Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Uzuvları Felçli Adam, Beyni İle Kontrol Ettiği Mekanik İskelet Sayesinde 4 Yıl Sonra Tekrar Yürüdü!

674PAYLAŞIM

Umarız yakın zamanda günlük hayatta kullanılabilecek kadar geliştirilebilir. 🙏

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/technology/para...

Fransız genç adam, beyni ile kontrol edebildiği bir mekanik iskelet sayesinde artık 4 felçli uzvunu da hareket ettirebiliyor ve yeniden yürüyebiliyor.

Kimliğini açık etmek istemediği için soy adını paylaşmayan Thibault isimli adam 4 yıl önce bir gece kulübünde kaza sonucu 15 metre yükseklikten düştükten sonra omuriliğindeki yaralanma sonucu 2 yılını hastanede hareket edemeden geçirdi.

Her iki kol ve bacağı felç olan adam şimdi, beyin sinyallerini kaydeden ve işleyen robotik iskelet sayesinde tüm uzuvlarını hareket ettirebiliyor.

Grenoble Üniversitesi’nden kişiler de dahil olmak üzere bir grup araştırmacı, hastanın kafasının iki tarafına, beyni ve kafatası arasına gelecek şekilde birer kayıt cihazı yerleştirdi. Bu implantlar, beyin sinyallerini toplayan ve sinyalleri deşifre edecek bir algoritmaya ileten elektrotlar içeriyor. Kaydedilen sinyaller vücut hareketlerine dönüştürülüyor ve mekanik dış iskelete iletiliyor. Düzgün bir şekilde dengede kalması ve devrilmemesi içinse iskelet tavana asılı şekilde kullanılıyor.

Elde edilen hareket kabiliyeti özgürce yürüyebilmekten epey uzak olsa da bu hedefe giden yolda atılmış umut verici bir adım. Daha fazla araştırma ve deney ile omurilik yaralanması nedeniyle felç kalan birçok insanın hayatı değişebilir.

BBC’ye göre, 4 yıl önceki kazasından beri ilk defa yürüyen Thibault bu deneyimi “Ay’da yürüyen ilk adam” benzetmesi ile tanımladı.

İmplantların çalışması için cihazın, düşünceleri okuyabilmesi adına eğitilmesi gerekiyordu ve Thibault 95 gün boyunca algoritmayı, sonraki 45 gün boyunca ise takımı kullanmayı öğrenmek için çalıştı.

Thibault, takımın içinde yürümenin zorlu bir tecrübe olduğunu söylüyor:

"Ayakta durmanın nasıl bir şey olduğunu unutmuşum. Odadaki pek çok kişiden uzun olduğumu da... Çok zordu çünkü birden fazla kas ve hareket kombinasyonu gerektiriyordu."

"Bir mekanik dış iskelet ile yaptığım en etkileyici şey."

Bir sonraki adım tavana bağlı parçayı çıkarmak ve iskeletin kendi başına dengede durabilmesini sağlamak. İskelet şu an için kullanılabilir olmaktan epey uzak olsa da gelecek için umut veriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
volkan.00

siz teknolojiyi geliştirin biz inşaat yaparız

z0ner

aynen artık bir inşaat işçisi giydirirler 3 işçi kapasitesine çıkarırlar :)

huseyin-kara1

Onuda yapamıyoruz ki!... sağlam yapılarımız japonlar yapıyor, bizim yaptıklarımızda ne zaman yıkılacak diye bekliyoruz ya işte...

arsenic

Yorumlarımızı niye sildin editör hayırdır?

hadibeyaaa

Şu teknoloji,bilim çağında ülkemizi Bahçeli gibi ''Modesa kamerası mıdır nedir'' siyasetçiler yönetiyor şaka gibi

Görüş Bildir