Türkiye'de 2018 Yılında Öldürülen Kadınların Katilinin Kim Olduğunu Merak Ediyor musun?

3.3bPAYLAŞIM

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2018 yılında kadınların kimler tarafından öldürüldüğüne dair yayınladığı raporu sizlerle de paylaşmak istedik. 

Buyrun içeriğimize; 

Kadın cinayetleri ne yazık ki Türkiye'nin kanayan yarası. Bununla ilgili birçok araştırma yapılsa da genellikle birçok insan için hiçbir şey ifade etmiyor.

Biz de "Kadınları kimler öldürüyor?" sorusunun cevabını bulacağımız bu araştırmayı göstereceğiz sizlere. Bazıları için çok şey ifade edebilir fakat bazıları için ise hiçbir anlamı olmayabilir.

Olsun, biz yine de bu bilgileri verelim.

Öncelikle öldürülen kadınların %37'sinin katili ne yazık ki tespit edilemiyor. Faili meçhul bir cinayet olarak kalıyor.

%27'si de evli olduğu erkek tarafından,

%13'ü de tanıdık/akrabaları, %5'i sevgilisi tarafından,

Kadınların %4'ü de ayrıldığı sevgilisi ve %4'ü de oğlu tarafından,

%2'si de babası, erkek kardeşi ve imam nikahlı eşi tarafından,

Kadınların %1'i de Özgecan gibi hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürülüyor.

Yani 2018 yılında öldürülen kadınların %39'u en yakınları tarafından, hiç ummadıkları kişilerce katledildi.

Birçok insan bu cinayetleri "aşk ya da namus" cinayeti olarak kategorileştirse de bu doğru bir yaklaşım değil. Bunun adı sadece ve sadece kadın cinayeti!

Platformun yayınladığı araştırmanın görseline de bakabilirsiniz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
su-toprak1

Bence her şey ailede başlıyor ve eğitimle devam ediyor. Bu katillerin yetiştirilme tarzında mutlak bir sorun var. Sonrasında eğitimsizlik de eklenince sonuç bu... Ve en önemlisi de Allah korkusu...

ecegece1

İliklerime kadar nefret doluyum. Ölümden ve ölen kadınlardan bahsederken dahi, gelip burada, yaa nafaka yüzünden, aldattığı için, bıraktığı için, Ya biliyor musunuz? erkekler de ölüyor.'' Pisliği pislikle nenden örtüyosunuz? Erkekler ölmüyor mu dedik? Erkekler ölsün kadınlar yaşasın mı dedik? Durup dururken, bir ruh hastası, size kafayı takmışsa, sonu ölüm. Anlıyor musunuz ölüyoruz ve zerre umrunuzda değil. Adam hala gelmiş, gülen emojiye basmış, gelmiş nafakadan falan bahsetmiş. İnsan ya bu insan, eli kolu bacağı kesiliyor nehire atılıyor İnsan bu arkadaşım. Artık ölüm haberine o kadar alıştırılmışız ki, umursamıyorsunuz dahi. Vicdanınıza değebilmek adına, karınızı kızınızı düşünün diyoruz. O zaman ben öldürürüm o adamı diyorsunuz. Neden? Sadece sizin yakınınızın mı canı var. Bir şey istemiyoruz Allah rızası için, şu ölülerin hatrına gelipte şuraya Para muhabbeti yapmayın ya.

bbbbb

Aslında bu kadınları öldürenler, katillerin katil olmasına zemin hazırlayan ailesi, çevresi, bu tarz şiddet olaylarına sessiz kalanlar, daha önce öldürülen kadınların katillerine gerekli cezayı vermeyen mahkemelerdir.

fenni-sunnetci

her seyin basi egitimsizlik, korkunc cahil bir toplumuz hirsizlik,yolsuzluk,tecavuzculuk,kiskanclik,saldirganlik,yol vermedin cinayetleri,bebe cinayetleri , ahlaksizlik ta dunyada bir numarayiz kadin cinayetlerin de geri mi kalacagiz

jey

Evet bunun nedeni erkek egemen bir toplum. Sokakta ki siddetin de, evde ki siddetin de buyuk bir bolumu erk zihniyetin urunu. Erk zihniyet yalnizca erkekte degil ne yazik ki "benim aslan oglusum vur iki tane agzina sustur" kadinlarin da zihniyeti. Ama sirf bu degil, agresif ve hasta bir toplumumuz var. Her hangi bir haber altinda ki yorumlar da her an öldürmeye hazir ve iskence ile intikam almayi icsellestirmis bireylerden olusan bir topluma dönüstüğümüzü kanitliyor. Asacaksin, keseceksin, yakacaksin, eriteceksin... eline firsat gecipte hakli oldugunu dusundugu herhamgi bir anda da bunu yapiyorlar. Sıkıntı medya mi, sosyal iliskiler mi bilemem ama herkesin bi kendine ceki duzen vermesi gerekiyor.

Görüş Bildir