Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye-AB Müzakerelerinde 33. Fasıl Açıldı

Anasayfa > Gündem

Brüksel'de bugün gerçekleştiren Hükümetlerarası Katılım Konferansı toplantısında 33 numaralı Mali ve Bütçesel Hükümler faslı müzakerelere açıldı. Böylece katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16’ya ulaştı.

Brüksel'de bugün AB ile Türkiye arasındaki üyelik müzakarelerinde 'Mali Bütçe ve Hükümler' başlıklı ilgili 33'üncü fasıl açıldı. 

Yeni fasıl açılması, AB ile Türkiye arasındaki imzalanan mülteci anlaşmasının koşullarından biriydi. Ankara, Yunanistan'dan geri gönderilecek mültecileri kabul etmesi karşılığında üyelik müzakerelerinde yeni bir fasıl açılmasını talep etmişti.

Türkiye adına Çavuşoğlu, Çelik ve Ağbal katıldı

Türkiye adına Çavuşoğlu, Çelik ve Ağbal katıldı
Türkiye adına Çavuşoğlu, Çelik ve Ağbal katıldı

Brüksel'deki AB Konseyi'nde gerçekleştirilecek Hükümetlerarası Katılım Konferansına, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldı. AB adına da AB dönem başkanlığını yürüten Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn katıldı.

Faslın açılmasıyla, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16'ya ulaştı.

33 numaralı 'Mali ve Bütçesel Hükümler' faslı, istatistik, mali kontrol, vergilendirme ve gümrük birliği alanlarıyla ilgili konuları kapsıyor. Ayrıca 33 numaralı faslın dayandığı müktesebat, temel olarak üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklarla ilgili kuralları içeriyor.

Şimdiye kadar 15 fasıl açılmıştı

Şimdiye kadar 15 fasıl açılmıştı

AB ile Türkiye arasında 2005 yılından beri devam eden AB'ye katılım müzakerelerinde 35 müzakere başlığından 15'i şimdiye kadar açılmış durumda. Taraflar arasındaki müzakerelerde iki yıldır hiçbir başlık açılmamıştı. 'Ekonomi ve Para Politikaları' başlıklı 17'inci fasılla ilgili görüşmeler de halen devam ediyor.

AA ve Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
11
4
3
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
uçi mamadi

Adamlar bzle Daşşak geçiyor ! A.B'ye neden alsınlar ki cahil bir ülkeyi !!! Bilim ne diye sorsan &70 i cevap veremez..

jasebon

Aynen polonya, ukranya, yunanistan gibi ülkeler çok über ülkeler hatta varya ukranyada idam cezasıda falanda yok o kadar medeniler. Hatta yunanistan ve İspan... Devamını Gör

birkaleci

Hala mı bu mevzu aq? :(