Görüş Bildir

'Türkiye, Cenevre Toplantısını Boykot Edebilir'

Anasayfa > Gündem

ABD’de yayınlanan Foreign Policy dergisi, Türkiye’nin PYD’nin davet edilmesi halinde BM aracılıyla düzenlenecek Suriye görüşmelerini boykot edebileceğini, ABD’nin ise görüşmelerin iptal edilmesini önlemek amacıyla Türkiye ve Suudi Arabistan’a üst düzey heyetler gönderdiğini yazdı.

Dergide yayınlanan “Türkiye boykotla tehdit ederken ABD  Suriye görüşmelerini kurtarmak için çabaları artırdı” başlıklı makalede, BM’deki bazı diplomatların Türkiye’nin Kürt müzakerecilerin Cenevre’ye katılması halinde Uluslararası Suriye Destek Grubu’ndan çekilebileceklerini BM’ye ilettiğini aktardığı belirtildi.

'Biden ve Kerry, Türkiye ve Suudi Arabistan'ı ikna etmeye çalışacak'

'Biden ve Kerry, Türkiye ve Suudi Arabistan'ı ikna etmeye çalışacak'

Makaleye göre, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye temaslarında yetkililere Kürt partileri katılsa bile Türkiye’nin görüşmelerde yer alması gerektiği mesajı verirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Rusya’nın desteklediği muhaliflerin Cenevre’ye davet edilmesi konusunda Suudi Arabistan’ı ikna etmek için bu ülkeye gitti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Davos'ta yaptığı açıklamada “PYD barış görüşmelerine katılamaz, çünkü Esad rejiminin suç ortağı” demişti.

‘Muhaliflerin listesi netleşmedi'

‘Muhaliflerin listesi netleşmedi'

Zürih’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Kerry, Cenevre’deki görüşmelerin ay sonunda başlaması için gereken çabayı gösterdiklerini belirtmişti.

Foreign Policy’ye konuşan ABD’li bir Dışişleri yetkilisi ise, görüşmeler konusunda henüz nihai bir anlaşma olmadığını, Suriye hükümetiyle masaya oturacak muhaliflerin listesinin Kerry’nin Riyad ziyareti sonrası netleşeceğini söyledi. 

Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
10
4
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
tatlış penguen

bu biden mi bidon mu iyice gıcık olmaya başladım bu keresteye