Görüş Bildir
Haberler
TÜRKÇİMENTO'dan İnşaatçılara Çağrı: 'Daire Fiyatında Yüzde 50 İndirim Yapsın, Çimentolarını Bedava Vereceğiz'

TÜRKÇİMENTO'dan İnşaatçılara Çağrı: 'Daire Fiyatında Yüzde 50 İndirim Yapsın, Çimentolarını Bedava Vereceğiz'

Batuhan
16.09.2021 - 13:50

İnşaat firmaları ile çimento üreticileri arasında yaşanan gerginlik sürüyor. 'Dünyadaki en ucuz çimento Türkiye’de' diyen TÜRKÇİMENTO, 'Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürürse çimentoyu bedava veririz” açıklamasını yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Son dönemde artan enerji ve hammadde fiyatları çok sayıda sektördeki üretim süreçlerini zorluyor. TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “150 metrekare bir evde çimento maliyeti yüzde 3. Biz, tonu 35 dolara dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Bize en yakın, 70 dolarla Çin satıyor. İç pazara maliyetin altında satıyoruz. Çok üstümüze geliyorlar. İnşaatta diğer maliyetler içerisinde en az çimentonun fiyatı arttı. İhracat kısıtlaması gündemde. Biz artık fabrikaları devretmeye hazırız. İnşaatçılar daire fiyatında yüzde 50 indirim yapsın söz veriyoruz çimentolarını bedava vereceğiz” diye konuştu.

'Kısıtlama sektörü bitirir'

'Kısıtlama sektörü bitirir'

Gaziantep’te düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nda konuşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Bu süreçte çimento ihracatının durdurulması konusu gündeme geliyor ama bu tüm sektörün sonunu getirir. Üretim fazlası olan bir sektörüz. İç pazarın tüketimi belli. Kimse bu maliyetin altından kalkamaz. Fabrikaların bazılarını durdurmak zorunda kaldık. Böyle giderse diğerleri de duracak” diye konuştu.

Artan maliyetlerle üretim yapmanın zorlaştığını aktaran Yücelik, “Sektörün yüzde 94’ünü temsil ediyoruz. Fabrikalarda 17 bin 200 işçi çalışıyor. 115 milyon tonluk toplam kapasitemiz var. 27 firma 76 tesis ile üretim yapıyor. İhracatta dünya ikincisiyiz. 1.1 milyar dolarlık yıllık ihracatımız gerçekleşti. Ancak ayakta kalmakta zorlanıyoruz. Bizim devletten aldığımız fiyata tüm tesisleri devretmeye hazırız. İsteyen inşaatçıya da devrederiz” ifadelerini kullandı.

'İşte maliyet hesabı'

'İşte maliyet hesabı'

Çimentoda en büyük maliyetin enerji olduğunu ve bu kalemin her gün zamlandığını söyleyen Yücelik, “İnsanlar, “Kayadan çimento yapıyorsunuz. Hangi maliyetiniz yüksek?” diyor. Bir ton çimentonun içinde 207 lira kömür, 86 lira elektrik maliyeti var. Torba kağıdını Euro ile alıyoruz. Kağıt, hammadde ve işçilik 106 lira. KDV hariç bir ton çimentonun banttan çıkış fiyatı 340 lira. Bizim bunu 500 liradan aşağı satmamamız lazım” diye konuştu.

Türkiye’de çimentoyu 35 dolara sattıklarını belirten Yücelik, “Dünyada bizden sonra en ucuza satan ülke Çin ve 70 dolara satıyorlar. Diğer pazarlar ortalama 100 dolar. Üstelik biz sürekli zamlanan elektriği günlük ödüyoruz. Sonra iç pazarda 90 gün vade ile satış yapıyoruz. İhracatı dolarla yaptığımız için iç pazara bu kadar ucuza hatta zararına satabiliyoruz. Aradaki farkı öyle kapatıyoruz. İhracatımızın durması geri gelmeyecek kayıplar doğurur” şeklinde konuştu.

'Masrafları ben karşılayacağım'

'Masrafları ben karşılayacağım'

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu da, “150 metrekare bir dairede temeli, bahçesi dahil 70 metreküp beton harcanıyor. Yani 21 liralık. Burada çimentonun payı 7-9 bin lira. İnşaatçılar daire fiyatında yüzde 50 indirim yapsın söz veriyoruz çimentolarını bedava vereceğiz. Bizden daha ucuza bulup getiren varsa nakliyesi da dahil her şeyini ben karşılayacağım” diye konuştu.

“Büyük fiyat baskılamasına maruz kaldığımız dönemlerde dahi ülkemize katma değer yaratacak çalışmalara imza atmaktan geri durmadık” diyen Fatih Yücelik, “Üretimimizin yüzde 80’ini iç piyasaya sağlıyoruz. Bizi bıraksalar Türkiye’yi çimentoya boğarız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
3
2
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
KucukEniste

Helal olsun kusura bakmasın kımse Istanbul'da hem satılık hem de kıralık evde tecavuz var ... ıyıce kantarın topuzu kacmıs durumda ... Bısey olmaz bunlara me... Devamını Gör

o yorum yapılacak

Kim ne hlat ediyorsa ortalığa dökülsün artık bu fahiş fiyatların sebebi kim yiyenler kim ortalığa saçılsın! Görelim yıllardır kimler kazıklıyor milleti.

Vedat Kaplan

reste rest lan