Görüş Bildir
Haberler
Türk Adaletine Teslim Olan 'Tosuncuk' İçin Ne Kadar Ceza İsteniyor?

Türk Adaletine Teslim Olan 'Tosuncuk' İçin Ne Kadar Ceza İsteniyor?

2 yıldır firari olan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, Brezilya'da teslim olmasının ardından bu akşam Türkiye'ye getiriliyor. Kurduğu sistemle 3 bin 762 kişiyi mağdur eden Aydın, 75 bin 260 yıla kadar hapisle yargılanacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hakkındaki iddialar sonrası Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın, 2 yıl sonra sürpriz bir şekilde Brezilya'da Türk yetkililere teslim oldu.

👇

Brezilya başkonsolosluğuna giderek teslim olan Aydın'ın akşam saatlerinde Türkiye'de olması bekleniyor. 👇

'Çiftlik Bank davası'nda neler yaşandı?

'Çiftlik Bank davası'nda neler yaşandı?

2016 yılında Mehmet Aydın tarafından kurulan Çiftlik Bank isimli sanal oyunda, 132 bin kişi tarafından 1 milyar 139 milyon lira toplandı.

Mağdurların şikayeti üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 'Çiftlik Bank' olarak bilinen sisteme ilişkin başlattığı incelemede piramit satış sisteminin kurulduğunu tespit etmesiyle soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığına intikal etti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonunda 7'si firari, 11'i tutuklu 48 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Aralarında firari Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 sanık hakkında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme' suçundan ikişer yıldan altışar yıla, 'bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçundan 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla, 'ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık' suçundan yine 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla, 'suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama' suçundan da altışar yıldan 14'er yıla kadar hapis cezası istenen iddianame gönderildiği Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Sistem nasıl işliyordu?

Sistem nasıl işliyordu?

Çiftlik Bank olarak bilinen oyunda kullanıcılar 365 gün yaşayacak sanal çiftlik hayvanları satın alıyor, bu hayvanlar için depo ve yem masrafı ödemesi yapıyorlardı. 

Çiftlik Bank, sanal olarak satın alınan hayvanların gerçekte de Türkiye içerisindeki çeşitli tesislerinde yetiştirilmeye başlandığını iddia ediyordu. 

Bu çiftliklerde yetiştirilen hayvanlardan elde edildiği iddia edilen ürünler Çiftlik Bank marketlerinde satılmaya başlamıştı.

Kullanıcıların satın aldığı hayvanlardan elde edilen et ve süt gibi gelirleri ile de geri ödeme yapılıyor ve yatırımcılara 1 yıl içinde yüzde 100 kar vaadediliyordu.

113,4 milyon TL'yi hesaplarına aktarmıştı

113,4 milyon TL'yi hesaplarına aktarmıştı

Çiftlik Bank hakkında 2017 yılı sonunda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından ‘Saadet zinciri’ kurdukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu.

SPK raporunda, Çiftlik Bank tarafından 62 bin 877 kişiye 398,3 milyon TL ödeme yapıldığı kalan 113,4 milyon TL'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) kurulan Fame Game isimli şirkete aktarıldığı, oradan da Mehmet Aydın’ın şahsi hesaplarına transfer edildiği belirtilmişti.

SPK’nın suç duyurusunun ardından Çiftlik Bank, ‘saadet zinciri’ olmadığını kanıtlamak için 2018 yılı başlarında üye alımını durdurduğunu açıklamıştı.

Ödemelerde yaşanan aksamaların ardından Çiftlik Bank üyeleri suç duyurusunda bulunmuş ve bazı Çiftlik Bank tesisleri üyeler tarafından basılmıştı.

Mart 2018'de ise Aydın'ın yurt dışına kaçtığı öğrenilmişti. 👇

👇

75 bin 260'ar yıla kadar hapsi isteniyor

75 bin 260'ar yıla kadar hapsi isteniyor

Mehmet Aydın, ağabeyinin de aralarında bulunduğu 20 sanıklı davada 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

Sanıkların yargılaması Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde 14 Eylül'de devam edecek.

Kaynak: AA ve Euronews 

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
6
3
3
2
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
speedymustafa

ne yani 75 bin 260 yıl sonra elini kolunu sallayarak çıkacak mı tosuncuk?

Musty Bal

o şerefsizligi yaptın ve kaçabildiysen yaşayacaktın ömür boyu biyerlerde tosuncuk hapis nedir amk ?

Pasif Kullanıcı

amerika yakalamasın diye gel teslim ol demişlerdir:) göstermelik bi ceza verip af ve ceza indirimleri ile 3-5 sene yatırıp çıkarırlar