Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye'de 90 Bin Site Yasaklı'

 > 
35PAYLAŞIM

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Profesörü Yaman Akdeniz, ABD Columbia Üniversitesinden gelen 30 kişilik öğrenci grubuna verdiği özel derste, internet yasaklarını anlattı ve “Halihazırda Türkiye’de 90 bin siteye erişim yasağı var” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, ABD Columbia Üniversitesinin “demokrasi” odaklı yaz okulu kapsamında santralistanbul Kampüsünde lisans ve yüksek lisans düzeyinde 30 kişilik öğrenci kafilesini ağırladı.

Program kapsamında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde derslere katılan öğrencilere, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz de “Türkiye’de İnternet Sansürü” başlıklı bir ders verdi.

"Türk interneti de Türk kahvesi gibi"

Öğrencilere, internet yasaklarını örnekler eşliğinde ifade eden Prof. Dr. Yaman Akdeniz, "Türk interneti de Türk kahvesi gibi biraz değişik. Türkiye'deki sansür, ağırlıklı olarak erişim engelleme, filtreleme ve yargılama olacak şekilde uygulanıyor. Buna Türk Kontrol Modeli deniyor. Bu modelde, çeşitli yasalar sebebiyle başta sosyal medya kanalları olmak üzere haber ve medya sitelerine erişim engelleniyor. Erişime kapatılan özellikle sosyal medya kanalları ise kullanıcıları kaybetmemek için yasakları direkt uyguluyor" olacak şekilde açıkladı.

Uygulanan yasaklarla bireysel olarak da mücadele ettiğinin altını önemle çizen ve yasaklara ait çarpıcı rakamlar paylaşan Akdeniz, "Türkiye'de mevcut durumda 90 bin siteye erişim yasağı var. Güncel rakamlara göre Ağustos 2014 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında internet sansürü ile alakalı yaklaşık olarak 3 bin karar verildi. Bu kararlarla 20 bin internet adresi bloke edildi. Kararların 700'ü Twitter, 500'ü Facebook, 200'ü de Youtube ile ilgiliydi" diye belirtti.

3 Bin Sansür Kararının Altına İmza Atıldı

Profesör Akdeniz, uygulanan yasaklara ilişkin çarpıcı rakamlar paylaştı.

  • Türkiye’de halihazırda 90 bin siteye erişim yasağı var.

  • Güncel rakamlara göre ağustos 2014 ile mayıs 2015 tarihleri arasında internet sansürü ile ilgili yaklaşık 3 bin karar verildi. 

  • Verilen kararlarla 20 bin internet adresi bloke edildi.

  • Kararların 700’ü Twitter, 500’ü Facebook, 200’ü de Youtube ile ilgiliydi.

Akdeniz, “Anayasa mahkemesinin Twitter ve Youtube kararlarına rağmen erişim engellemeleri ve sansür artmaya devam etmekte” diye belirtti.

"Dersten sonra ifade özgürlüğünün aslında ne olduğunu tekrar sorguladık."

Derse dahil olan öğrencilerden Columbia Üniversitesi Siyaset Bölümü öğrencisi Hannah, dersin kendi eğitim birikimine çok büyük katkısı olduğunu ortaya koyarak, "Uluslararası arenada hakkında çok fazla şey söylenen bir mevzuda yararlı bilgiler edindik. Gerçekten alanında uzman ve etkin olarak sürecin içerisinde bulunan Yaman Akdeniz'den bu dersi almak zihin açıcıydı" diye belirtti. Bir diğer katılımcı Yaseen ise "Yaman Akdeniz'in verdiği bilgiler çok fazla ilginçti. Dersten akabinde ifade özgürlüğünün aslında ne olduğu, internette nelerin ifade edilmesine izin verilip verilemeyeceği üzerine hepimiz kendimizi sorguladık, bunun üzerine tartışmalar yaptık" olacak şekilde açıkladı.

Evrensel & Ajans 34

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir