Türkiye'de Bir İlk: Pembe Taksi

 > 
5.4bPAYLAŞIM

Sivas’ta bugün trafiğe çıkan kadın şoförün kullandığı ’pembe taksi, yalnızca kadın müşterileri ve aileleri taşıyacak. Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan bu uygulama beraberinde cinsiyet ayrımcılığı tepkilerini de beraberinde getirdi.

Dünyanın birçok ülkesinde bulunan kadınlara özel ’pembe taksi’ uygulaması Sivas’ta da başlatıldı. 

Akşam 20:00'a kadar çalışacak

Uygulamayı hayata geçiren 9 yıllık taksici 27 yaşındaki Gökhan Şimşek taksilerinin yalnızca 08.00 ve 20.00 saatlerinde arasında çalışacağını söyledi.

Ruhsata işlendi

'Pembe taksi’ uygulamalarını uzun zamandır takip ettiğini belirten Gökhan Şimşek, "Bununla ilgili uygulamaların bir çok ülkede yapıldığını, son zamanlarda ise iyice yaygınlaştığını gördüm ve ben de yapmak istedim. Daha sonra belediyemize başvurdum ve bu uygulama yetkililer tarafından olumlu karşılandı. Deneme amacıyla şu an bir aracımızı pembe yaptık. Bu araç şu anda Türkiye’nin ruhsata işlenen ilk ve tek resmi pembe taksisidir" dedi.

'Erkekler kesinlikle binemeyecek'

’Pembe taksi’nin yalnızca kadınlara özel olduğunu da dikkat çeken Şimşek, "Tek başına bir erkek kesinlikle aracımıza binemeyecek. Aracımızın dizaynını kendimiz yaptırdık. Park lambalarını, koltuk kılıflarını, direksiyon simidini, vites topuzunu ve iç göğüs kaplamalarını komple pembe yaptırdık. Ayrıca koltuk kafalıklarına televizyon koydurduk" dedi.

’Pembe taksi’yi görenlerin önce şaşırdığını belirten Gökhan Şimşek, "Daha önce görmedikleri bir şey çünkü. Ticari taksiyi bir kadının kullanması alışılmış bir şey. Veya sadece kadınlara özel bir kaç tane taksi var ama onlar da sarı renkte. Pembe olarak Türkiye’de tek. O yüzden de şu anda çok dikkat çekiyor. Gittiği yerlerde ilgi görüyor" dedi.

'Şiddet olayları azalır'

Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Koordinatörü Erdoğan Yuvacı "Bu aracın şoförü kadın olacak, müşterisi de kadınlar ve aileler olacak. Bu sayede önemli bir boşluk doldurulmuş olacak" derken pembe taksinin kadın şoförü Gamze Taşkan ise, "Uygulamanın kadınlar için güzel bir proje olduğuna inanıyorum. Son zamanlarda kadınlara yönelik şiddet haberlerini çok duyuyoruz. Bu araç sayesinde şiddet olayları azalır diye düşünüyorum." dedi.

Uygulama ayrımcılık tartışmasına neden oldu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir