu. Başka biri yaklaşıp ellemeye kalkıştı, hızla uzaklaştım. Bir başkası da arabasından uzandı ve öpmeye yeltendi. Köylerden ve kasabalardan geçerken atılan lafları saymıyorum…”

Batılı ve yalnız bir kadın olarak Doğu kültüründe ahlaksız olarak yaftalandığını ifade etti.

Doğu kültüründeki insanların Batılı yalnız kadınları ahlaksız olarak tanımladığını iddia eden Frances Grier, olumlu izlenimlerini yıkan bu taciz vakalarından yakındı. “Yaşadıklarım yalnız ve Batılı bir kadın olmamdan kaynaklanıyor. Doğu kültürü ve medyası bizi ahlaksız olarak yansıtıyor ancak bu insanlara söylemek istiyorum: Ben de sizin gibi insanım. Sizden korkmayı istemiyorum. Aynı şeyi kızınız ya da kız kardeşiniz yaşasa ne hissederdiniz?”

Türkiye’de geçirdiği zaman içinde nazik insanlarla karşılaştığını da anlattı ve ekledi: “Meyve suyu ikram eden beyefendiye şüpheyle bakmaktan nefret ediyorum.”

Türkiye’de sabah saatlerinde bile yola çıkmanın cesaret istediğini söyleyen İngiliz gezgin, dört hafta boyunca Türk insanının nezaketiyle karşılaşmasına rağmen Karadeniz’de yaşadıklarının kendisini allak bullak ettiğini yazdı: “Dört hafta boyunca Türkiye’nin güzelliklerinden, Türk insanının misafirperverliğinden ve nezaketinden bahsettikten sonra Karadeniz'de karşılaştığım bu insanlardan, olumlu izlenimimi yıktıkları için nefret ediyorum. Başka bir köyde bana meyve suyu ikram eden beyefendiye şüpheyle bakmaktan da nefret ediyorum.”

“Kendimi yeniden güvende hissedebilmeyi istiyorum.”

Frances Grier, güvenli bir yere geçme istediğinden bahsetti ve bir an önce kaçmak istediğini belirtti.

Bisikletli gezgin Frances Grier'in açıklamasının tamamı için: 👇

There's the other side of solo female travel: the unpleasant, unwanted and downright scary side; the side we can't photograph; the stereotypes prevailing which travel is there to break down; the side which stops us sleeping at night and sometimes wants us not go on in the morning. . There's the two men in three days who have stopped me by the side of the road and suggested "You. Me. Sex" but not known the word "hello". The man who reached out and grabbed my bum when I cycled away from him. The man who leant out of his lorry to try to kiss me. The leers I get when I cycle through a rural town. And all of this when I am literally covered head to toe in mud and grease. . I attract these because I am a lone, western woman and, by comparison to the east, film and media portray us as loose and less moral. I want to say to these men "I am the same species as you. I don't want to have to fear you. How would you feel if a man tried this with your sister or daughter?". . I hate that, after four weeks praising Turkey's friendliness, kindness and hospitality, a few men in the north east have shattered my view of what has otherwise been an amazing country. I hate that I entered a village after one of these incidents and glared at every man who approached me. I hate how suspicious I was when a genuinely kind man in that village brought me a fruit juice, as so many of the generous and hospitable men in this country have done before. I don't like looking at the world with fear. . It is hard for me to comprehend the way these men have approached me. All of this has been in four days on a mountain road that I have been desperate to get off so that I can feel safe again. It has been very tough. And that's before I even mention the huge climbs, long distances and weather I have had to contend with. Isn't my cycling route hard enough without this added as well? . This journey is more than just a cycling trip. Some days you need a game face just to set off in the morning. #gobibike

Frances Grier (@gobibike)'in paylaştığı bir gönderi ()

2008 yılında, dünya barışına dikkat çekmek için İtalya'dan Tel Aviv'e gitmek üzere yola çıkan Pippa Bacca Gebze'de tecavüz edilerek öldürülmüştü.

👇

Yolu Türkiye'den Geçen 17 Talihsiz Turist - onedio.com
Yolu Türkiye'den Geçen 17 Talihsiz Turist - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

"You, me sex" diyen tayfa "Are you disco" diyen tayfayla aynı kanımca. Turizm sektörü bu arizona kertenkelelerinin eline kalmasın diye Turizm ve Otelcilik liseleri açıldı ülkede. Koduğumun iguanaları, beyin fonksiyonları sadece bacak arasıyla sınırlı.

armagan-gunduz

ablacım verilmiş sadakan varmış. ne işin var türkiye'de üstelik tek başına. delirdin mi?

adam-eder

Eskiden are you sex diye sorarlardı şimdi ingilizcelerini biraz daha geliştirip you me sex boyutuna geçmişler

ayna-efendi

cinselliği aşırı bastırırsanız böyle patlak veriyor, umarım ülkeden sağ salim çıkabilir

serdarzz

Bence ödül almalı.. Bitmiş mi şimdi bu kadın turu tamamlamış mı? Bir kaç sözlü taciz ve elleme ile mi kurtulmuş? İnsan bu ülkeden sağ çıktığına inanamıyor!!

Görüş Bildir