Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkçe ile Bal Gibi Felsefe Yapılabileceğini Gösteren 20 Recep Tayyip Erdoğan Sözü

 > 
779PAYLAŞIM

Kim demiş Türkçe ile felsefe yapılmaz diye? Türkçe yetersiz bir dil, Osmanlıca lazım bize diye? İşte size Türkçe ile felsefenin dikenli yollarında Recep Tayyip Erdoğan rehberliğinde kısa bir tur.

1. Önemli olan boy değildir, soydur önemli olan soy.

Enfes bir gönderme, resmen felsefenin içinde gezdirilmiş. Boyum uzun ama önemli olan o değil, soyuma baktın mı? temalı bir çakma, kendi soyundan çok karşıdakinin soyuna dokunarak bünyeleri titretiyor resmen.

2. Facebook filan falan yahu bunlar çirkin teknoloji.

Günümüzde  yaşanan sosyal medya bağımlılığını bu kadar yalın, bu kadar etkili ve bu kadar halk dili ile anlatmak kime nasip olmuş acaba? Felsefenin ensesinden öpülmüş.

3. Alkolünü al evinde iç / Alkol içmeyin üzüm yiyin.

Birbiri ile alakalı iki muhteşem söz. Önce diyor ki alkol içeceksen git evinde iç diyerek ailenin önemini, yuvanın güzelliğini vurguluyor. Daha sonra alkol yerine üzüm koyarak sağlıklı beslenmenin altını çiziyor. Michelle Obama turp övünce oluyor da Tayyip Erdoğan üzüm övünce neden olmuyor? Felsefe ile dans etmiş burada.

4. İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasa sizin için neden reddedilmesi gerekiyor.

Burada maneviyatın uhreviliğini, içinde biriktirdiği kin ile harmanlamış ve bize ders vermiş ama almasını bilene. Aslında maneviyat ile kin bir arada olmaz demek istiyor ama kimse anlamamış. Felsefenin canına ot tıkamış.

5. İçki içen herkes alkoliktir.

Aynı derede iki kere yıkanılmaz lafı felsefi olacak, bu güzide laf safsata olacak hadi oradan be! Bildiğin felsefeye damardan girilmiş.

6. Kız-erkek öğrenci aynı evde kalamaz / Biz kimsenin yaşam tarzına karışmıyoruz

Yine farklı zamanlarda hemen hemen benzer konu hakkında sarf edilmiş iki farklı söz. Bize ikiyüzlülüğün, ne konuştuğunu bilmemenin nelere yol açabileceğini kanırta kanırta gösteriyor. Felsefe ile sevişilmiş burada.

7. Bu işin fıtratında bu var.

Yaradılışa selam çakmak dediğin işte budur. Felsefenin en karanlık mağaralarında dolaştıran, hayatı sorgulatan leziz bir söz.

8. Değerli vatandaşlarım biliyorsunuz bunlar Zerdüşt!

Her inanca saygımız var demenin, ters psikoloji uygulaması. Bu lafı Zerdüştlere hakaret olarak alanlar Aristo, Platon, Zizek bilmeyenlerdir.

9. Askerlik herhalde yan gelip yatma yeri değildir!

Birbirine zıt iki kavramdan istifade ederek, kelimelerin kökenleri üzerinde mesleki tartışmalar yürütmek... Aristo görse ağlardı.

10. Hem laik, hem Müslüman olunmaz. Ya Müslüman olacaksın, ya laik. İkisi bir arada olunca ters mıknatıslanma yapar. Mümkün değil, ikisi bir arada olamaz.

Felsefenin tanımını yaparken örnek bir ifade vermek gerekse, bundan daha güzeli olabilir mi? Kavramlar, kelime seçimleri mimikler ile birleştiğinde felsefenin temellerini sallayan bu söz çıkıyor karşımıza?

11. Demokrasi bir tramvaydır, gideceğiniz yere kadar gider orada inersiniz.

Şu sembolizm kullanımına şapka çıkarır mıyız lütfen? Lütfen!

12. Oku, düşün, uygula, neticelendir.

Okulların duvarlarına, devlet dairelerine, evlerde camlara yazılacak bir yazı. Felsefeyi 4 kelimeye indirgemenin benzersiz yolu.

13. Mahkemenin baş örtüsü ilgili söz söyleme hakkı yoktur. Söz söyleme hakkı din ulemasınındır.

Devlet yönetimine felsefi bir bakış açısı getirin deseler bundan daha iyisini yapan çıkar mıydı acaba?

14. Ben alevilerin neden başbakanı olayım ki; bir sebep mi var?

Sorgulama, düşünme, alt katlara inme... Ne ararsanız var bu ifadede. Şaşırma ifadesine dikkat? Bir sebep mi var? Tek başına bu ifade bile hayatı sorgulamaya yeterli değil mi?

15. Dindar değil de tinerci mi olsunlar?

Birbirinden farklı iki kavram nasıl aynı potada eritilir, kavramlar arasına çekilecek çizginin kalınlığı ne olmalıdır ve daha bir sürü şey bu ifadede kimlik bulmuş.

16. Her kürtaj bir Uludere'dir.

Bu ifade bizim felsefe, sorgulama, sembolizm, vb. bilgi sınırlarımızın ötesinde, üst bir akla hitap ediyor. Affınıza sığınarak herkesin anladığı kendine diyoruz.

17. Hayır diyen darbecidir.

2010 Referandumu öncesinde sarf edilmiş bir söz. Tüm kampanyayı sadece bu sözü söyleyerek yürütselerdi o referandumda %95 evet çıkardı. Gizli göndermeleri, subliminali gıdıklayan fonetiği, vurgusu ile harikulade bir ifade.

18. Bitaraf olan bertaraf olur.

Derdini, niyetini, meramını bu kadar güzel açıklayabilmek her insan evladına nasip olmaz.

19. Sen bu ülkenin Başbakanı'na "yuh" çekersen tokadı yersin / Niye kaçıyorsun ulan İsrail dölü?

Aynı yerde, farklı zaman dilimlerinde sarf edilmiş iki söz ve saygı, edep, ahlak, uluslararası ilişkiler, vb. konularda görüş bildiren, felsefenin damarlarında dolaşan ifadeler.

20. Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum. Onun için fırsat eşitliği demeyi tercih ediyorum.

İşte bu be! Anlayan anladı.

Bonus - Bizim değerlerimizde yol engel tanımaz. Önünde cami bile olsa eğer yol oradan geçecekse, biz o camiyi yıkarız, gideriz o camiyi başka bir yerde inşa ederiz.

Önünde saygı ile eğiliyor, Türkçenin felsefe için gayet de uygun bir dil olduğunu gösterdiği için cumhurbaşkanımızın önünde saygı ile eğiliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
albus

Yalnız bi'taraf olan bertaraf olur sözü Cemil Meriç'e aittir. Editörümüzün dikkatine. Tayyibi eleştirirsin yerin dibine de sokarsında, Cemil Meriç için bu mantaliteyi uygulamak yürek ister..

tolstoy

öz türkçe adı altında türkçenin zenginliğini emdiler kendilerince güya arapça ve farsça kökenli kelimeleri kullanımdan kaldırmaya çalıştılar ve geldiğimiz nokta işte bu. tamamen fakir, kelime haznesi dar bir dil.. bu dille konuşabildiğimize şükredelim bırak felsefe yapmayı

sakir-aga

Fotoğraf ve madde açıklamalarının uyumu 10 numara olmuş, editörü bu açıdan tebrik ederim. Bu adamın yaşadığımız ülkenin yöneticisi olması sebebiyle bütün dünyada dalga konusu olmaktan ayrı, maddelerde sıralanan rezil açıklamalarına karşın kendisinden desteklerini esirgemeyen dalkavuklarından ayrı utanıyorum.

sessizlikaskina

"Hem laik, hem Müslüman olunmaz. Ya Müslüman olacaksın, ya laik. İkisi bir arada olunca ters mıknatıslanma yapar. Mümkün değil, ikisi bir arada olamaz."

leqendcg

Tamam sen sözde müslümanlığını seç ve bir an önce İran'a git.O zaman anlarsın Cumhuriyetin kıymetini.Bak M.AKİF ERSOY ne demiş ; ...Mısır'da 11 yıl kaldım fakat 11 saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana halisane bir fikrimi söyleyeyim mi? İnsanlık da Türkiye'de, milliyetçilik de Türkiye'de, müslümanlık da Türkiye'de, hürriyetçilik de Türkiye'de. Eğer varsa, Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemâl'e versin."

sessizlikaskina

O söz yalan :) M. Akif öyle bir söz söylememiş. :) Ayrıca ben niye İrana gidiyim? Ben memleketimden memnunum. Napıyım acemlerin içinde. :) Ben olsa olsa Azerbaycana giderim. Kardeşlerim onlar.

omercetin

Lan abidin sen harbiden neye gönül verdiğini bilmiyorsun! Azeriler bizim Türk kardeşlerimiz senin zındık fırça bıyık Türk'ü ve Türkçe'yi yok etmeye çalışıyor yanlış adamlara biat ediyorsun hala uyanamamışsın!!

sessizlikaskina

Ömer bu ne nefret, fırça bıyık dediğin adam Türkiyeyi kalkındırdı.

omercetin

Ey ekonomi bilmez abidin merkez bankasına devamlı baskı yapıp faizlerle oynamakla ancak bir süre idare edersin. Sen şimdi izle 2015'te halı altına süpürülen akpkknın çöplerini!

sessizlikaskina

Merkez bankasından banane. Dünya kadar yol yaptı, hastane yaptı, havaalanı, hızlı tren vs yaptı. Senin partin PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR, TERÖRİSTBAŞI diyene kadar atı alan üsküdarı geçti. Bu hizmetleri görmemek için ya kör ya da ahmak olmak lazım.

omercetin

Merkez bankasından bana ne diyerek zekanı,kültürünü eğitim seviyeni gösterdin abidin haydi şimdi BSG....

sessizlikaskina

Ömer benim öz amcam Merkez Bankasında Müfettişlik yaptı. Türkiyede parayı basan ve tüdavüle sokan MERKEZin orası olduğunu biliyorum. Ama sen çok bağnazsın.

sessizlikaskina

Zeki olduğumu iddia etmem hiçbir zaman. Kültürlülük seviyesini Merkez Bankası mı ölçüyor? Eğitim Fakültesi İng. Öğretmenliği okuyorum.

omercetin

AHAHAH la oğlum yürü git çoluk çocukla uğraştırma beni haydi eğitimli cahil haydi. Merkez bankasından bana ne diyen öğretmen seni. Bu sana son cevabım; Cahil ile etme sohbet fıttırırsın, Cam ile etme taharret yırttırırsın.

sessizlikaskina

Cahil ile etme sohbet fıttırırsın, Cam ile etme taharret yırttırırsın. DOĞRU SÖYLÜYORSUN.

omercetin

Merkez bankası ile ekonomiyi ilişkilendiremeyenle etme sohbet diyelim de teşbih sanatı yaptığımı anla cühela...

omercetin

Ooooo 2. kıl da geldi aleyküm selam bilader.... Osman çift kişilikli ondan cühela dedim bir yazısında Türk'leri diğer yazısında Türk'e karşı olan akpkk'yı savunuyor sevgili kıl kardeşim. İmf'ye borç sıfırlandı demek ciddi anlamda sizin için üzülüyorum pek muhterem kıl kardeşlerim cari açık var bilir misin?Rıza'nın soktuğu kara para aklama yöntemleri var bilir misin? Rant için satılan ormanlar,1 e mal edecekken 10'a mal edilip cebe indirilen mangırlar var bilir misin kıl kardeş? Koç'un önünü mü kesti kıl kardeş e şimdi ne bok yemeye methiyeler düzüyor koç adına kıl kardeş? Mesele koç,chp,mhp değil kıl kardeş mesele vatan!!! Satılan kurumlar,peşkeş çekilen araziler mesele kıl kardeş ama senin bunu görecek durumun yok! Parmağına takmış sizi oynatıyor fırça kardeş.Açılım açılım diye saçtılar vatanın her bir yanını sen hala "gizidi tiş ittiler imini kiyim " diye ergen ergen ortalarda geziyorsun.Aş kıl kardeş bunları adam ortaya bir düşman yaratıp arka planda satıyor vatan topraklarını!

sessizlikaskina

Ömer geç bunları, daha iyi argümanlarla gel. AK Parti TÜRK'e değil kafataşçılığa, ırkçılığa hatta senin gibi "milliyetçiliğe" karşıdır. Sebebini boşver. Anlamazsın. Ekonomi eksiğiyle artısıyla devam ediyor. Önemli olan borç değil parayı döndürebilmek. Sen kimi başbakan olarak seçeceksin söyle bir önce.

omercetin

Bak hala saçmalamaya devam lan abidin!! İranlı'ya acemlerin arasında ne işim var diyen sen değil misin lan! Irkçı,faşist olan sizler pkknın koynundan çıkmıyorsunuz! Benim ne zaman faşistliğimi gördün lan abidin?!? Sen gibi akpkknın her karşısına çıkana gezici chpli demiyoruz asıl senin yaptığın faşistlik te bunu senin nato mermer anlamaz! Sen hangi ülkenin iletişim ağlarını bir başkasına sattığını gördün 3.dünya ülkeleri hariç? Bu mudur ulan ekonomiyi yönetmek? Senin fırça bıyıklı pkklılarına oy vermeyeceğim! Zaten seçimlerin suyu çıkmış durumda her seçimde çalınan oylar fazladan atılan oylar gırla! Hadi bilader bu iş ciddiye binmeden sen uza....

sessizlikaskina

Ha ha seçimlerin suyu çıkmışmış. Oy alamayanların avuntusu böyle oluyor heralde.

omercetin

Aç şimdi ellerini başla duaya "Allah'ım hırsızın,vatan hainlerinin peşinden gitmeme izin verme.Bana doğru yolu göster." senin için tek umut dua haydi bak dalgana....

sessizlikaskina

Sen oyalan onlarla her partinin kendi görevlisi var. Hile yapmak öyle kolay değil. CHP, MHP, BDP'nin üyeleriyle beraber sayılıyor oylar. Bence sen dua etmelisin milliyetçilik yüzünden bırak başka ırktan müslümanları, kendi ırkından olan müslümanlara bile hakaret ediyorsun. Kimin takva sahibiyse o üstündür. Şeytan da Allaha inanıyordu. Ama kibri yüzünden cennetten kovuldu.

omercetin

He la he kızılcahamamlı Osman he ! Ne zaman hangi müslümana hakaret etmişim !! Kendinden bahsediyorsan senle ben aynı dinde olamayız kızılcahamamlı osman. Haydi aç ellerini başla duaya yeter biat ettiğin hırsızlara osman!

ozcansvnc

Kardeşim öncelikle seni tebrik ediyorum.Resmen sınırları zorlayıp bişeyler anlatmaya çalışmışsın ama zorlama olmuyo denedim çok denedim.Tıpkı 10 sn lik bant kaydı gibiler sen 2 saat konuşuyosun onlarsana aynı şeyleri 2 saat tekrarlıyolar.Ama azmini taktir ettim adamsın.

ozcansvnc

Ömer kardeşim adamsın.

omercetin

Olmuyor kardeşim düzgünce anlatmak istiyorum sinirlenmeden sakince ama yok ne zaman sıkışsalar cehape,gezi,israil başka bir halt bildikleri yok.

ozcansvnc

Biliyorum moruk ama çabanı gerçekten taktir ettim...Saygılar

sessizlikaskina

Siktirin gidin amk, CHPyi de gördük MHPyi de. Neye oy verirseniz verin. Ömer müslümanım deyip DHKPCyi destekleyen CHP'yi yalasın, ben hükümetin arkasında dururum. Yalakalık yapıyorsun diyorsunuz ya yalakalık para karşılığı olur. Menfaat karşılığı olur. Benim kişisel bir çıkarım yok. Siyasetçi halka hizmet etsin diye seçilir. Öyle o koltukta kös kös otursun diye değil. Tayyip Erdoğan gecesini gündüzüne katıp durmadan çalışıyor. Açılıştan açılışa koşuyor. Siz ekmeği yani hizmeti görmeyenlerdensiniz. NANKÖRSÜNÜZ. Nan=Ekmek demek. Hakaret etmeye, kibirlik taslamaya devam edin, hakkımı ötelerde alırım. Ömer ve Özcan.

ozcansvnc

Kardeşim CHP,de AKP,de MHP,de aynı bok benim savunduğum değerler parti değerleri değil insanlık değerleri kişisel çıkarın yok git para al moruk bu benim sorunum değil gidersen paranı verir onlar rahat ol o konuda siyasetçi halka hizmet etsin diye seçilir erdoğan gece gündüz çalışıyor evet moruk haklısın çok güzel çalışıyor 1 yapıyo 10 götürüyo ama siz sadece 1 i görüyosunuz sana desemki bak adam Dış Borcu katladı Bütün kardeş ülkelerimizle sorunlarımız var.Adam zengin oldu. Dersin bana ama yol yaptı ama marmaray yaptı ama köprü yaptı yaptı kardeşim yapmadımı dedik paravan şirketlerle yaptı iyi kardeşim inanmaya devam et ben nankör değilim nankör ATATÜRK'ün kurduğu devlette ATATÜRK'e sövmektir...Şimdi kardeşim git inanmak istediğin değere inan ben bu yazının altına artık bişey yazmıcam hadi değerlerinle mutluluklar...

sessizlikaskina

Sen yazma ama cevap vereceğim. DIŞ BORÇ ARTTI evet. Tüm rakamları okudum. Ama sen ABD'nin vs dış borcunu görsen, iflas etti sanırsın. Dünyada bizden dış borcu yüksek 15-20 ülke var. Onlar da gelişmiş ülkeler. Dış borç elbette iyi değildir ama ben karnım aç, sefalet içinde yaşayacağıma lüks içinde yaşar borçla çarkı döndürürüm daha iyi. KARDEŞ ÜLKELERLE SORUN? Kaç kişiye yazdım ama anlamıyorsunuz. SURİYE ve MISIR iç işlerinde karışık. Biz oradaki ÇOĞUNLUK olan fakir Sünni halkın rahata kavuşmasını arzuluyoruz. O yüzden Suriyede ÖZGÜR SURİYE ORDUSU desteklendi. Ama İran ve Rusya destekli bebek katili şerefsiz Esed bir türlü inmedi. Suriye karıştı. Türkiye maalesef masadan mağlup ayrıldı. Ama o herif önünde sonunda oradan gidecek. IŞİD belası yok olacak. O zaman Araplar kardeşlerimizi öz memleketlerine gönderebileceğiz.

sessizlikaskina

Arap baharını biliyorsun. Diktatörler devrildi. MISIR da devrimi yaşandığı ülkelerden birisi. Temmuz 2012'de apılan demokratik seçimler sonucu Mursi kazanmıştı. Ama 1 yıl sonra asker ona darbe yaptı. Mursi yanlısı RABİA işareti yaparak direnen halkı katletti. Tayyip Erdoğan da o darbeyi gerçekleştiren emperyalist güçlerin maşası Abdülfettah el Sisi ile diplomatik ilişkileri dondurdu. Bu tavır insaniydi. Haklıydı...

sessizlikaskina

Gelelim ATATÜRK'e. Evet sevmiyorum onu. Nankör diyeceksin. Küfredeceksin felan. Ama Kurtuluş Savaşında onunla beraber çarpışan KAZIM KARABEKİR, FEVZİ ÇAKMAK, RAUF ORBAY, REFET BELE, ALİ FUAT CEBESOY ve daha adı tarihin tozlu raflarına gömülmüş pek çok kahramanımız da var. Mustafa Kemal iyi bir askerdi. Ama kesinlikle kültür celladıydı. Hatta diktatördü. Tek parti Cumhuriyet dönemini iyi oku. KAZIM KARABEKİR ve diğer komutanların Lozandan sonra neden Mustafa Kemal ile yollarını ayırdığını iyi oku.

sessizlikaskina

Ben İslamcı biriyim. Ak Parti bile "laik" düzenin bir partisi ama hiç değilse muhafazakar diye ve hizmet ediyor diye oy veriyorum. Diyeceklerim bu kadar.

inciswf

yeter şu adamı eleştirdiğin birazda dünyadaki zulmu haksızlığı yaz paylaş galeri bu adamla doluyu

Görüş Bildir