Türk Sinemasında Ballı Kaymak Gibi Olmuş 12 Yönetmen ve Favori Oyuncuları

-

Sinema bizim için vazgeçilmez bir sanat. Özellikle Türk Sineması, hakkında sayfalarca yazı yazılması gereken muazzam bir oluşum. Biz şimdi sadece onun bir bölümünü ele alalım dedik. Dünya sinemasında olduğu gibi Türk Sinemasında da yönetmenlerin vazgeçemediği oyuncular var. Bunlardan bazılarını ise şöyle bir aklımızdan geçirelim dedik.

1. Müjde Ar (Atıf Yılmaz)

Atıf Yılmaz'ın favori oyuncusu aslında Türkan Şoray olarak bilinir. Ancak Müjde Ar ile çektiği filmler, 80 dönemine damga vuran ve yönetmenin belki de en yüksek noktaya çıktığı filmlerdi. Müjde Ar'ın bir şehvet objesinden uzak, toplumdaki herhangi bir kadın olarak oynadığı rolleri unutmak mümkün değil. Türk sinemasının belki de en uyumlu yönetmen-oyuncusu diyebiliriz bu ikili için.

2. Şener Şen (Yavuz Turgul)

1986 yılında "Muhsin Bey" ile başlayan yönetmen ve oyuncu ilişkisi onlarınki. Fakat birlikte çalışmaları ve dostlukları çok daha eski. Muhsin Bey filminden sonra da Şener Şen'i neredeyse başka yönetmenlerin filminde göremedik. Zaten Yavuz Turgulsuz Şener Şen, Şener Şensiz de Yavuz Turgul düşünülemez.

3. Şerif Sezer (Çağan Irmak)

Çağan Irmak'ın filmlerinde oynatmaktan vazgeçemediği birçok oyuncu var aslında. Fikret Kuşkan, Hümeyra, Çetin Tekindor bu isimlerin en başında geliyor. Ancak Şerif Sezer sayı farkı ile tüm bu isimlerin önüne geçmeyi başaran bir oyuncu. Çağan Irmak'ın toplam 6 yapımında rol aldı.

4. Serra Yılmaz (Ferzan Özpetek)

Serra Yılmaz ve Ferzan Özpetek yönetmen ve oyuncu ilişkisinin dışında çok yakın dostlar. İstanbul'da yaşayan Serra Yılmaz, vaktinin çoğunu da İtalya'da geçiriyor. Bir Ferzan Özpetek filmi gördüyseniz orada mutlaka Serra Yılmaz da vardır.

5. Kenan İmirzalıoğlu (Uğur Yücel)

Alacakaranlık ile başlayan bu birliktelik, Uğur Yücel'in yönetmenliğini yaptığı diğer projelerde de devam etti. Çok da güzel oldu açıkçası.

6. Fatma Girik (Memduh Ün)

Fatma Girik, 1960 yılında "Ölüm Peşimizde" adlı film sayesinde Memdun Ün ile tanıştı. Ve Memduh Ün'ün ölümüne kadar da hiç ayrılmadılar. Yönetmenin güçlü, maskülen kadın rolleri için vazgeçilmezi daima hayat arkadaşı Fatma Girik oldu.

7. Erkan Can (Serdar Akar)

Bu ikili hayatımıza "Gemide" gibi bir baş yapıtı kattı. O günden sonra da bu birlikteliğin ne büyük harikalar yarattığını fark etmiş olmalılar ki birçok proje daha yaptılar. Daha da yaparlar inşallah...

8. Birol Ünel (Fatih Akın)

Fatih Akın'ın vazgeçemediği oyuncusu ise Birol Ünel. Hatta Birol Ünel'in eşi İdil Ünel de bu ekibin ayrılmaz bir parçası ama Birol Ünel'i Fatih Akın filmlerinde daha sık gördüğümüzü söyleyebiliriz.

9. Kemal Sunal (Natuk Baytan)

1970'li yıllarda Arzu Film ile sayısız film çeken Kemal Sunal, 1976 yılında yönetmen Natuk Baytan ile çalışmaya başladı. O döneme kadar Baytan da Cüneyt Arkın ile tarihi aksiyon filmleri çekiyordu. 76'dan sonra Sahte Kabadayı, Sakar Şakir, Korkusuz Korkak gibi filmler arka arkaya gelmeye başladı.

10. Macit Koper (Ömer Kavur)

Macit Koper, Türk Sineması'nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından bir tanesi şüphesiz. Ömer Kavur ise yönetmenlik alanında bir ekol. Bu muhteşem ikili Anayurt Oteli gibi muhteşem bir eseri seyretmemizi sağladılar. Bunun dışında Gece Yolculuğu, Akrebin Yolculuğu ve Karşılaşma filmleri de var.

11. Ercan Kesal (Nuri Bilge Ceylan)

Nuri Bilge Ceylan'ın, oyuncu golü diyebiliriz onun için. Canlandırdığı tüm karakterleri adeta kendisi gibi oynuyor. Belki de Nuri Bilge Ceylan ile senaryoları birlikte yazdıkları için olabilir. Onun "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmindeki muhtar rolü, gerçekten tarihe geçmesi gereken bir performanstı.

12. Başak Köklükaya (Zeki Demirkubuz)

Zeki Demirkubuz'un vazgeçemediği kadın oyuncu Başak Köklükaya. Birbirlerini çok iyi tamamlayan bu ikili için biz de ne söylesek az. Bazı oyuncular sanki bazı yönetmenler için oyuncu olmuş, bazı yönetmenler de gerçekten bazı oyuncularla devleşmiş gibi.

Bonus: Mahsun Kırmızıgül (Mahsun Kırmızıgül)

Yönetmenlik mecrasında da oldukça başarılı işler üreten Mahsun Kırmızıgül, ardı ardına çektiği filmlerle adından söz ettiriyor. Onun filmlerinde kendisinden başka sürekli görmeye alışkın olduğumuz bir oyuncu yok.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haluk-kukul

turk sınemasında yuzyıl ıcınde uc buyukler vardır.kadınlar lıgınde fatma gırık turkan soray hulya kocyıgıt tır...erkeklerde ayhan ısık yılmaz guney cuneyt arkın kadır ınanır ve tarık akan bes buyukler..

haluk-kukul

burda en dogru olan fatma gırık memduh un dur...sayısız fılm cevırdıler.fatma gırık sınemanın en yeteneklı kadın starı dır..guzellıgı muhtesem dır...

memonemo

Sahi Başak Köklükaya nerelerde ya? Müthiş bir oyuncu.

pineola

Bonusa çok güldüm :D :D :D

Gizli Kullanıcı

:) çok saçma olmuş :)

Görüş Bildir