Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Fotoğrafçıdan İlgi Çekici Bir Çalışma: Yüzümüzün Sağı ve Solu Aynı mıdır?

 > 
35bPAYLAŞIM

Fotoğrafçı Eray Eren, insan yüzünün simetrik olmadığının değerlendirmesini yapmak için Asimetri adını verdiği bu çalışmaya imza atmış. Bildiğiniz gibi simetri, bir bütünün ortasından geçen sanal bir düzleme göre sağ ve sol parçalarının aynı olması olarak adlandırılabilir. İskelet sisteminde gözlemlenen asimetrik yapılanma gerek mekanik gerekse genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fotoğrafçı bu çalışmasında, modellerin cepheden çekilen fotoğraflarını orta noktasından ayırarak her bir parçayı ayna görüntüsüyle tamamlamış ve insanların yüzlerinin sağ-sol taraflarının birbirinden farklı olduğunun değerlendirmesini yapmayı amaçlamış ve daha doğal bir sonuç elde etmek için fotoğraflara hiçbir müdahalede bulunmadan siyah beyaz olarak bizlere sunmuş. Eray Eren; 'Yüzümüz birden fazla özelliğe sahiptir, mükemmel simetri güzelliğin temel bir özelliği değildir.' diyor...

Kaynak: http://erayeren.tumblr.com/

1.

Solda gördüğünüz fotoğraflar kişilerin bütün hali, yani orijinal halleri.

Ortada gördüğünüz fotoğraflar ise kişilerin orijinal fotoğraflarının (soldaki) sanal bir düzlemle ikiye bölünen ve ayna görüntüleriyle bire bir tamamlanan sol parçası.

Sağda gördüğünüz fotoğraflar ise kişilerin orijinal fotoğraflarının yine sanal bir düzlemle ikiye bölünen ve ayna görüntüleriyle bire bir tamamlanan sağ parçası.

Özetle; kendinize uyarlarsanız, en baştaki fotoğraf sizin orijinal görüntünüz, ortadaki fotoğraf orijinal görüntünüzün sol kısmı, sağdaki fotoğraf ise orijinal görüntünüzün sağ kısmı...

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-c.-berkant

Resimlerin sağdaki kısımlarında fotoğrafçı arkadaşın hatalı çekim yaptığını gören bir tek ben miyim? Ne kaş ayrımına dikkat etmiş ne en oranına. Sağdaki yüzlerde iki görüntü birbirine fazla yakın. Ayrıca bunu denemeye gerek yoktu zaten hazır denenmişleri vardı ben çocuk dergilerinde bile böyle şeyler gördüm Allahım ne cahil bir toplum olduk çıktık ya.

dedittiremez-miyim

3 AYNALI KALEYDOSKOP YAPIMI: Camcıdan 3 tane (15cm x 5 cm) dikdörtgen ayna kestirin. Aynaların yansıtıcı yüzleri içe bakacak şekilde ve kenarları 5 cm, yüksekliği 15 cm olan üçgen prizması oluşturacak şekilde bantlayarak sabitleyin. İçine ışık girmemesi için, 15cm'lik kenarlara, dıştan siyah bant yada siyah silikon da çekebilirsiniz. Son olarak prizmanın bir ucuna, bir parça ince aydınger kağıdı ile yapıştırıp kapatıyoruz. İşlem bu kadar basit. KULLANIMI: Prizmanın aydıngerli tarafına dışarıdan bir vesikalık fotoğraf koyarak ışığa doğru bakılacak. Yada prizma içine, bir tutam renkli çiçek yaprakları atarak da bakılabilir. Güle güle kullanın.

dedittiremez-miyim

Bu yeni bir keşif değil ki, çoktan beridir bilinen bir şey. İlkokula giderken (30 yıl önce), basit bir KALEYDOSKOP yardımı ile fotoğrafları ışığa tutarak yada içine başka renkli ıvır zıvır doldurarak bakardık. Aynı şeyi, bir ayna ile yardımı ile arkadaşınıza bakarak yapabilirsiniz... 7 numara sağdaki resimde daha yakışıklı görünüyor. 10 numara, ortadaki resimde sanki boynuzlar çıkmış.

dedittiremez-miyim

Arkadaşının burnunun ucuna bir aynanın kenarını dayayıp, karşısından biraz sol-sağ yaparak bakacaksın. Yani; ayna yüzüyle 90 derecelik bir açı yapacak şekilde (yüzüyle) "T" harfi oluşturacak şekilde duracak.

dedittiremez-miyim

Azıcık çalıştır saksıyı. Bir ayna ve ve fotoğraf makinesiyle aynı fotoğraflardan, çekebilirsin. "Photoshop" kullanmana da gerek yok.

dedittiremez-miyim

Ya da şöyle anlatayım. 2 kişisiniz sen ve arkadaşın. Havala asılı şekilde duran bir boy aynası düşün. Bu aynaya karşıdan bakmayacaksınız. İkinizde aynanın yan taraflarına geçtikten sonra, burnunuzu aryanın yan kenarlarına dayayacaksınız. Yani bu durumda, bir gözünüz ayna arka yüzünü, düğer gözünüz aynanın yansıtıcı yüzünü görmüş olacak. (Şimdi ikinizde, aynanın arka tarafına bakan gözlerinizi, elinizle kapatın ) Bu haldeyken arkadaşınla beraber, birbirinizin gözünün içine doğru baktığınızda, birbirinizin gerçek görüntüsü ile aynadan yansıyan simetri görüntüsünü tek bir yüz gibi görürsün. Umarım anlamışsındır.

dedittiremez-miyim

Eh be birader. :) Bir de şöyle anlatayım. Bir kafa heykeli hayal et, bunu tam suratının ortasından boylamasına ikiye böl. Yani yüzünün yarısı bir tarafta, diğeri diğeri tarafta kalacak şekilde. Şimdi bu yarımlardan birisini ayna üzerine koy ve bak. Yarım yüzü tam yüz gibi görürsün. Yada şu bağlantıdaki: ...parlak ışığı bir boy aynası gibi düşün (ayna yandan görünüyor, bu yüzden ince), parlak yüzeyin olduğu tarafa doğru başını biraz eğersen, kadının yüzünün simetrisini aynada görürsün.

dedittiremez-miyim

Galiba konu bir yerde dağıldı. Benim demek istediğim şu ki; Yukarıdaki fotoğraflar sadece bir ayna ve fotoğraf makinesi yardımıyla 3 seferde çekilmiş. Çekilen fotoğraflar da sonra yan yana dizilmek suretiyle düzenlenmiş. Selamlar.

dedittiremez-miyim

mirror symmetry: How to find symmetry with a mirror:

emirhan87

Keşke insanlara boşluğa bakmaları gerektiğini söyleseymiş. Herkes makinaya odaklanıp şaşı çıkmış. :) Onun dışında orijinal, başarılı bir çalışma.

oznur.sanli

insanların sağ tarafının simetriği kendisini en çok tanıtan.

Görüş Bildir