Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüketim Harcamalarında En Yüksek Pay İstanbul'un

 > 
15PAYLAŞIM

Türkiye genelinde toplam tüketim harcamasının yüzde 24,5'i İstanbul'da gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bölgesel ''Hanehalkı Tüketim Harcaması'' araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2012-2013-2014 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının yüzde 24,5'i İstanbul'daki hanehalkları tarafından yapıldı. Ege bölgesi yüzde 14,6 ile ikinci sırada yer alırken, bunu yüzde 12 ile Akdeniz bölgesi izledi. Harcamaların sadece yüzde 1,9'u Kuzeydoğu Anadolu bölgesindeki hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

Tüketim amaçlı harcamalar içinde gıda ve alkolsüz içeceklere en fazla pay yüzde 26 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ayrılırken. söz konusu harcamanın en düşük olduğu bölge yüzde 16,1 ile İstanbul oldu.

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 28,9 ile İstanbul olurken Ortadoğu Anadolu bölgesinde bu pay yüzde 22,3 olarak gerçekleşti.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 19,6 ile Batı Anadolu Bölgesi'nin, en düşük payı ise yüzde 13,9 ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ayırdığı tespit edildi.

Eğitim harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 3,2 ile İstanbul oldu. Eğitime en düşük pay ise yüzde 1,4 ile Doğu Karadeniz, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ayrıldı.

Seyahate 4,4 milyar lira

Bu yılın ikinci çeyreğinde yurt içinde ikamet eden 10 milyon 272 bin kişi seyahate çıktı. Yurt içindeki toplam seyahat harcamaları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 gerileyerek 4 milyar 376 milyon 320 bin liraya düştü.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekte, yurt içinde ikamet edenlerin seyahate çıkma oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,98 azalarak, 12 milyon 633 bin kişiden 10 milyon 272 bin kişiye geriledi. 

Bu dönemde bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 17 azalışla 13 milyon 33 bin oldu. 

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar, 80 milyon 132 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 6,1 olurken, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 336 lira hesaplandı.  

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları bu dönemde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,7 azalarak 4 milyar 376 milyon 320 bin lira oldu. Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı.

Yurt içi turizm harcamasının yüzde 91,6'sını (4 milyar 9 milyon 16 bin lira) kişisel, yüzde 8,4'ünü (367 milyon 304 bin lira) ise paket tur harcamaları oluşturdu. 

Seyahate çıkış amacı olarak "yakınları ziyaret’" yüzde 65 ile ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 17 ile "gezi, eğlence, tatil", yüzde 7,7 ile "sağlık" izledi.

Söz konusu dönemde seyahate çıkanlar 59 milyon 582 bin geceleme sayısı ile en çok "arkadaş, akraba evinde" kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 9 milyon 194 bin geceleme ile "kendi evi" yer alırken, bunu 6 milyon 335 bin geceleme sayısı ile "otel" takip etti.

AA ve TÜİK

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir