Trump 'Vatandaşlarınızı Geri Alın' Demişti: Avrupa Ülkeleri IŞİD'e Katıldıktan Sonra Geri Dönenlere Ne Yapıyor?

 > -
Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump bugünkü açıklamasında Avrupa hükümetlerinin Suriye'de yakalanan IŞİD militanı vatandaşlarını geri alıp yargılaması çağrısında bulundu.

Peki Avrupa ülkelerinin geri dönmek isteyenlere karşı tutumu nasıl?

BBC Türkçe'de yer alan haberde, Radikalleşme Çalışmaları için Uluslararası Merkez'in (International Centre for the Study of Radicalisation, ICSR) hesaplamalarına göre Nisan 2013 ile Temmuz 2018 arasında IŞİD'e katılmak için Irak ve Suriye'ye giden 41 bin 490 yabancı bulunuyor.

IŞİD'e katılanların dörtte üçü erkek, yüzde 13'ü kadın, yüzde 12'si ise çocuk.

Bu çocukların yanı sıra IŞİD'in kontrolündeki topraklarda bulunan yabancı kadınlar tarafından doğurulan 730 çocuk da bulunduğu tahmin ediliyor. Örgüte katılanların büyük bir kısmını oluşturan 18 bin 852 kişinin buraya diğer Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden gittiği tahmin ediliyor.

Rapora göre katılımcıların 5 bin 904'ü ise Batı Avrupa ülkelerinden.

Fransa bu ülkelerin arasında 1.910 vatandaşıyla başı çekiyor. Bu sayı, ikinci sıradaki Almanya'nın vatandaşlarının (960) iki katı. Üçüncü sırada da 850 kişiyle İngiltere bulunuyor.

Araştırmaya göre Batı Avrupa ülkelerine geri dönenlerin sayısı 1.765.

Avrupa Parlamentosu'nun altı AB ülkesini incelediği analize göre örgüte İngiltere'den katılanların yarısından fazlası geri döndü. Bu, incelenen altı ülke içindeki en yüksek oran.

Dönenler neyle karşılaşıyor?

IŞİD'e katıldıktan sonra AB ülkelerine geri dönenlerin nasıl bir muameleye maruz kalacağı haklarında yürütülen soruşturma ve risk değerlendirmesine bağlı.

Cezaevlerinde ve dışarda çeşitli rehabilitasyon programları yürütülüyor.

Alınan diğer önlemler arasında seyahat özgürlüklerinin kısıtlanması ve pasaportlarının iptali de yer alabiliyor.

Avrupa Parlamentosu raporuna göre ülkeler Avrupa'ya dönen çocuklar için her vakayı ayrı ayrı inceliyor.

Peki Avrupa ülkelerinin uygulamaları nasıl? 👇

İngiltere

İngiltere'ye dönenlerin büyük bir kısmı kolluk kuvvetleri tarafından sorgulandı. Neler yaşadıkları, ne kadar risk teşkil ettikleri ve eski hayatlarına güvenli bir şekilde dönüp dönemeyecekleri değerlendirildi.

Suç işlemeyen veya soruşturulmasına gerek duyulmayan suçlar işlediği tespit edilenler radikalizmden arınma programlarına yerleştirilebiliyor. Bu programlarda, katılımcıları yakından takip eden danışmanları oluyor. Ayrıca psikolog desteği de sağlanıyor.

Times gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Sajid Javid, ulusal güvenliğe tehdit oluşturanların geri dönmesinin engellenmesi, İngiliz vatandaşlığının iptal edilmesi veya sınır dışı edilmeleri gibi uygulamaların da bulunduğunu belirtti.

Fransa

Diğer AB ülkelerinin aksine Fransa, adil yargılanma koşulları sağlandığı takdirde vatandaşlarının Irak ve Suriye'de yargılanmasına izin veriyor.

Almanya

Almanya'ya dönen erkekler neredeyse her vakada soruşturuluyor. Savcılar eskiden, dönen kadınlara soruşturma açmak için daha fazla kanıda ihtiyaç duyulduğuna karar veriyordu. Fakat bu Aralık 2017'de değişti, yurt dışında IŞİD'e katıldığından şüphelenilen kadın ve erkeklerin aynı uygulamaya tabi tutulacağı açıklandı. Almanya'ya dönenlerin hapse girme ihtimalinin diğer ülkelere göre daha az olduğu tahmin ediliyor.

Belçika

Belçika'ya dönen ve militan olduğundan şüphelenilenler gözaltına alınarak hakim karşısına çıkarılıyor. İnsanları radikalleştirdiği ve örgüte kazandırdığı tahmin edilen kişilerle özel birimler ilgileniyor.

Danimarka

Lahey'deki International Center for Counter Terrorism'e göre Danimarka'ya geri dönenlere danışman atanıyor, eğitim, iş, barınma, psikolojik ve tıbbi destek gibi konularda destek sağlanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir